W 2019 r. stołeczni radni uchwalili warszawską „Strategię adaptacji do zmian klimatu”. Zawiera szereg działań zapobiegających i łagodzących negatywne zmiany klimatyczne, którymi są m.in. anomalie pogodowe. Działając w zgodzie z tym dokumentem, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami nie tylko przy okazji modernizacji lub przebudów, ale również realizując remonty o mniejszej skali lub wykonując inwestycje stricte związane z zazielenianiem bądź z poprawą bezpieczeństwa.
Chodnik wciąż jest szeroki
Zielone zmiany zgodne ze strategią Rady m.st. Warszawy zaszły na ulicach J. Zamoyskiego i Targowej. Chodzi o ok. 150-metrowy odcinek ciągu tych ulic po północnej stronie, przed skrętem w ul. Skaryszewską. Zbędne płyty chodnikowe ustąpiły miejsca roślinom, które – jako naturalne słupki – zabezpieczają teren przed nielegalnym parkowaniem.
Roślinność w tym miejscy ograniczy nagrzewanie się nawierzchni, poprawi estetykę oraz lokalny mikroklimat. Drzewa o wąskiej koronie oddzielą budynek narożny od ulicy bez ryzyka nadmiernego rozrastania.
Do nasadzeń wybraliśmy rośliny charakteryzujące się odpornością na warunki miejskie o zróżnicowanym pokroju i wielkości dostosowanej do wymogów bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.
W sumie posadziliśmy 7 grabów pospolitych o zwartej wąskiej koronie, która nie będzie zagrażała budynkowi. Pojawiło się też ponad 1000 krzewów i bylin.
Co ważne, pomimo rozebrania części chodnika, wciąż pozostaje on szeroki na 3,5 m. To wystarczająco dużo miejsca, aby obsłużyć ten mocno zurbanizowany fragment ulic Targowej i Zamoyskiego.