Jeden chętny do wybudowania chodnika na ul. Świerszcza - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

02-02-2024

Jeden chętny do wybudowania chodnika na ul. Świerszcza

Zakończyliśmy zbieranie ofert w przetargu na budowę chodnika wzdłuż ul. Świerszcza. Do postępowania zgłosiła się jedna firma, która za przeprowadzenie prac oczekuje 1,8 mln zł. To aż o 400 tys. zł mniej niż wynosi budżet na realizację. Planowane roboty obejmą odcinek ulicy o długości ok. 540 m między ul. Rybnicką i ul. Traktorzystów (skrzyżowanie z al. 4 Czerwca 1989 r.). Przy okazji chcemy też wyznaczyć nowe przejście dla pieszych.

Chodnik przy ul. Świerszcza przed remontem.

Ulica Świerszcza we Włochach łączy dwie ważne arterie – al. 4 Czerwca 1989 r. i ul. Globusową. Mimo tego na odcinku od ul. Rybnickiej w stronę Ursusa brakuje chodnika z prawdziwego zdarzenia. Co prawda na odcinku do ul. Zaranie istnieje trotuar z płyt, ale lata świetności ma już za sobą. Dalej jest tylko wydeptane już pobocze poprzerywane zjazdami na posesje. Niedługo się to zmieni.

Właśnie zakończyliśmy zbieranie ofert w przetargu na budowę nowego chodnika. Do postępowania zgłosiła się firma ROKOM z Warszawy, która swoje prace wycenia na 1 832 538,56 zł. Jeżeli przetarg uda się rozstrzygnąć, przeznaczymy na te prace aż 400 tys. zł mniej niż zakładaliśmy.

Teraz oferta będzie przez nas analizowana. Jeżeli przetarg uda się rozstrzygnąć, wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac 8 miesięcy od podpisania umowy. To oznacza, że piesi będą mogli z niego korzystać jeszcze jesienią tego roku.

Prace obejmą odcinek ulicy o długości ok. 540 m między ul. Rybnicką i ul. Traktorzystów (skrzyżowanie z al. 4 Czerwca 1989 r.). Resztki aktualnego trotuaru – tam gdzie występuje – zostaną rozebrane. W jego miejsce pojawi się szeroki na dwa metry chodnik z płyt antysmogowych 50×50 cm.

Więcej, niż tylko budowa chodnika

W ramach inwestycji wyremontujemy również przystanek autobusowy Przepiórki 02 – zyska nową nawierzchnię i zostanie połączony z nowym chodnikiem. Ponadto wyznaczymy dwa nowe przejścia dla pieszych. Pierwsze przez ul. Piątkowską. Drugie w okolicy wiaduktu kolejowego przez przedłużenie ul. Świerszcza w stronę ul. Obywatelskiej. Druga zebra połączy nowy chodnik z jego dalszą częścią pod wiaduktem kolejowym i zostanie dodatkowo oświetlona.

Zmiany zajdą także na samej jezdni. Fragment w okolicach wiaduktu musi zostać przebudowany tak, żeby zmieścił się pod nim nowy chodnik (pod wiaduktem będzie dochodzić nawet do 2,5 m szerokości). Dla bezpieczeństwa ten odcinek trotuaru zostanie odgrodzony od jezdni barierami. Zmieni się również organizacja ruchu – na wyjeździe z przedłużenia ul. Świerszcza stanie znak „stop” zamiast dotychczasowego „ustąp pierwszeństwa”.

Budujemy nowe i remontujemy stare

Cały czas pracujemy nad komfortem i bezpieczeństwem pieszych w całej Warszawie. Pod koniec zeszłego roku wybudowaliśmy całkowicie nowy chodnik przy ul. Modlińskiej. Na ul. Powązkowskiej także wybudowaliśmy nowy trotuar, likwidując przy tym przedepty. Stary został natomiast rozebrany, a w jego miejscu utworzyliśmy zieleniec.

Nie zapominamy także o istniejących chodnikach, które wymagają odświeżenia. Tak było na ul. Broniewskiego, gdzie w ramach budżetu obywatelskiego wyremontowaliśmy trotuar i drogę dla rowerów. Także w ramach budżetu obywatelskiego przebudowujemy chodnik na ul. Wrocławskiej, gdzie prace dobiegają końca. Skończyły się natomiast na ul. Powstańców Śląskich, gdzie wyremontowaliśmy chodnik zgodnie z obietnicą złożoną podczas spotkania z mieszkańcami przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Powered by Projectic.pl