Zieleni nigdy za wiele. Dlatego po północnej stronie ul. Filtrowej między ul. Raszyńską a pl. Narutowicza pojawiło się jej więcej. Od niedawna rośnie tam 1,3 tys. nowych krzewów oraz pięć nowych klonów, które uzupełniły istniejący szpaler.
Posadzenie ich było możliwe dzięki rozpłytowaniu przesadnie szerokiego chodnika. W ten sposób zarówno stare, jak i nowe drzewa mają teraz więcej miejsca. Pozostała część chodnika przeszła przebudowę. Nie ma już starej kostki – zastąpiły ją nowe płyty chodnikowe o wymiarach 50×50 cm.
Chodnik dla pieszych
Chodnik wzdłuż przebudowanego odcinka jest teraz przyjazny zarówno drzewom, jak i pieszym. Nie zawsze tak jednak było. Spora jego część przed rozpłytowaniem stanowiła miejsca postojowe dla samochodów. Taka organizacja ruchu mogła jednak prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Przede wszystkim chodnik – choć szeroki – był zbyt wąski, aby komfortowo i bezpiecznie poruszały się po nim samochody (tym bardziej w obu kierunkach) i piesi. Co prawda, obowiązywała tam strefa zamieszkania, która dawała pierwszeństwo pieszym, ale wciąż był to chodnik nieprzystosowany do ruchu pojazdów.
Chodnik wzdłuż ul. Filtrowej przed rozpłytowaniem.
Kierowcy musieli najpierw przejechać przez torowisko – które zostało wyremontowane przez tramwajarzy podczas naszych prac – a następnie dojechać do wolnego miejsca. Wjazdy znajdowały się na krańcach dość długiego chodnika. Co więcej, bliżej pl. Narutowicza wyrwane słupki umożliwiały kierowcom nielegalny wyjazd przez przejście dla pieszych i torowisko w stronę ul. Raszyńskiej.
Więcej miejsca dla zieleni
Dotychczasowe parkowanie na przebudowanym odcinku ul. Filtrowej było chaotyczne i niebezpieczne. Przede wszystkim jednak odbywało się na chodniku. Dzięki rozpłytowaniu rozwiązaliśmy ten problem, a piesi mogą teraz korzystać z wyremontowanego chodnika przeznaczonego wyłącznie dla nich.
Głównym celem rozpłytowań jest poprawa estetyki i zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Takich inwestycji w zeszłym roku było wiele i na różną skalę. Dużo zmieniło się na pl. Bankowym, gdzie usunęliśmy część wyłączonej z ruchu jezdni. W powstałym w ten sposób pasie zieleni posadziliśmy drzewa. Tuż obok w al. „Solidarności” rozpłytowaliśmy zamknięty parking na tyłach Muzeum Niepodległości – dziś znajduje się tam ogród deszczowy.
Pod koniec zeszłego roku zakończyliśmy także prace na pl. Wilsona, gdzie beton ustąpił miejsca nowej zieleni, w tym 15 drzewom. W tym roku kontynuujemy prace na ul. Świętojerskiej, gdzie usuwamy beton wokół istniejącego szpaleru drzew, który zostanie uzupełniony pięć nowych dębów.