Po zimie oznakowanie poziome w wielu miejscach jest słabo widoczne. Dlatego – obok odnawiania oznakowania w ciągach ulic – zdecydowaliśmy się na kompleksowe odnowienie malowania w rejonie skrzyżowań, ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych (z sygnalizacją i bez sygnalizacji).
Prace zostaną wykonane w technologii trwałej z mas chemoutwardzalnych. Technologia wykonania oznakowania dwukomponentową masą chemoutwardzalną stosowana jest w miejscach, gdzie oznakowanie narażone jest na szybsze zużycie i większe obciążenia. Tak jak w przypadku malowania farbą najezdniową, wykonane oznakowanie grubowarstwowe będzie odblaskowe i przeciwpoślizgowe (odblask zostanie uzyskany poprzez posypanie powierzchni tzw. mikrokulkami szklanymi).
Prace będą prowadzone na bieżąco aż do połowy listopada, na wybranych odcinkach dróg krajowych, wojewódzkich oraz na drogach powiatowych. Na liście znalazło się kilka tysięcy przejść. To w sumie 50 tys. m2 oznakowania. Co ważne, materiały używane do odnawiania oznakowania muszą posiadać „Świadectwo dopuszczenia do stosowania w budownictwie drogowym i mostowym” lub „Aprobatę techniczną” wydaną przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Krok po kroku
Wykonanie oznakowania składa się z kilku etapów. Przed rozpoczęciem prac należy oczyścić powierzchnię z pyłu, kurzu, piasku, smarów, olejów i innych zanieczyszczeń, a także ją wysuszyć. Aby oznakowanie docelowe było maksymalnie dokładne, wykonuje się – jeśli to niezbędne – tzw. przedznakowanie w postaci cienkich linii lub kropek. Kolejnym etapem jest natryskowe nanoszenie właściwej warstwy z mas chemoutwardzalnych i pozostawienie gotowego malowania do wyschnięcia. Czasami konieczne jest także usunięcie istniejącego oznakowania. Takie prace wykonuje się tak, aby jak najmniej uszkodzić nawierzchnię drogi.
Dokumenty w przetargu można składać do 13 kwietnia do godz. 10.00.