Zbudujemy sygnalizację na skrzyżowaniu Wólczyńskiej i Nocznickiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

29-11-2024

Zbudujemy sygnalizację na skrzyżowaniu Wólczyńskiej i Nocznickiego

Otworzyliśmy oferty w przetargu na budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego. To przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, ale także szereg udogodnień. W ramach inwestycji powstaną m.in. przejazdy rowerowe oraz wyznaczymy dodatkowy pas do skrętu w prawo z ul. Wólczyńskiej w ul. Nocznickiego.

Skrzyżowanie Wólczyńskiej i Nocznickiego przed budową sygnalizacji.

Na skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego powstanie sygnalizacja świetlna. Niedawno ogłosiliśmy przetarg na jej budowę. Teraz przyszedł czas na otwarcie ofert. Zgłosiły się trzy firmy, a oferty zaczynają się od nieco ponad 3 mln zł do niecałych 3,4 mln zł. Wszystkie przejrzymy i następnie wybierzemy najlepszą. Po podpisaniu umowy wybrany wykonawca będzie miał 150 dni na wykonanie zadania.

Skrzyżowanie ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego to duże skrzyżowanie, na którym przecinają się drogi prowadzące m.in. do metra Młociny czy na Cmentarz Północny. Jednocześnie na skrzyżowaniu tym spotykają piesi i kierowcy, ale także autobusy i tramwaje. Sygnalizacja świetlna pomoże w uporządkowaniu ruchu oraz poprawie bezpieczeństwa na skrzyżowaniu.

Nie tylko sygnalizacja

W ramach budowy sygnalizacji zmieni także organizacja ruchu. Największą zmianą będzie odsunięcie przejścia dla pieszych przez ul. Nocznickiego dalej od skrzyżowania. Podczas przeprowadzonego w latach 2016-2020 audytu przejść dla pieszych audytorzy ocenili przejść dość wysoko – ocena 3 w skali 0-5 – ale jednocześnie mieli co do niego szereg uwag. Należy również pamiętać, że sygnalizacja oznacza poprawę bezpieczeństwa także dla pozostałych uczestników ruchu.

Audytorzy zwracali uwagę na niewiele miejsca dla kierowców do zatrzymania się przed wspomnianym przejściem, co mogło prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Samo przejście uznali również za zbyt długie. Zalecali jego skrócenie oraz właśnie budowę sygnalizacji. Sygnalizacja będzie. Natomiast po przesunięciu zebra będzie znajdować się w miejscu, gdzie jezdnia jest węższa. Przesunięcie przejścia przez ul. Nocznickiego wymaga również wyznaczenia nowego przez torowisko tramwajowe. Tak oczywiście się stanie. W ciągu obu oraz w ciągu przejścia przez ul. Wólczyńską zostaną również wyznaczone przejazdy rowerowe. Zostaną podłączone do wybudowanej niedawno drogi dla rowerów wzdłuż ul. Wólczyńskiej.

To wciąż jednak nie wszystkie zmiany, jakie wprowadzimy w ramach budowy sygnalizacji na skrzyżowaniu. Przesuniemy do niego istniejące przejście na wysokości ul. Wólczyńskiej 107. Dzięki temu będzie tam komplet przejść dla pieszych. Przebudujemy również chodniki. Zmiany odczują także kierowcy. Przebudowie ulegnie przystanek autobusowy “Popiela 02”. W miejscu zatoki powstanie pas, który będzie służyć do skrętu w prawo. Pozwoli to również na poszerzenie chodnika. Kształt tego typu zmian za każdym razem konsultowany jest oczywiście z Zarządem Transportu Miejskiego

Budujemy sygnalizacje

Na mapie Warszawy pojawia się coraz więcej skrzyżowań czy przejść dla pieszych z sygnalizacją świetlną. W tym roku światła powstały na skrzyżowaniu ulic Branickiego i Sarmackiej oraz na przejściach przez ul. Rembielińską (na wysokości nr 8) oraz ul. Maczka (na wysokości ul. Niedzielskiego „Żywiciela”).

Jednocześnie przebudowujemy istniejącą sygnalizacją, np. przy okazji wyznaczania nowych przejść dla pieszych czy zmian w organizacji ruchu. Tak było przy budowie przejścia przez Wisłostradę na skrzyżowaniu z ul. Karową czy dzieje się przy budowie przejścia na skrzyżowaniu ulic Ostrobramskiej i Poligonowej.

Sygnalizacja to jeden z najlepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa. Budujemy ją w miejscach, gdzie jest inne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego nie przyniosłyby takiego efektu. Jednocześnie porządkuje i upłynnia ruch. Dlatego w kolejnych latach można się spodziewać kolejnych tego typu inwestycji.

Aktualizacja

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany w pierwszej połowie listopada 2024 r., a następnie zaktualizowany o nowe, istotne informacje (otwarcie ofert) pod koniec listopada 2024 r.

Powered by Projectic.pl