Więcej zieleni w Śródmieściu i na Pradze - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

23-07-2024

Więcej zieleni w Śródmieściu i na Pradze

W Warszawie wciąż przybywa zieleni. Niedawno rozpoczęliśmy rozpłytowanie w al. „Solidarności”, gdzie za Muzeum Niepodległości poszerzymy istniejący skwer i posadzimy między innymi nowe drzewa. Równocześnie trwają prace na ul. Saskiej, gdzie również skuwamy zbędne połacie betonu. Zastąpi je zieleń, którą posadzi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Tegorocznych rozpłytowań ciąg dalszy. Za nami zazielenianie m.in. ulic Koszykowej między Chałubińskiego a Lindleya czy pl. Bankowego w pobliżu ul. Elektoralnej. Tym razem przenieśliśmy się do al. „Solidarności” i na ul. Saską. W Śródmieściu pracujemy nad poszerzeniem istniejącego skweru za Muzeum Niepodległości. Z kolei na Pradze odbetonowujemy odcinek między ul. Zwycięzców a al. Stanów Zjednoczonych.

Ogród i drzewa zamiast betonu

Wspomniany skwer poszerzymy kosztem parkingu między jezdniami al. „Solidarności”. Parking jest nieczynny od kilku lat i brakuje do niego dojścia. Cały projekt ma nawiązywać do twórczości Aliny Scholtz. Słynna warszawska architektka była odpowiedzialna w latach 50. ubiegłego wieku za projekt zieleni wzdłuż wówczas budowanej trasy W-Z.

W miejscu niegdysiejszego parkingu powstanie ogród deszczowy z nasadzeniami o powierzchni 40 m kw. Posadzimy tam m.in. miętę wodną, bodziszka błotnego, pełnika europejskiego czy liliowca „Anzac”. Zaplanowaliśmy również niski wał ziemny, który będzie zbierał wodę dla nowego ogrodu. Jego kształt ma korespondować z założeniem przedogródka Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Sam pałac został przebudowany w 2020 roku na wzór oryginalnego projektu z XVIII wieku.

Poza ogrodem zaplanowaliśmy jeszcze posadzenie nowych drzew. Do rosnących już tam klonów dołączą trzy ambrowce balsamiczne. Do tego konieczne są jednak odpowiednie warunki. Dlatego też posadzimy je najprawdopodobniej w nieco późniejszym terminie.

Wcześniej natomiast rozkujemy pas asfaltu na pl. Bankowym, na którym wymalowane są linie dzielące jezdnie na placu bliżej al. „Solidarności”. Zamiast wyłączonego z ruchu kawałka asfaltu będzie zieleniec. Prace już trwają i niedługo powinniśmy zobaczyć efekty. Ponadto wciąż sprawdzamy możliwości w kwestii dalszego zazieleniania placu. Wiele wskazuje na to, że jeszcze tam wrócimy z zielonymi projektami.

Drogowcy rozpłytują, ogrodnicy zazielenią

Prace w al. „Solidarności” powinny zakończyć się mniej więcej w połowie sierpnia. W międzyczasie kontynuujemy rozpłytowywanie na ul. Saskiej. To pomysł z budżetu obywatelskiego. Na odcinku od al. Stanów Zjednoczonych do ul. Zwycięzców wyremontujemy fragmenty chodników po obu stronach ulicy, ale przede wszystkim usuniemy zbędny beton i w jego miejscu założymy trawniki.

Trawniki nie po pozostaną jednak zwykłymi trawnikami zbyt długo. Zaraz po nas na ul. Saskiej pojawi się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który zajmie się nasadzeniem zieleni. Zanim jednak do tego dojdzie musimy skończyć prace. Te są już wykonane w ponad połowie i powinny zakończyć się pod koniec sierpnia.

Skończyliśmy już natomiast – trwają odbiory – ogrody deszczowe na ul. Umińskiego. Założyliśmy je wraz z zieleńcami w pobliżu przystanku autobusowego „Os. Wilga” 01 oraz skrzyżowania z ul. Rechniewskiego. Podobnie jak ogród za Muzeum Niepodległości będą zapewniały lepszą retencję wód opadowych.

Zieleni jeszcze w tym roku przybędzie

Rozpłytowania na ul. Saskiej i w al. „Solidarności” to wciąż nie ostatnie, jakie w tym roku zaplanowaliśmy. Niedawno podpisaliśmy umowę na zazielenienie pl. Wilsona. Nadmiarowy beton zniknie także z ul. Świętojerskiej przy okazji budowy nowej trasy rowerowej wzdłuż ul. Andersa. Trwają także prace na ul. Mazowieckiej. Poza przebudową skrzyżowania z ul. Świętokrzyską zaplanowaliśmy również rozpłytowania i zieleń na skrzyżowaniu z ul. Kredytową. Zieleni więcej jeszcze w tym roku przybędzie.

Powered by Projectic.pl