Do niedawna po północnej stronie ul. Filtrowej piesi musieli dzielić się chodnikiem z samochodami, co było bardzo niebezpieczne. Dziś po samochodach nie tu ma śladu – trwają za to prace, które odmienią to miejsce na dobre.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Przeprowadzane właśnie zmiany wymagają likwidacji miejsc parkingowych, które zorganizowane były na chodniku. Na wyznaczone tam miejsca postojowe nie dało się wjechać od strony jezdni. Kierowcy musieli najpierw przejechać przez tory tramwajowe. Następnie do wybranego miejsca dojeżdżali chodnikiem, po którym poruszali się piesi.
Chociaż chodnik ten był szeroki – nawet po odjęciu części przeznaczonej na parkowanie – to jednak zbyt wąski, by parkujące samochody na nim manewrowały i poruszały się w obu kierunkach. Taka organizacja ruchu była więc niewygodna dla jego uczestników i mogła prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Co więcej, kierowcy zniszczyli słupki wygradzające i nielegalnie wyjeżdżali z tego parkingu w stronę ul. Raszyńskiej przez torowisko i przejście dla pieszych. Biorąc to wszystko pod uwagę, likwidacja parkowania w tej części ul. Filtrowej – części, która do parkowania zwyczajnie nie jest przystosowana – była konieczna.
Chodnik – rozbieramy stary, budujemy nowy
Aktualnie wykonawca jest w trakcie rozbierania starej betonowej powierzchni. W jej miejsce już pojawiają się pierwsze płyty chodnikowe, po których będą poruszać się piesi. Widać też już miejsca, w których zasadzona zostanie nowa zieleń.
Dzięki realizowanym zmianom chodnik wzdłuż ul. Filtrowej będzie bardziej przyjazny zarówno pieszym, jak i środowisku. W końcu rozpłytowania nie tylko poprawiają estetykę, ale przyczyniają się do powiększenia powierzchni biologicznie czynnej, która umożliwia wegetację roślin i zapewnia retencję wód opadowych. Pomagają także zwalczać zjawisko „wyspy ciepła”, którymi nazywamy miejskie obszary o temperaturze wyższej niż w otaczających je obszarach. Na Filtrowej uzupełnimy między innymi braki w szpalerze drzew. Najwięcej jednak przybędzie żywopłotów, krzewów i bylin.
Rozpłytowania przeprowadzamy od dłuższego czasu, w ramach większych inwestycji lub jako samodzielne projekty. Na przykład w zeszłym roku zazieleniliśmy w ten sposób ulice Targową i Zamoyskiego. Natomiast rozpłytowanie na ul. Filtrowej nie jest ani pierwszym, ani ostatnim w tym roku. Na początku kwietnia usunęliśmy ok. 200 m2 betonu na pl. Bankowym i posadziliśmy 9 dębów. Pracowaliśmy też na ul. Koszykowej – na odcinku między ulicami Chałubińskiego a Lindleya pojawiło się więcej zieleni kosztem zbędnego betonu.