Wielu chętnych do posadzenia nowej zieleni na Odyńca - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

28-04-2022

Wielu chętnych do posadzenia nowej zieleni na Odyńca

Sześć firm złożyło oferty w przetargu na zazielenienie ul. Odyńca. Mieszczą się one w przedziale od 236,9 do 387 tys. zł. Na ul. Odyńca pojawi się dużo nowej zieleni. Przede wszystkim 12 dębów szypułkowych, a także krzewy i byliny, których łączna powierzchnia wyniesie 396 m kw.

Chodzi o odcinek między al. Niepodległości a ul. Puławską. Pracowaliśmy na nim już w 2020 r. Wtedy przenieśliśmy parkowanie na jezdnię z chodników, aby poszerzyć na nich przestrzeń dla pieszych. Po kilkunastu miesiącach wrócimy tam, żeby dokończyć wprowadzanie zmian.

Jednym z elementów będzie nowa zieleń. Ul. Odyńca upiększy 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajmą te rośliny, wyniesie 396 m kw. Zostaną ulokowane głównie po północnej stronie ulicy. Po tej samej stronie oraz naprzeciwko posadzone zostaną również drzewa – 12 dębów szypułkowych.

Chętnych do wykonania prac jest aż 6 firm. Oferty zawierają się w przedziale od 236,9 do 387 tys. zł. Teraz oferty będą przez nas analizowane. Wybrany wykonawca będzie miał na wykonanie prac 60 dni od momentu podpisania umowy.

Wspomniane krzewy, byliny i drzewa nie będą jedynymi nowymi roślinami, jakie pojawią się na ul. A. E. Odyńca. Powstanie również osiem ogrodów deszczowych. Zostaną obsadzone gatunkami hydrofitowymi (odpornymi na zalewanie) i lubiącymi wilgoć, m.in. kosaćcem syberyjskim, bodziszkiem błotnym i sitem rozpierzchłym. Ogrody znajdą się w miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami, a więc w śladzie jezdni. Dlatego wykona je firma Fal-Bruk, którą w marcu wybraliśmy do remontu nawierzchni i wymiany chodników.

 

Nowy asfalt zostanie położony na całym odcinku od al. Niepodległości do ul. Puławskiej. Wykonawca wzmocni go siatką szklaną, ułożoną między podbudową a warstwą wiążącą. Dodatkowo na 50-metrowych dojazdach do skrzyżowań i przy przystankach autobusowym Fal-Bruk położy jeszcze siatkę szklano-węglową nasączoną asfaltem pod warstwą ścieralną. Po stronie północnej chodnik będzie odnowiony na całym odcinku, natomiast po stronie południowej tylko częściowo. Remont ominie fragment między wlotami ul. J. Czeczota, bo tam na przyszły rok swoje prace zaplanował jeden z gestorów sieci podziemnej. Jego obowiązkiem będzie odtworzenie chodnika z nowych elementów.

 

Projekt zieleni na ul. Odyńca:

2022-04-01 Odynca_zielen

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl