Organizatorzy wydarzenia piszą o nim następująco: “w drugiej odsłonie projektu Zaprojektowane Po Ludzku rozmawiamy o MIASTACH skrojonych na ludzką miarę. O tym w jaki sposób miejska przestrzeń może sprzyjać budowaniu wspólnoty. Skupimy się na rozwiązaniach, które wspierają współpracę mieszkańców. Które pozwalają żyć w zgodzie z własnymi preferencjami, dają możliwość wyboru i godzą różne wizje – potrzeby.”
Piesi w centrum uwagi
Niezmiernie miło jest nam, że inwestycja zrealizowana przez ZDM otrzymała wyróżnienie w konkursie, któremu przyświecają takie wartości. Plac Pięciu Rogów to jeden z pierwszych zakończonych projektów w ramach prezydenckiego programu Nowego Centrum Warszawy. Przestrzeń, w której najwięcej było pieszych, paradoksalnie zdominowana była przez samochody. Pełniła funkcję skrzyżowania, asfaltowego placu pozbawionego całkowicie zieleni, zaburzającego ciągłość deptaka łączącego Trakt Królewski ze Ścianą Wschodnią.
Po przebudowie w miejscu skrzyżowania powstał plac z prawdziwego zdarzenia. Zasadzone zostały 22 dorodne klony, pojawiła się mała architektura i niewielka fontanna. Ruch samochodów prywatnych został ograniczony.
Pracujemy dalej
Plac cały czas zmienia się i ewoluuje. W jego najbliższej okolicy otwierają się nowe lokale gastronomiczne i remontowane są budynki, w tym dzięki wsparciu miejskich dotacji, tej zimy po raz pierwszy zagościła na nim również świąteczna iluminacja. Na różnych etapach przygotowań jest też cały pakiet dalszych inwestycji. Część z nich ma za zadanie połączyć się z placem, dopełnić go.
Plac Pięciu Rogów swoją nieformalną nazwę zawdzięcza nietypowemu kształtowi wynikającemu ze skrzyżowania wielu ulic. Mowa tu o ulicach takich jak Chmielna, Krucza, Złota czy Zgoda. Sam plac jest już gotowy, jednak Nowe Centrum wciąż powstaje. W przygotowaniu są przebudowy wspomnianych wyżej ulic, które również mają zyskać na jakości – stać się przyjaźniejsze pieszym, estetyczniejsze i bardziej zielone. Wyróżnienie traktujemy więc przede wszystkim jako motywację do dalszej pracy, do stawiania kolejnych kroków na drodze w kierunku Nowego Centrum Warszawy.
Inwestycja nadzorowana była przez Zarząd Dróg Miejskich we współpracy m.in. z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego. Projekt to owoc konkursu architektonicznego oraz konsultacji społecznych. Rozwiązania zostały stworzone przez pracownię WXCA oraz architekta Michała Kempińskiego. Za wykonanie prac budowlanych odpowiadała z kolei firma Strabag Polska.
O konkursie
Prace i inicjatywy uczestników konkursu oceniała kapituła w składzie: Przemysław Chimczak-Bratkowski (partner zarządzający w ThinkC), Joanna Erbel (socjolożka, działaczka miejska), Katarzyna Kuniewicz (head of residential research w Otodom/obido w Grupie OLX), Agnieszka Labus (założycielka i prezeska fundacji LAB60+), Radosław Ratajczak (ekspert z SHOPA Design & Strategy), Krzysztof Rogatka (urbanista, architekt krajobrazu), Tomek Rygalik (Studio Rygalik, Aalto University, DesignNature), Marta Skowrońska (socjolożka na W UAM), Marta Trakul (prezeska fundacji Na Miejscu), Agata Twardoch (architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej). “Zaprojektowane po ludzku” to projekt Gazety Wyborczej, którego partnerem strategicznym jest portal Otodom.
Nagrodę w imieniu m.st. Warszawy odebrała Marlena Happach – Dyrektor Biura Architektury.