Zamiast samochodów - drzewa. Filtrowa w nowej odsłonie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

20-01-2025

Zamiast samochodów – drzewa. Filtrowa w nowej odsłonie

Na ul. Filtrowej między ul. Raszyńską a pl. Narutowicza rosną już nowe drzewa i krzewy. Piesi natomiast korzystają z odnowionego chodnika. Są także bezpieczniejsi, ponieważ nie muszą teraz manewrować między jeżdżącymi i zaparkowanymi samochodami.

Zieleni nigdy za wiele. Dlatego po północnej stronie ul. Filtrowej między ul. Raszyńską a pl. Narutowicza pojawiło się jej więcej. Od niedawna rośnie tam 1,3 tys. nowych krzewów oraz pięć nowych klonów, które uzupełniły istniejący szpaler.

Posadzenie ich było możliwe dzięki rozpłytowaniu przesadnie szerokiego chodnika. W ten sposób zarówno stare, jak i nowe drzewa mają teraz więcej miejsca. Pozostała część chodnika przeszła przebudowę. Nie ma już starej kostki – zastąpiły ją nowe płyty chodnikowe o wymiarach 50×50 cm.

Chodnik dla pieszych

Chodnik wzdłuż przebudowanego odcinka jest teraz przyjazny zarówno drzewom, jak i pieszym. Nie zawsze tak jednak było. Spora jego część przed rozpłytowaniem stanowiła miejsca postojowe dla samochodów. Taka organizacja ruchu mogła jednak prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Przede wszystkim chodnik – choć szeroki – był zbyt wąski, aby komfortowo i bezpiecznie poruszały się po nim samochody (tym bardziej w obu kierunkach) i piesi. Co prawda, obowiązywała tam strefa zamieszkania, która dawała pierwszeństwo pieszym, ale wciąż był to chodnik nieprzystosowany do ruchu pojazdów.

Ulica Filtrowa przed rozpłytowaniem.

Chodnik wzdłuż ul. Filtrowej przed rozpłytowaniem.

Kierowcy musieli najpierw przejechać przez torowisko – które zostało wyremontowane przez tramwajarzy podczas naszych prac – a następnie dojechać do wolnego miejsca. Wjazdy znajdowały się na krańcach dość długiego chodnika. Co więcej, bliżej pl. Narutowicza wyrwane słupki umożliwiały kierowcom nielegalny wyjazd przez przejście dla pieszych i torowisko w stronę ul. Raszyńskiej.

Więcej miejsca dla zieleni

Dotychczasowe parkowanie na przebudowanym odcinku ul. Filtrowej było chaotyczne i niebezpieczne. Przede wszystkim jednak odbywało się na chodniku. Dzięki rozpłytowaniu rozwiązaliśmy ten problem, a piesi mogą teraz korzystać z wyremontowanego chodnika przeznaczonego wyłącznie dla nich.

Głównym celem rozpłytowań jest poprawa estetyki i zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej. Takich inwestycji w zeszłym roku było wiele i na różną skalę. Dużo zmieniło się na pl. Bankowym, gdzie usunęliśmy część wyłączonej z ruchu jezdni. W powstałym w ten sposób pasie zieleni posadziliśmy drzewa. Tuż obok w al. „Solidarności” rozpłytowaliśmy zamknięty parking na tyłach Muzeum Niepodległości  – dziś znajduje się tam ogród deszczowy.

Pod koniec zeszłego roku zakończyliśmy także prace na pl. Wilsona, gdzie beton ustąpił miejsca nowej zieleni, w tym 15 drzewom. W tym roku kontynuujemy prace na ul. Świętojerskiej, gdzie usuwamy beton wokół istniejącego szpaleru drzew, który zostanie uzupełniony pięć nowych dębów.

Powered by Projectic.pl