Wspólnie o zanieczyszczeniu sztucznym oświetleniem – II konferencja oświetleniowa ZDM - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

26-09-2024

Wspólnie o zanieczyszczeniu sztucznym oświetleniem – II konferencja oświetleniowa ZDM

„Zanieczyszczenie sztucznym światłem” – pod takim hasłem odbyła się II konferencja oświetleniowa organizowana przez Zarząd Dróg Miejskich pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich.

To już drugie takie wydarzenie. W zeszłym roku postanowiliśmy się podzielić naszym doświadczeniem z wymiany opraw oświetleniowych na ledowe oprawy SAVA z innymi samorządowcami z Polski. Okazało się, że jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju wydarzenia, które dają możliwość wymiany doświadczeń między osobami, które w praktyce zamują się zmienianiem i unowocześnianiem miast. W tym roku, przez dwa dni 24.09-25.09 zaprosiliśmy naszych kolegów oświetleniowców do dyskusji na temat zanieczyszczenia sztucznym światłem. Pracownicy Wydziału Oświetlenia ZDM, przedstawiciele firm oświetleniowych, naukowcy i prawnicy spotkali się, aby przedyskutować możliwe rozwiązania przeciwdziałania temu problemowi. Konferencję otworzył Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Tomasz Mencina. A brali w niej udział samorządowcy m.in. z Krakowa, Białej Podlaskiej, Olsztyna i Koszalina.

Jeden problem, wiele punktów widzenia

We wtorek w Pałacu Kultury i Nauki o oprawach SAVA i dobrych praktykach w zakresie ograniczenia zanieczyszczenia sztucznym światłem w stolicy opowiadali pracownicy Wydziału Oświetlenia Zarządu Dróg Miejskich – Jakub Miernik i Dariusz Drop.

Przedstawiony został też punkt widzenia i pomysły firm produkujących oświetlenie – o ekologicznym oświetleniu Warszawy mówił Mariusz Ejsmont z firmy LUG Light Factory. O oświetleniu iluminacyjnym uczestnicy mogli posłuchać od Piotra Ratajkiewicza ze Studia DL i Olgi Mościckiej z Multidekoru. Rozwiązania stosowane przez producentów oświetlenia w walce z zanieczyszczeniem sztucznym światłem przedstawił Dawid Woźniak z Shreder Polska.

Trzecia część konferencja poświęcona była aspektom naukowym. Prof. dr. hab. Krystyna Skwarła-Sońta z Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiała rolę światła w życiu człowieka i jego znaczeniu dla naszych organizmów. O wpływie sztucznego światła na życie roślin opowiadała dr. Inż. Anna Kołton z Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie. Na temat regulacji prawnych dot. zanieczyszczenia światłem w ustawodawstwie polskim i unijnym, swoją prezentację wygłosiły Małgorzata Żmudka-Wyrwał i Małgorzata Żera z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Po prezentacjach nadszedł czas ożywionej dyskusji – uczestnicy i prelegenci poruszyli kwestię przepisów prawnych w zakresie ochrony przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem – jak i kto powinien brać udział w tworzeniu takich regulacji?

Konferencja w terenie

Po zmroku, uczestnicy konferencji mogli na własne oczy przekonać się jak Warszawa walczy z zanieczyszczeniem sztucznym światłem. W Parku Skaryszewskim pracownicy firmy Shréder opowiadali o oświetleniu dostosowującym swoje natężenie do natężenia ruchu w parku. Po dłuższym spacerze zaprezentowaliśmy uczestnikom zastosowane oświetlenie mostu pieszo-rowerowego. Dyskusja na temat zanieczyszczenia sztucznym światłem toczyła się do późnych godzin nocnych podczas integracji nad Wisłą.

Drugi dzień – warsztatowy

W środę konferencja przybrała charakter praktyczny – w budynku Zarządu Dróg Miejskich na ul. Chałubińskiego uczestnicy mieli możliwość dowiedzieć się jak zaprojektować oświetlenie uliczne i parkowe emitujące minimalne zanieczyszczenie.

Zarząd Dróg Miejskich dziękuje Rzecznikowi Praw Obywatelskich za objęcie wydarzenia patronatem honorowym, wszystkim partnerom konferencji: LUG Light Factory Sp. z o.o., Multidekor S.A., Epson Europe B.V. Oddział w Polsce, Studio DL Sp. z .o.o. i Shréder Polska Sp. z o.o., prelegentom i uczestnikom wydarzenia z całej Polski.

 

 

 

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl