Zieleń, bezpieczne przejścia i przejazd rowerowy. Realizujemy projekty z budżetu obywatelskiego - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

28-05-2024

Zieleń, bezpieczne przejścia i przejazd rowerowy. Realizujemy projekty z budżetu obywatelskiego

Poznaliśmy oferty w dwóch przetargach na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy Warszawy postawili na zieleń i bezpieczeństwo – celem zwycięskich projektów jest poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej. Zarząd Dróg Miejskich jest odpowiedzialny za przeprowadzenie części postulowanych zmian na administrowanych przez siebie drogach.

ul. Gwiaździsta wjazd na ścieżkę rowerową z jezdni

Priorytetem zwycięskich projektów jest możliwość komfortowego poruszania się po najbliższej okolicy oraz walka z nielegalnym parkowaniem, które negatywnie wpływa na poczucie bezpieczeństwa wśród przechodniów. Przejścia dla pieszych często są zastawione samochodami, co znacznie ogranicza widoczność. Piesi są zmuszeni by przeciskać się między zaparkowanymi w niedozwolonych miejscach autami. Przy drogach jest też za dużo betonu, który można zastąpić powierzchnią biologicznie czynną. Poniżej przedstawiamy objęte ogłoszonymi przez nas przetargami miejsca na terenie Warszawy, które staną się bezpieczniejsze i bardziej zielone.

Wola. Zieleń zamiast nielegalnego parkowania

Pierwszy z ogłoszonych przez nas przetargów dotyczy wolskich ulic. W północno-zachodnim narożniku skrzyżowania ul. Deotymy z ul. Brożka w miejsce betonowej nawierzchni posadzimy trawnik, odtworzymy też zieleń zniszczoną przez parkujące pojazdy. Ustawimy niskie bariery trawnikowe i słupki blokujące w celu zabezpieczenia rejonu tego skrzyżowania oraz chodnika przed kościołem św. Józefa przed parkowaniem aut poza wyznaczonymi do tego miejscami.

Rozpłytowanie czeka także północno-zachodnią część skrzyżowania ul. Okopowej i Żytniej. Zlikwidujemy 40 m kw. betonowej nawierzchni. W jej miejscu założymy zieleniec, który obsadzimy różami. Wysokie krawężniki pomogą ochronić zieleń przed rozjeżdżaniem przez samochody. Chodniki w rejonie przejść dla pieszych (północno-zachodnia i południowo-zachodnia część ul. Okopowej oraz północno-zachodnia i południowo-zachodnia część ul. Żytniej) zostaną zabezpieczone przed nielegalnym parkowaniem za pomocą słupków blokujących.

Natomiast na skrzyżowaniu ul. Płockiej z Grenady rozpłytowanie obejmie 60 m kw. nawierzchni. Nadmiar betonu zastąpimy powierzchnią biologicznie czynną – trawnikiem, który od jezdni oddzielony będzie pasem buforowym.

W rejonie ruchliwej ul. Wolskiej 91 i 84/86 piesi odzyskają chodnik, na którym często nielegalnie parkują samochody. Zabezpieczymy go słupkami i niskimi barierami trawnikowymi. Ponadto pozbędziemy się 250 m kw. betonowej nawierzchni. Zamiast betonu będzie trawnik. Zazielenimy także ok. 90 m kw. powierzchni przy torowisku tramwajowym, obecnie wyasfaltowanej.

Ursus. Nowy azyl poprawi bezpieczeństwo pieszych

W ramach drugiego przetargu poszukujemy wykonawców innych zwycięskich pomysłów mieszkańców. Jednym z nich jest poprawa bezpieczeństwa pieszych na ul. Dzieci Warszawy w Ursusie.

Na przejściu dla pieszych w okolicy ul. Baranowskiej powstanie azyl. Przejście zostanie także przesunięte w stronę ul. Rydzyńskiej. Ponadto między ulicami Baranowską i Rydzyńską staną znaki „zakaz zatrzymywania”.

Bielany. Bezpieczne przejście i przejazd na ul. Gwiaździstej

Ten sam przetarg, jeśli zakończy się pomyślnie, wyłoni wykonawcę do wybudowania nowego przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego na bielańskiul. Gwiaździstaej ul. Gwiaździstej. Realizacja projektu ułatwi korzystającym z tamtejszej drogi dla rowerów dojazd do centrum.

Na ciągnącą się po wschodniej stronie ul. Gwiaździstej trasę rowerową prowadzi z jezdni kilka łączników. Wszystkie jednak skierowane są tylko w jednym kierunku – na północ. Rowerzyści jadący w stronę centrum nie mają z nich wielkiego pożytku. Niedługo zyskają brakujące połączenie.

Przejście dla pieszych przez ul. Gwiaździstą pojawi się w rejonie przystanku „Os. Ruda” 02. Dzięki temu pasażerowie z okolicznych bloków po zachodniej stronie ulicy zyskają łatwiejszy dostęp do przystanku.

Nowe przejście i przejazd będą wyposażone w azyl. Powstanie także chodnik po wschodniej stronie ulicy, który połączy przejście z przystankiem autobusowym. Z kolei po zachodniej stronie wybudowana zostanie droga dla rowerów łącząca wyjazd z osiedla z przejazdem. Istniejące progi zwalniające zostaną natomiast przesunięte.

Oczekiwania mieszkańców? Bezpieczeństwo i zieleń

Budowa przejazdu na ul. Gwiaździstej to kontynuacja projektu z budżetu obywatelskiego, w ramach którego poprawiono łączniki rowerowe wzdłuż ul. Podleśnej. Wyniki głosowań w Budżecie Obywatelskim pokazują, że bezpieczeństwo najbliższej okolicy i zieleń są dla mieszkańców stolicy bardzo ważne. Jeden z ogłoszonych przez nas przetargów, oprócz części dotyczącej wolskich ulic, obejmuje także inny pomysł mieszkańców do realizacji z funduszy budżetu obywatelskiego – to nasadzenia zieleni na pl. Wilsona.

Właśnie poznaliśmy oferty w obu wspomnianych przetargach. W obu przypadkach zgłosiła się jedna i ta sama firma. Oferta na zazielenienie Woli opiewa na niecałe 365 tys. zł. Natomiast na przebudowę przejścia na ul. Dzieci Warszawy i budowę nowego na ul. Gwiaździstej – nieco ponad 451 tys. zł.

Aktualizacja

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany na w maju 2024 r. i następnie zaktualizowany o nowe istotne informacje pod koniec maja 2024 r. (otwarcie ofert).

Powered by Projectic.pl