Wielka inauguracja iluminacji świetlnej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

29-11-2014

Wielka inauguracja iluminacji świetlnej

Dekoracje świąteczne Warszawy zachwycają mieszkańców i turystów od wielu lat.

Iluminacja świąteczna na ulicach Warszawy.

Ubiegłoroczna iluminacja stolicy wzbudziła zachwyt francuskiego dziennika Le Figaro. W świątecznym rankingu Warszawa znalazła się w gronie 10 najpiękniej udekorowanych miast na świecie.

Iluminacja świąteczna Warszawy zaświeci tradycyjnie 6 grudnia, o godz. 17.00, kiedy na 27-metrowej choince na placu Zamkowym zostaną zapalone światełka. Atrakcją w tym roku będzie zupełnie nowy śnieżny pokaz na fasadzie Zamku Królewskiego.

Dzisiaj, w związku ze zbliżającą się inauguracją iluminacji świetlnej odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Hanna Gronkiewicz- Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Grażyna Lendzion, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, Renata Kaznowska, Dyrektor Zarządu Terenów Publicznych i Pan Andrzej Matusiak, Szef Stołecznej Estrady.

 – Serdecznie zapraszam wszystkich warszawiaków na to przepiękne widowisko – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy – tradycją już stało się w stolicy, że mikołajki to początek oczekiwania na święta Bożego Narodzenia w pięknej atmosferze iluminowanych ulic naszego miasta.

Grażyna Lendzion, Dyrektor ZDM zaprezentowała wizualizację dekoracji, która po raz pierwszy w tym roku pojawi się w nowych lokalizacjach, tj. na pl. Wileńskim, na pl. Powstańców Warszawy oraz na ul. Świętokrzyskiej, na odcinku od ul. Nowy Świat do ul. Marszałkowskiej.

Wzdłuż Traktu Królewskiego powstanie wyjątkowy świetlny szlak o długości 20 km. Świąteczna droga rozpoczyna się na Nowym Mieście i wiedzie przez Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie, plac Na Rozdrożu, ul. Belwederską, ul. Jana III Sobieskiego, kończąc w Wilanowie. Świąteczny blask  ponownie zagości także na prawym brzegu Wisły. 

Na Krakowskie Przedmieście powrócą dekoracje wolnostojące, które wzbudziły duże zainteresowanie mieszkańców i turystów: ogromna bombka świąteczna i kolorowe prezenty. Na pl.Trzech Krzyży zachwyci świetlna fontanna.

Na Saskiej Kępie pojawi się bardzo kobieca dekoracja świetlna. „Francuska piękność” skradnie serca wielu spacerowiczów. Świąteczną atmosferę na placu Na Rozdrożu zapewni kareta Królowej Śniegu w otoczeniu świetlnych reniferów.

 Efektownie i energooszczędnie

Na ulicach miasta zapłoną dwa miliony energooszczędnych światełek ECO-LED w 740 elementach dekoracji. Najwięcej, bo aż 169 będzie przepięknych, zdobionych bombkami parasolek królewskich. Świetlne dekoracje stolicy zużywają o 10-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki. Sama tylko choinka na placu Zamkowym potrzebuje tyle prądu, co wypiek świątecznego sernika. Koszt zużycia prądu dla 1 godziny iluminacji świątecznej to 70 złotych. 

Dekoracje świąteczne na ulicach Warszawy będzie można podziwiać do pierwszych dni lutego 2015 roku. Opiekę nad warszawską iluminacją sprawuje Zarząd Dróg Miejskich.

Powered by Projectic.pl