STRATEGIA DLA MIAST ODPORNYCH NA ZMIANY KLIMATU
Podczas dwudniowego spotkania partnerzy projektu podsumowali dotychczasowe działania, wymienili się dobrymi praktykami i zaplanowali kolejne kroki w realizacji zielonych i odpornych na zmiany klimatu przestrzeni miejskich. Pierwszy dzień rozpoczął się od przeglądu strategii zarządzania i komunikacji poprowadzonego przez lidera projektu organizację REGEA. Następnie odbyły się sesje tematyczne zatytułowane, skupiające się na zrównoważonym rozwoju miast. Omówione zostały m.in. efekty prac nad pakietami roboczymi w ramach projektu, lokalne plany działania oraz sprawdzone praktyki z zakresu miejskich NbS.
ZIELONA INFRASTRUKTURA W PTUJ
Popołudniowa część programu obejmowała wizytę terenową po Ptuj, prezentującą wdrożone rozwiązania zielonej infrastruktury, w tym m.in. modernizację rynku miejskiego, park retencyjny Ljudski vrt, zielone podwórza i działania w obrębie strumienia Grajena. Drugi dzień przebiegł pod hasłami „Bring About Change” oraz „Reap the NBS Benefits”. Poranne sesje, prowadzone przez ETIFOR, koncentrowały się na działaniach pilotażowych, studiach wykonalności i planach wdrożenia. Po południu partnerzy omówili kwestie związane z mapowaniem istniejących i planowanych rozwiązań GI/NbS, zwiększaniem świadomości społecznej oraz poszerzaniem sieci współpracy GreenScape CE.
SILNE PARTNERSTWO DLA ZIELONEJ PRZYSZŁOŚCI MIAST
Spotkanie w Ptuj to ważny krok w kierunku wspólnej realizacji zrównoważonych, odpornych i zielonych miast w Europie Środkowej. Pogłębione sesje, warsztaty i wizyty studyjne, mają za zadanie zacieśnić współpracę między partnerami projektu GreenScape CE w celu wypracowania skutecznych narzędzi dla klimatycznej transformacji miast.