Wiemy, kto zazieleni Stalową - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

08-06-2021

Wiemy, kto zazieleni Stalową

Rozstrzygnęliśmy przetarg na wzbogacenie zielenią praskiej ul. Stalowej. Zdecydowaliśmy, że dokona tego firma Biosfera z Warszawy. Pozostało nam tylko podpisać umowę, co powinno nastąpić w ciągu kilku dni.

Drogi to nie tylko asfalt i beton. To także przyuliczna zieleń, która dodaje im estetyki, ożywia je i sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Dlatego naszych działań nie ograniczamy wyłącznie do remontów infrastruktury drogowej. Dążymy również do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej.

Zmiany pod tym kątem niebawem nastąpią na ul. Stalowej. Ich wprowadzenie stało się możliwe dzięki wcześniejszemu uporządkowaniu parkowania m.in. w związku z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ. Wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych sprawiło, że możemy przystąpić do zabezpieczenia chodników przed nielegalnym postojem aut, a cel ten – w zgodzie z oczekiwaniami mieszkańców – zostanie osiągnięty właśnie poprzez stworzenie nowych trawników i posadzenie roślin.

Związane z tym prace przeprowadzi warszawska firma Biosfera. Zdecydowaliśmy się wybrać jej ofertę (1 mln 120 tys. zł brutto), bo okazała się najkorzystniejsza w przetargu, w którym zgłosiło się łącznie sześciu chętnych do wykonania zadania. Pozostało nam już tylko dopełnić ostatniej formalności, czyli podpisać umowę. Powinno to nastąpić w ciągu kilku dni.

Od dnia związania się z nami umową Biosfera będzie miała dwa miesiące na zazielenienie ok. półtorakilometrowego odcinka między ulicami Inżynierską a Szwedzką. Na całej jego długości po obydwu stronach ulicy betonowe płyty chodnikowe ustąpią miejsca nowym trawnikom i rabatom kwiatowym. Łącznie rozpłytowanych zostanie blisko 2300 m kw. nawierzchni. Zieleń pojawi się m.in. wzdłuż miejsc parkingowych oraz w narożnikach skrzyżowań. Zostaną też połączone ze sobą istniejące misy drzew, tym samym rośliny będą miały zapewnione lepsze warunki do życia.

 

Nasze plany obejmują posadzenie 80 hortensji bukietowych, 311 sztuk ognika szkarłatnego, 926 śnieguliczek Chenaulta, 2190 wiśni karłowej i 5316 krzewów irgi błyszczącej. Całość nowej zieleni dopełnią 34 drzewa – robinie akacjowe.

Zamontowanych zostanie też ok. 30 stojaków rowerowych i tyle samo ławek. Zmiany nie wiążą się reorganizacją parkowania, ponieważ ta miała już miejsce w ramach wdrażania SPPN. Chodniki będą zastąpione zielenią również tylko tam, gdzie nie powodować to będzie utrudnień dla pieszych.

Należy pamiętać, że sadzenie i późniejsze utrzymanie zieleni nie jest głównym zadaniem ZDM. Obszerny projekt zagospodarowania dla ulicy Stalowej był szczegółowo uzgadniany ze stołecznym Zarządem Zieleni. Prace początkowo planowaliśmy jesienią zeszłego roku, ale okazało się to niemożliwe, m.in. ze względu na konieczność dokonania korekt w projekcie.

Projekt zmian na ulicy Stalowej

2021-03-02 Zieleń Stalowa_rysunekI

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl