Chodnik na ul. Świerszcza-rozstrzygnęliśmy przetarg - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

14-03-2024

Chodnik na ul. Świerszcza-rozstrzygnęliśmy przetarg

Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę chodnika wzdłuż ul. Świerszcza. Planowane roboty obejmą odcinek ulicy o długości ok. 540 m między ul. Rybnicką i ul. Traktorzystów (skrzyżowanie z al. 4 Czerwca 1989 r.). Przy okazji chcemy też wyznaczyć nowe przejście dla pieszych. Do postępowania zgłosiła się jedna firma, ale jej oferta była bardzo dobra, bo aż o 400 tys. zł mniejsza niż wynosi budżet na przeprowadzenie prac. Teraz przygotowujemy się do podpisania wartej ponad 1,8 mln zł umowy. Kiedy to się stanie, wybrany wykonawca będzie miał 8 miesięcy na realizację.

Chodnik przy ul. Świerszcza przed remontem.

Ulica Świerszcza we Włochach łączy dwie ważne arterie – al. 4 Czerwca 1989 r. i ul. Globusową. Mimo tego na odcinku od ul. Rybnickiej w stronę Ursusa brakuje chodnika z prawdziwego zdarzenia. Co prawda na odcinku do ul. Zaranie istnieje trotuar z płyt, ale lata świetności ma już za sobą. Dalej jest tylko wydeptane już pobocze poprzerywane zjazdami na posesje. Niedługo się to zmieni.

Zakończyliśmy analizowanie jedynej oferty i zdecydowaliśmy o rozstrzygnięciu przetargu. Do postępowania zgłosiła się firma ROKOM z Warszawy, która swoje prace wycenia na 1 832 538,56 zł. To bardzo dobra oferta, bo aż o 400 tys. zł niższa niż zakłada nasz budżet.

Teraz przygotowujemy się do podpisania umowy. Od momentu podpisania dokumentów wykonawca będzie miał na przeprowadzenie prac 8 miesięcy. To oznacza, że piesi będą mogli z niego korzystać jeszcze jesienią tego roku.

Prace obejmą odcinek ulicy o długości ok. 540 m między ul. Rybnicką i ul. Traktorzystów (skrzyżowanie z al. 4 Czerwca 1989 r.). Resztki aktualnego trotuaru – tam gdzie występuje – zostaną rozebrane. W jego miejsce pojawi się szeroki na dwa metry chodnik z płyt antysmogowych 50×50 cm.

Więcej, niż tylko budowa chodnika

W ramach inwestycji wyremontujemy również przystanek autobusowy Przepiórki 02 – zyska nową nawierzchnię i zostanie połączony z nowym chodnikiem. Ponadto wyznaczymy dwa nowe przejścia dla pieszych. Pierwsze przez ul. Piątkowską. Drugie w okolicy wiaduktu kolejowego przez przedłużenie ul. Świerszcza w stronę ul. Obywatelskiej. Druga zebra połączy nowy chodnik z jego dalszą częścią pod wiaduktem kolejowym i zostanie dodatkowo oświetlona.

Zmiany zajdą także na samej jezdni. Fragment w okolicach wiaduktu musi zostać przebudowany tak, żeby zmieścił się pod nim nowy chodnik (pod wiaduktem będzie dochodzić nawet do 2,5 m szerokości). Dla bezpieczeństwa ten odcinek trotuaru zostanie odgrodzony od jezdni barierami. Zmieni się również organizacja ruchu – na wyjeździe z przedłużenia ul. Świerszcza stanie znak „stop” zamiast dotychczasowego „ustąp pierwszeństwa”.

Budujemy nowe i remontujemy stare

Cały czas pracujemy nad komfortem i bezpieczeństwem pieszych w całej Warszawie. Pod koniec zeszłego roku wybudowaliśmy całkowicie nowy chodnik przy ul. Modlińskiej. Na ul. Powązkowskiej także wybudowaliśmy nowy trotuar, likwidując przy tym przedepty. Stary został natomiast rozebrany, a w jego miejscu utworzyliśmy zieleniec.

Nie zapominamy także o istniejących chodnikach, które wymagają odświeżenia. Tak było na ul. Broniewskiego, gdzie w ramach budżetu obywatelskiego wyremontowaliśmy trotuar i drogę dla rowerów. Także w ramach budżetu obywatelskiego przebudowujemy chodnik na ul. Wrocławskiej, gdzie prace dobiegają końca. Skończyły się natomiast na ul. Powstańców Śląskich, gdzie wyremontowaliśmy chodnik zgodnie z obietnicą złożoną podczas spotkania z mieszkańcami przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Powered by Projectic.pl