Zielona Warszawa. Jak posadzone rośliny rozwinęły się i ożywiły ulice - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

02-08-2022

Zielona Warszawa. Jak posadzone rośliny rozwinęły się i ożywiły ulice

Drogi nie składają się tylko z asfaltu i betonu. Ich nieodłącznym komponentem jest zieleń. Drzewa z krzewami dodają estetyki i ożywiają przestrzeń publiczną. W 2021 r. posadziliśmy je w kolejnych lokalizacjach, gdzie kostka i płyty chodnikowe były zbędne. Dziś prezentujemy, jak ta roślinność się rozwinęła.

Funkcjonalność dróg to podstawa. Jednak kompletna miejska ulica to taka, która zapewniając komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, jednocześnie pięknie prezentuje się wizualnie. Odpowiedni wygląd gwarantuje zieleń, ale rośliny w mieście nie są tylko ozdobą. Są ważne dla jakości życia (wpływają na samopoczucie), pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a także poprawiają retencję wody.

Dlatego dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Co roku wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami. W 2021 r. skupiliśmy się na upiększeniu nimi Nowego Centrum Warszawy. Po to, aby swoją estetyką zieleń podkreśliła wprowadzone zmiany związane z poprawą bezpieczeństwa i dostępności.

Rondo Dmowskiego

Przegląd „zielonych” inwestycji zaczynamy więc od ronda Dmowskiego. Roślinność stanowi tu jeden z elementów przebudowy, która polegała przede wszystkim na wyznaczeniu czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych i przedłużeniu do nich przystanków tramwajowych. Na płycie ronda i w jego najbliższym otoczeniu posadziliśmy 54 drzewa i 58 gatunków roślin takich jak m.in. tawuły, liliowce czy śnieguliczki, których łączna powierzchnia zajęła 6,6 tys. m kw.

Jeśli chodzi o drzewa, posadziliśmy 32 platany i 22 dęby. Pierwotnie planowaliśmy 12 lip ‘Silver Globe’. Jednak kiedy okazało się, że ze szkółki dostarczono nam zbyt niskie egzemplarze, zastąpiliśmy je właśnie platanami. Lipom natomiast znaleźliśmy nową lokalizację – w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni posadziliśmy je po wschodniej stronie al. W. Witosa między ulicami L. van Beethovena i L. Idzikowskiego.

 

Marszałkowska

Nieopodal ronda Dmowskiego również przybyła nowa zieleń. Przy ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad posadziliśmy 34 drzewa (lipy srebrzyste ‘Varsaviensis’) oraz ponad 24 tys. sztuk krzewów i bylin. Tutaj zieleń również uzupełniła inwestycję, dzięki której mieszkańcy zyskali wyremontowany chodnik i nową drogę dla rowerów, a także miejsca postojowe na jezdni.

 

Skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Królewskiej

Tutaj zmodernizowaliśmy sygnalizację, wymieniliśmy nawierzchnię, poszerzyliśmy istniejące i wybudowaliśmy azyle na przejściach dla pieszych. Zieleń stanowiła kropkę nad „i”. Posadziliśmy ją w narożnikach skrzyżowania, gdzie wcześniej były płyty chodnikowe. W ich miejscu rośnie teraz 3,5 tys. krzewów i bylin, takich jak m.in. ostnica i ożanka.

 

Stalowa

Poza Śródmieściem w nowe rośliny wzbogaciliśmy m.in. ul. Stalową na Pradze-Północ. Jej „lifting” między ulicami Inżynierską a Szwedzką polegał wyłącznie na zazielenieniu. Zdjęliśmy tam zbędne płyty chodnikowe i fragmenty asfaltu, a w ich miejscu posadziliśmy ponad 8,8 tys. roślin – m.in. hortensje bukietowe, wiśnie karłowe czy krzewy irgi błyszczącej. Do tego doszły 34 robinie akacjowe – sadząc je uzupełniliśmy szpalery drzew.

Niestety, wiosną zniknęło 20 drzew. Nie rozwijały się jak pozostałe, a badania dendrologiczne wykazały, że miały źle ukształtowaną bryłę korzeniową i obumarły. Wykonawca wymieni je w ramach gwarancji na swój koszt. Zastąpi je nowymi egzemplarzami robinii akacjowych, które posadzone zostaną w październiku.

 

Stryjeńskich

Po wschodniej stronie ul. Stryjeńskich, między ulicami Wąwozową a Przy Bażantarni, wybudowaliśmy drogę dla rowerów. Powstała w śladzie dawnego chodnika. Chodnik zaś został wybudowany od podstaw w nowym przebiegu. Dzięki temu oba ciągi oddzieliliśmy pasem zieleni. Posadziliśmy 11 drzew i 2,1 tys. krzewów.

 

Więcej roślin

Powyższe przykłady to oczywiście nie wszystkie miejsca, które „zazieleniliśmy” przy okazji wymiany chodników lub większej przebudowy. Roślinami obsadziliśmy wiele innych lokalizacji, m.in. ulice Wrocławską, L. Idzikowskiego i Wąwozową, a także al. Wilanowską.

Powered by Projectic.pl