Wielu chętnych na budowę Nowego Centrum Warszawy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

02-05-2024

Wielu chętnych na budowę Nowego Centrum Warszawy

Zbliża się odnowa całego śródmiejskiego kwartału. Właśnie poznaliśmy oferty w przetargu na przebudowę 2,5 hektara ulic i placów w obszarze Złotej i Zgody. Zamówienie cieszy się dużym zainteresowaniem, a złożone oferty napawają optymizmem.

To największy przygotowywany obecnie projekt w ramach prezydenckiego programu Nowe Centrum Warszawy i kluczowy jego element. Przebudowa ma objąć ulicę Złotą, Zgoda, Sienkiewicza i Jasną oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Pozwoli to na zszycie poszczególnych “wysp aktywności”, czyli placu Pięciu Rogów i ulicy Chmielnej, przebudowywanego właśnie placu Powstańców Warszawy oraz placu Centralnego, który powstaje w sąsiedztwie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Złota dla wszystkich

Celem inwestycji jest stworzenie żywej i atrakcyjnej wielofunkcyjnej przestrzeni. Chcemy, aby spełniła oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców i ich klientów oraz osób odwiedzających ten teren po pracy lub też turystycznie.

Przybędzie mnóstwo zieleni, pojawi się wysokiej jakości mała architektura, nowe miejskie place, będzie więcej przestrzeni dla pieszych, a parkowanie zostanie w dużej mierze przeniesione pod ziemię – do będącego na ukończeniu parkingu pod placem Powstańców Warszawy

Projekt przebudowy to owoc otwartego konkursu architektonicznego, który wygrała warszawska pracownia RS Architektura Krajobrazu. W szybkim tempie udało się zaplanować kompleksowe zmiany na obszarze 10-krotnie większym niż plac Pięciu Rogów. Dokładny zakres został bardzo szeroko omówiony w lutym, czyli z okazji ogłoszenia przetargu. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z tamtym artykułem oraz ze znajdującą się w nim prezentacją multimedialną.

„Operacja na otwartym sercu”

Odmianą oblicza ścisłego centrum stolicy zainteresowanych jest 6 firm– Skanska, Budimex, WPM Mosty, konsorcjum Balzola i Lantania, Strabag oraz Wod-Kan-Bruk. Ich oferty są z przedziału od 49,1 do 76 mln złotych. Wszystkie je trzeba teraz dokładnie przeanalizować pod kątem tego, czy zostały złożone poprawnie i czy są kompletne oraz czy zaproponowane ceny nie są “rażąco niskie”.

To obowiązkowe czynności formalne, zwłaszcza przy tak dużym zamówieniu. Nie zmienia to jednak faktu, że uzyskane oferty są bardzo dobre i w zdecydowanej większości nie tylko mieszczą się w założonym budżecie, lecz również są od niego zauważalnie niższe. Oznacza to, że będziemy dążyć do podpisania umowy z jednym z potencjalnych wykonawców. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła firma Skanska S.A.

Wybrany wykonawca będzie miał aż 24 miesiące na przeprowadzenie robót. Niezbędne jest bowiem ich drobiazgowe etapowanie, aby zapewnić nieprzerwaną obsługę, w tym dojazd do całego kwartału budynków. W planach jest również uruchomienie strony informacyjnej o projekcie oraz ustawienie w pobliżu budowy specjalnych punktów informacyjnych.

Co nowego w Nowym Centrum

Nowe Centrum Warszawy cały czas dynamicznie się rozwija. W marcu oddany został most pieszo-rowerowy przez Wisłę. Po nim Nowe Centrum “przejdzie” na drugi brzeg, gdzie już trwa projektowanie przebudowy ulicy Okrzei i docelowo planowane są dalsze plany, w tym m.in. nowy plac miejski na wysokości ulicy Jagiellońskiej. Równolegle z otwarciem most prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział kompleksową przebudowę ulicy Karowej, która dochodzi do niego od strony Śródmieścia. Pierwszym krokiem będzie tutaj wyznaczenie naziemnego przejścia przez Wisłostradę, dla którego wybrany jest już wykonawca i roboty powinny zacząć się jeszcze przed wakacjami.

Równolegle trwa przebudowa ulic Chmielnej i Brackiej. Sadzone są drzewa oraz remontowana nawierzchnia. Na nowej przestrzeni będzie dużo miejsca na wygodne rozstawienie ogródków gastronomicznych. Postępy widocznie są praktycznie z dnia na dzień. Prace powinny zakończyć się w najbliższych miesiącach.

U podnóża Pałacu Kultury i Nauki trwa tworzenie “placu Centralnego”, czyli przebudowa środkowej części placu Defilad. Zakończyły się szerokie badania archeologiczne, końca dobiega budowa ekologicznych zbiorników retencyjnych, które pozwolą odzyskiwać wodę deszczową. Na placu pojawiły się już pierwsze próbki docelowej nawierzchni. Dobrą wiadomość przekazało też Muzeum Sztuki Nowoczesnej, czyli jeden z najważniejszych “sąsiadów” przyszłego placu. Otwarcie siedziby MSN już tej jesieni, konkretnie 25 października.

Powered by Projectic.pl