Wizyta wileńskich architektek i urbanistek w Warszawie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-11-2024

Wizyta wileńskich architektek i urbanistek w Warszawie

W listopadzie mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielkami litewskiego oddziału szwedzkiego przedsiębiorstwa konsultingowego Tyréns, będącego własnością Fundacji Svena Tyrénsa, której celem jest działalność na rzecz rozwoju obszarów zurbanizowanych. Naszych gości zabraliśmy na place budowy Nowego Centrum Warszawy i pokazaliśmy już zrealizowaną w ramach tego projektu inwestycję.

Przedstawicielki wileńskiego oddziału przedsiębiorstwa odwiedziły nasze miasto, aby zapoznać się z kwestiami dotyczącymi ochrony historycznego i kulturowego dziedzictwa Warszawy oraz innowacjami stosowanymi przez nas w projektowaniu zieleni miejskiej. Odwiedziny były świetną okazją do wymiany doświadczeń i opowiedzenia o nieszablonowych działaniach, które realizujemy na naszych budowach. Chętnie dzielimy się wiedzą i korzystamy z dobrych praktyk innych inwestorów.

Czy wiesz, że…

Więcej o trwającej budowie placu Centralnego można znaleźć na stronie inwestycji.

Dziedzictwo Warszawy i badania archeologiczne

Podczas wizyty na budowie placu Centralnego Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki przybliżył urbanistkom i architektkom wyzwania związane z ochroną dziedzictwa historycznego Warszawy. Szczególną uwagę zwrócił na odkryte podczas prac piwnice kamienic stojących tu przed II wojną światową. Nasz plan na przypomnienie o nich to powstająca na placu różnokolorowa posadzka, która będzie odwzorowywała przebieg dawnych ulic, na przykład nieistniejącej już ulicy Wielkiej, i obrysy kamienic. Upamiętnimy także linię muru getta warszawskiego.

Stołeczny Konserwator Zabytków opowiedział ponadto o szeroko zakrojonych badaniach archeologicznych, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku. W ich trakcie archeolodzy odnaleźli liczne artefakty – cenne świadectwo przedwojennego miasta.

Nowoczesne rozwiązania w zieleni miejskiej – plac Centralny

Kierowniczka Zespołu ds. Zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich Monika Domanowska przedstawiła zastosowane na placu Centralnym rozwiązania dotyczące zieleni, które mają na celu poprawę warunków wzrostu drzew i roślinności. Wśród innowacji znalazły się m.in. cele antykompresyjne, o których szerzej pisaliśmy w osobnym artykule, podziemny system nawadniania oraz cztery zbiorniki retencyjne, które umożliwią gromadzenie i powtórne wykorzystanie wód opadowych.

Inwestycja Złota – Zgoda – fontanna i zbiornik retencyjny

W dalszej części wizyty delegacja odwiedziła plac budowy inwestycji Złota – Zgoda, gdzie powstaje kolejny zbiornik retencyjny, zlokalizowany w miejscu zjazdu do zlikwidowanego tunelu wzdłuż ul. Złotej. Przedstawiliśmy również nasze projekty nowoczesnej fontanny, która będzie stanowiła istotny element budowanej przestrzeni, łączący estetykę z funkcjonalnością w zakresie retencji wód opadowych. O estetyce przestrzeni publicznej opowiedział delegacji urbanista Wojciech Wagner, zastępca dyrektora w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Dołączył do nas także architekt Patryk Zaręba z pracowni RS Architektura Krajobrazu, odpowiedzialnej zarówno za projekt przebudowy kwartału ulic Złota–Zgoda, jak również modernizacji Chmielnej i Brackiej.

Dobry przykład – plac Pięciu Rogów

Wizyta zakończyła się na zrewitalizowanym placu Pięciu Rogów, który jest przykładem skutecznego wykorzystania cel antykompresyjnych i innowacyjnego podejścia do pielęgnacji zieleni miejskiej. Drzewa zasadzone na placu przyjęły się doskonale, co pokazuje, że dobrze przemyślane rozwiązania inżynieryjne mogą wspierać rozwój zieleni w trudnych warunkach miejskich.

Powered by Projectic.pl