Wybudujemy kolejne aktywne przejścia. Będzie bezpieczniej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

09-03-2017

Wybudujemy kolejne aktywne przejścia. Będzie bezpieczniej

Czujniki ruchu, elementy odblaskowe, znaki z lampami ostrzegawczymi i specjalna antypoślizgowa nawierzchnia – już wkrótce w kolejnych miejscach Warszawy powstaną aktywne przejścia dla pieszych. Dzięki temu będzie bezpieczniej.

W ubiegłym roku pilotażowo aktywne przejście wybudowaliśmy na ul. Kondratowicza, przy Parku Bródnowskim. Po okresie testów czas na wdrożenie tego rozwiązania także w innych miejscach Warszawy. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na montaż aktywnych przejść w 17 lokalizacjach w różnych dzielnicach. To właśnie tam w pierwszej kolejności przeprowadzimy prace.

Przejścia powstaną w następujących miejscach: Grzybowska przed Ciepłą, Modlińska – Drogowa, ks. J. Popiełuszki – P. Gojawiczyńskiej, Z. Krasińskiego – S. Czarnieckiego, A. Mickiewicza – L. Mierosławskiego, Powstańców Śląskich – Pirenejska, Wybrzeże Helskie – most Śląsko-Dąbrowski, Grochowska – Mińska, J. Waszyngtona – Niekłańska, J. Waszyngtona – Modrzewiowa, Marszałkowska – Senatorska, L. Kruczkowskiego – 3 Maja (strona północna i południowa), Ludna – Okrąg, Al. Jerozolimskie – Spiska, al. Niepodległości – T. Lenartowicza i al. KEN – P. Telekiego.

Jak to działa?

Aktywne przejścia ostrzegają kierowców o zbliżaniu się pieszego do pasów. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego systemu wykrywania złożonego z kilku, zsynchronizowanych ze sobą elementów – czujników ruchu, punktowych elementów odblaskowych, biało-czerwonych pasów, znaków drogowych D-6 z lampami LED i nawierzchni antypoślizgowej. System ten sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia (aktywne punktowe elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED) aktywują się tylko w momencie, gdy na przejściu „coś się dzieje”, a więc gdy zbliża się do niego pieszy. To czytelny znak dla kierowcy, który w tym momencie powinien zdjąć nogę z gazu.

Wykonawcy wybrani w przetargu (przetarg podzielony na dwie części) będą odpowiedzialni za opracowanie pełnej dokumentacji technicznej oraz budowę przejść w terenie. Wszystkie prace powinny zakończyć się do połowy października.

Wykonawcy zainteresowani udziałem w przetargu mają czas na złożenie dokumentów do 20 kwietnia do godz. 10.00.

Powered by Projectic.pl