Zazieleniamy Warszawę. Rośliny zakwitły i upiększyły ulice - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

19-05-2021

Zazieleniamy Warszawę. Rośliny zakwitły i upiększyły ulice

Drogi to nie tylko asfalt i beton. To także uliczna zieleń, która dodaje im estetyki, ożywia je oraz sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Ubiegły rok stał pod znakiem obsadzania roślinnością tych miejsc, w których kostka i płyty chodnikowe były zbędne. Dziś prezentujemy, jak ta roślinność rozkwitła i upiększyła ulice.

Dobra droga to taka, która nie tylko pozwala wszystkim uczestnikom ruchu dotrzeć do celu, ale również sprawia, że przyjemniej przy niej mieszkać i spędzać na niej czas. Ten drugi walor zapewnia zieleń. Rośliny upiększają i urozmaicają przestrzeń publiczną, a także zwiększają retencję wody. Dodatkowo drzewa, zwłaszcza te starsze, dają latem cień.

Dlatego działając zgodnie z uchwaloną w 2019 r. warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu”, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. W zeszłym roku niemal każda nasza modernizacja lub przebudowa – a niekiedy i remonty o mniejszej skali – wiązała się z nowymi nasadzeniami.

Ale ponieważ koniec robót drogowych zwykle zbiega się z późną jesienią, nowa zieleń nie od razu cieszy oko. Drzewa najlepiej sadzić właśnie o tej porze roku, podobnie rzecz ma się z kwiatami, krzewami i bylinami. W efekcie aby przekonać się, jak upiększą one przestrzeń miejską, trzeba czekać do maja – świeżo posadzone rośliny potrzebują czasu, żeby ukorzenić się i rozkwitnąć. To potwierdza się na przykładzie zeszłorocznych inwestycji, które wiązały się również z sadzeniem roślin.

Francuska

Nasz przegląd „zielonych” inwestycji zaczynamy od ul. Francuskiej. Stanowi sztandarowy przykład drogi, której estetykę w zeszłym roku poprawiliśmy poprzez wzbogacenie zielenią – dlatego, że jej „lifting” polegał wyłącznie na dodaniu roślinności. Rozbrukowaliśmy tam w sumie ponad 780 m kw. nawierzchni. Miejsce zbędnego betonu zajęło blisko 9 tys. krzewów irgi, róży i lilaku, a składające się z nich rabaty kwiatowe utworzyły powierzchnię 2219 m kw. Dodatkowo utworzyliśmy też trzy ogrody deszczowe z roślinami lubiącymi wilgoć.

 

al. Jana Pawła II

Głównym celem przebudowy centralnego odcinka al. Jana Pawła II były poprawa funkcjonalności drogi i zmiana jej wyglądu. To pierwsze zyskaliśmy poprzez ujednolicenie przekroju jezdni, to drugie zapewniła m.in. roślinność. Posadziliśmy 37 drzew (35 lip holenderskich i 2 dęby) i ponad 5 tys. nowych roślin. W miejscu nad stropem tunelu średnicowego ułożyliśmy rozchodnik.

 

Ludna

Zeszłoroczne prace na ul. Ludnej polegały na utworzeniu pasów do równoległego parkowania i wymianie chodników. Płyty w wielu miejscach nie zostały położone – tam, gdzie okazały się zbędne. W takich lokalizacjach nasadziliśmy niską zieleń. W sumie utworzyliśmy 507 m kw. nowych rabat kwiatowych z takimi roślinami jak m.in. róże, byliny i trawy ozdobne. Całość zazielenienia uzupełniło posadzenie 10 drzew – grabów.

 

al. Armii Ludowej

Południowa strona al. Armii Ludowej od ronda Jazdy Polskiej do ul. Marszałkowskiej przeszła metamorfozę. Stary i pozapadany w wielu miejscach asfalt, po którym chodzili piesi, zastąpiliśmy granitowymi płytami. Otoczyliśmy go nową małą architekturą w postaci dwóch pergoli z miejscami do siedzenia, ławkami i stojakami rowerowymi. Nie zabrakło rzecz jasna zieleni – istniejące drzewa wzbogaciliśmy o 18 nowych (klony, głogi i wiśnie), nasadziliśmy blisko 2 tys. krzewów i takich roślin ozdobnych ja m.in. irgi, róże, porzeczka czy bluszcz. W listopadzie, jak kończyliśmy zazielenienia, nie prezentowały się spektakularnie. Ale wystarczyło poczekać do wiosny i efekt jest wspaniały.

 

Saska

Remontowana ul. Saska na odcinku od al. Waszyngtona do skrzyżowania z ul. Zwycięzców też została zazieleniona. Posadziliśmy tam 18 drzew (jesiony amerykańskie) i utworzyliśmy 1418 m kw. rabat kwiatowych. Roślinność zastąpiła zbędny beton w narożnikach skrzyżowań czy przy wjazdach na posesje. Część krzewów niestety nie przyjęła się i w ramach gwarancji zostanie wymieniona na nowe na koszt wykonawcy. Ale to jedyny taki przypadek spośród wszystkich „zielonych” inwestycji z zeszłego roku.

 

Sokola

W tym przypadku inwestycja koncentrowała się właśnie na zieleni. Skrzyżowanie przy stacji PKP Warszawa Stadion przebudowaliśmy tak, aby dużą asfaltową powierzchnię wyłączoną z ruchu zastąpić roślinami, a przy okazji zlikwidować nielegalne parkowanie na trawnikach. W sumie rozpłytowaliśmy 650 m kw. powierzchni, na której – po zrekultywowaniu gleby – zasialiśmy trawę. Posadziliśmy też 7 platanów klonolistnych.

 

Międzynarodowa

Rozpłytowanie przeprowadziliśmy także na ul. Międzynarodowej. Celem była eliminacja nielegalnego parkowania w sąsiedztwie dyskontu spożywczego i salonu samochodowego nieopodal skrzyżowania z al. Waszyngtona. Poprawiliśmy więc bezpieczeństwo przechodniów, ale przy jednoczesnym zwiększeniu estetyki tego miejsca. W sześciu narożnikach przy zjazdach bramowych utworzyliśmy trawniki, a żeby nikogo nie kusił na nie wjazd, zamocowaliśmy ochronne barierki.

 

Wybrzeże Kościuszkowskie

To kolejny przykład połączenia poprawy komfortu przechodniów (wymieniony chodnik) z dodaniem nowej roślinności. Na odcinku między ulicami Tamka a Jaracza utworzyliśmy nowe zieleńce o łącznej powierzchni 498 m kw., na których posadziliśmy krzewy i byliny. W grudniu, gdy prezentowaliśmy świeże efekty przeprowadzonych prac, zieleń nie wyglądała jak zieleń. Dziś prezentuje się tam wspaniale.

 

Nowy Zjazd

W zeszłym roku zakończyliśmy porządkowanie terenu po byłej stacji benzynowej u zbiegu ulic Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskie. W miejscu, gdzie jeszcze kilkanaście miesięcy temu kierowcy nielegalnie parkowali samochody, dziś znajdują się dwa zieleńce. Posadziliśmy w nich pięć grabów pospolitych, które otoczyliśmy krzewami i bylinami.

 

Żytnia

Na koniec bodaj najmniejsza powierzchniowo ubiegłoroczna „zielona” inwestycja. Polegała na posadzeniu 46 m kw. nowego żywopłotu w północno-wschodnim narożniku przy ul. Okopowej. Przypominamy o niej dlatego, że stanowi przykład, iż nawet coś małego może być bardzo przydatne – zieleń poprawiła estetykę miejsca, w którym dzięki niej wyeliminowaliśmy nielegalne parkowanie.

 

Więcej drzew, krzewów i kwiatów

Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie miejsca, które „zazieleniliśmy” przy okazji wymiany chodników lub większej przebudowy. Roślinami obsadziliśmy wiele innych lokalizacji, m.in. ul. Saską, róg ulic Nowy Zjazd i Wybrzeże Kościuszkowskiego, róg ulic Modlińskiej i Płużnickiej czy róg ulic Kijowskiej i Brzeskiej. W niektórych miejscach tylko sadziliśmy drzewa, ale za to w znacznej ilości – m.in. na ul. Górczewskiej posadziliśmy 21 drzew, a utworzony parking wzdłuż Al. Jerozolimskich przy ul. Spiskiej wzbogaciliśmy o 54 drzewa.

 

Szwedzka

Na koniec wracamy do inwestycji ukończonej późną jesienią 2019 r. Chodzi o przebudowę praskiego skrzyżowania ul. Szwedzkiej z al. Solidarności. Wiązała się z wprowadzeniem zmian, które poprawiły komfort poruszania się wszystkich uczestników ruchu. Wśród nich znalazło się m.in. zlikwidowanie wydzielonej jezdni do skrętu w prawo w ul. Szwedzką. Odzyskana przestrzeń została wykorzystana pod wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego oraz nasadzenie zieleni, w tym wzbogacenia tego miejsca o 11 drzew. Nowe rośliny potrzebowały dużo czasu, aby zadomowić się w północno-wschodnim narożniku skrzyżowania, ale kiedy już to zrobiły, poprawiły jego estetykę.

Powered by Projectic.pl