Zielona Marszałkowska - pierwsze prace - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Warszawa 19115 Miejskie Centrum Kontaktu

Wyszukiwarka

Menu główne

15-05-2023

Zielona Marszałkowska – pierwsze prace

W poniedziałek, 15 maja, rozpoczną się pierwsze prace przy przebudowie ul. Marszałkowskiej pomiędzy pl. Bankowym a ul. Królewską. Wykonawca wygrodzi jeden pas na jezdni w stronę centrum.

Tablica informująca o zmianach na ulicy Marszałkowskiej.

W poniedziałek, 15 maja, o godz. 14.00 drogowcy urządzą zaplecze budowy zajmując miejsca postojowe pod budynkami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu m.st. Warszawy na pl. Bankowym. Wygrodzony zostanie – ich pierwszy rząd za al. „Solidarności”, w północnej części placu.

W tym samym czasie robotnicy przystąpią już do budowy sieci oświetlenia ulicznego i ustawiania krawężnika na jezdni ul. Marszałkowskiej w stronę centrum. Na potrzeby tych prac wygrodzą lewy pas ruchu od ul. Elektoralnej do zawrotki przed skrzyżowaniem z Królewską. Organizacja ruchu na dwóch pozostałych pasach się nie zmieni.

Po zakończeniu budowy oświetlenia po tej stronie drogi, prace przeniosą się na drugą stronę jezdni Marszałkowskiej w stronę centrum. W czerwcu planowane jest zajęcie skrajnego prawego pasa, a na okres wakacji także środkowego.

Również w wakacje największe utrudnienia czekają pieszych oraz rowerzystów. W tym okresie drogowcy planują prace przy chodnikach i drogach dla rowerów. O szczegółach będziemy informować.

Zakres inwestycji

Zielona Marszałkowska to inwestycja wpisująca się w projekt Nowego Centrum Warszawy, zainicjowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Jego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach Nowego Centrum Warszawy jest rozpoczynająca się właśnie metamorfoza, której poddana zostanie zachodnia strona ul. Marszałkowskiej pomiędzy placem Bankowym a ul. Królewską. Powstanie droga dla rowerów, która od al. „Solidarności” do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a wzdłuż Marszałkowskiej obok chodnika. Z kolei sam trotuar zyska nową nawierzchnię, aby piesi nie musieli już poruszać się po wyeksploatowanym i wątpliwym estetycznie asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych na drodze miejscach postojowych, zamiast na trotuarze. Uporządkowane zostanie także parkowanie na placach Bankowym i Żelaznej Bramy.

Całość zmian dopełni zieleń. Ulicę Marszałkowską od ul. Królewskiej do pl. Bankowego ozdobią 63 drzewa oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy.

Wykonawca, firma Balzola, na realizację prac ma 8 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Projekt stałej organizacji ruchu po przebudowie

Marszalkowska-plac-Bankowy-Krolewska-al.-Solidarnosci-SOR-zaktualizowany-2023

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl