Windy na Międzynarodowej – poprawa dostępności przystanków na Trasie Łazienkowskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

26-02-2018

Windy na Międzynarodowej – poprawa dostępności przystanków na Trasie Łazienkowskiej

Kładka w ciągu ulic Międzynarodowej i Afrykańskiej łączy ze sobą dwie części Saskiej Kępy, przedzielone jezdniami Trasy Łazienkowskiej oraz stanowi dojście do pobliskich przystanków autobusowych. Z tego względu wielu pieszych codziennie pokonuje tę drogę, dla wielu z nich jest to jednak miejsce mało dostępne. Kłopot z wejściem na poziom kładki mają przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, rodzice z wózkami i osoby starsze. Chcemy to zmienić, tak aby ci, którzy mają problem z poruszaniem się pokonywali trasę bez większych utrudnień.

Aleja Stanów Zjednoczonych.

Planujemy wyposażyć kładkę w windy, przebudować prowadzące na nią schody oraz poprawić układ chodników i dróg rowerowych w najbliższej okolicy. W ramach „Projektuj i buduj” ogłosiliśmy przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie prac. Budowa wind wpisuje się w szerszy projekt poprawy dostępności przystanków autobusowych na Trasie Łazienkowskiej — Dostępna Łazienkowska. Problem dostrzegli także radni Dzielnic Śródmieście, Ochota i Praga-Południe m.in. Pani Sylwia Mróz, Pani Aleksandra Gajewska, Pan Daniel Łaga oraz Pan Karol Kowalczyk, składając interpelację w tej sprawie. Bez ich wsparcia nie udałoby się pozyskać środków finansowych na ten cel.

Zakres prac obejmuje przede wszystkim montaż dwóch nowych wind — jednej po północnej a drugiej po południowej stronie kładki. Wymagamy, aby urządzenia spełniały wysokie standardy jakościowe. Windy muszą posiadać m.in. wentylację oraz ogrzewanie, sygnalizację głosową, monitoring, zasilanie awaryjne i być “wandaloodporne”. Każde urządzenie będzie mogło zabrać na raz aż do 10 osób.

Aby móc zamontować windy konieczna będzie przebudowa schodów prowadzących na kładkę — zmieni się ich układ, zyskają także dodatkowe oświetlenie. Przy okazji prowadzonych prac, przebudujemy również wspólny ciąg pieszo-rowerowy po północnej stronie kładki. Przestrzeń wspólna zostanie zamieniona na drogę dla rowerów oraz oddzielony chodnik.

Wzdłuż Trasy Łazienkowskiej znajduje się 11 węzłów przesiadkowych z przystankami komunikacji miejskiej (GUS, Metro Politechnika, Marszałkowska, plac Na Rozdrożu, Rozbrat, Torwar, Wał Miedzeszyński, Saska, Międzynarodowa, Kanał Gocławski i Przyczółek Grochowski). Większość z nich – z wyjątkiem węzła Saska (obecnie 4 windy) – nie jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Więcej: https://zdm.waw.pl/aktualnosci/dostepniejsza-trasa-lazienkowska

Na dokumenty w przetargu czekamy do 12 marca.

WIĘCEJ INFORMACJI O PRZETARGU

Powered by Projectic.pl