Wybudujemy pochylnię na Przyczółku Grochowskim - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

30-03-2021

Wybudujemy pochylnię na Przyczółku Grochowskim

Powstanie brakująca pochylnia na węźle na Przyczółku Grochowskim. Na ostatniej sesji stołeczni radni zapewnili środki na tę inwestycję, co pozwala nam rozpocząć sporządzanie projektu budowlanego. Dzięki temu poprawimy dostępność zwłaszcza seniorom i osobom z niepełnosprawnościami, którzy zyskają łatwiejsze dojście do ul. Kinowej.

Wiadukt wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych wyremontowaliśmy w zeszłym roku. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w grę wchodziła tylko kompleksowa modernizacja, która wiązała się także z jego najbliższym otoczeniem. Dlatego m.in. rozebrane zostały schody prowadzące na przeprawę od strony północno-wschodniej. Ułożone z chodnikowych płyt stopnie z biegiem czasu stały się na tyle nierówne, że przestały nadawać się do użytku.

Odnowiony wiadukt, jak i cały węzeł, jest w pełni dostępny. Wszędzie da się dostać istniejącymi pochylniami, jednak w kilku przypadkach wymaga to nadkładania drogi. Przykładem dojście do ul. Kinowej, które dla seniorów i osób z ograniczoną mobilnością nie jest dziś zbyt komfortowe.

Aby je ułatwić, wybudujemy pochylnię. W celu jej „dołożenia” Rada m.st. Warszawy na ostatniej sesji przyznała nam 1,2 mln zł. To daje nam zielone światło do przygotowania projektu budowlanego tej inwestycji.

Pochylnia powstanie w śladzie dawnych schodów. Zostanie włączona do wiaduktu w miejscu, które w tym celu przygotowaliśmy w trakcie remontu obiektu. Obejdzie się bez ingerencji w przeprawę – zdejmiemy tylko fragment barierki i odpowiednio wyprofilujemy część nasypu pod przyłączenie nowego elementu.

Ale prace będą miały szerszy zakres. Obejmą prowadzący do pochylni chodnik, w miejscu którego powstanie ciąg pieszo-rowerowy od strony ul. Międzyborskiej, a także skupią się na przejściu pod łącznicą pozwalającą wjeżdżać samochodom z al. Stanów Zjednoczonych na ul. Ostrobramską. Przejście zostanie dostosowane na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w planie jest też jego poszerzenie. Dzięki temu komfort zyskają wszyscy niezmotoryzowani uczestnicy ruchu. Zmiany dopełni wymiana opasek i barier na łącznicy od strony pochylni.

Szczegóły inwestycji zostaną dopracowane na etapie projektowania i uzgodnień. Postępowanie przetargowe chcemy ogłosić w drugim kwartale tego roku – zadaniem wybranego wykonawcy będzie zrealizowanie zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Budowa najprawdopodobniej rozpocznie się w 2022 r.

 

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl