Zielony finał kampanii Rowerowy Maj dla klimatu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

21-06-2022

Zielony finał kampanii Rowerowy Maj dla klimatu

Tradycją jest, że Rowerowy Maj w Warszawie kończymy hucznie. W sobotę, 18 czerwca kolorowa kolumna rowerzystów, rolkarzy i użytkowników hulajnóg przejechała ulicami stolicy, by na urokliwym nadwiślańskim terenie wokół Pawilonu Edukacyjnego Kamień świętować finał kampanii. Atmosfera była gorąca - dosłownie, bo pogoda dopisała i w przenośni, bo emocji było co niemiara.

Rowerowy Maj.

Wspólny Przejazd Rowerowo-Hulajnogowo-Rolkowy wyruszył z Parku Agrykola i przy dźwiękach muzyki kierował się stronę Mostu Gdańskiego. Liczna, ponad 170 osobowa, kolorowa kolumna miała do pokonania około ośmiokilometrową atrakcyjną nadwiślańską trasę. Zaplanowaliśmy ją, mając na uwadze rowerowe możliwości najmłodszych uczestników przejazdu oraz upalną czerwcową pogodę. Nad przebiegiem przejazdu – bezpieczeństwem uczestników i płynnością ruchu, czuwała ekipa Nightskating z mocnym wsparciem policjantów z Komendy Stołecznej Policji oraz ratownika medycznego.

Najbardziej emocjonujący dla małych i dużych uczestników przejazdu okazał się odcinek w tunelu na Wisłostradzie – wesoło rozdzwoniły się rowerowe dzwonki i dobra energia towarzyszyła wszystkim aż do samej mety, czyli terenu wokół Pawilonu Edukacyjnego Kamień, gdzie na wszystkich czekały atrakcje przygotowane w ramach Pikniku Ekologicznego, kończącego tegoroczną edycję warszawskiej kampanii Rowerowy Maj, z podtytułem „dla klimatu”.

Podziękowania, podsumowania, puchary

Rowerowy Maj to pomysł, który powstał w Gdańsku. W 2014 r., w 25 tamtejszych szkołach podstawowych zaczęto namawiać dzieci, by właśnie w tym miesiącu na lekcje przyjeżdżały aktywnie, na rowerach. Z roku na rok szkół było coraz więcej, do akcji przystąpiły inne miasta, w tym Warszawa. W promocję Rowerowego Maja zawsze intensywnie angażował się nieżyjący prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

W tym roku, po dwóch latach pandemicznej przerwy, w Warszawie w akcji wzięło udział rekordowe 340 szkół i przedszkoli i ok. 75 tys. dzieci.

Na pikniku nagrody czekały na zwycięzców tegorocznej edycji oraz laureatów miejskiego konkursu informatycznego na animację komputerową „Rowery-ekologia i bezpieczeństwo” organizowanego przez  Szkołę Podstawową nr 16 im. Tony Halika. Honorowy patronat nad konkursem objął Burmistrz Dzielnicy Ursynów – Pan Robert Kempa, natomiast Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie był Partnerem tego wydarzenia. Wśród gości wręczających nagrody był też m.in. Jan Mackiewicz – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka.

Przedszkola na podium

Na scenę po kolei zaprosiliśmy przedstawicieli 3 grup przedszkolnych, które uzyskały najwyższą frekwencję wśród uczestników Rowerowego Maja w skali miasta, a następnie przedstawicieli klas
z najwyższą frekwencją w szkołach podstawowych w kategorii – szkoła mała, średnia i duża.

W kategorii Przedszkola na III miejscu uplasowało się w tym roku Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 65 Tarchominek (Białołęka). Uzyskana w placówce frekwencja to 80,5%. Grupa
z najwyższą w przedszkolu frekwencją to grupa 5 latków, która uzyskała frekwencję 87,4%.

II miejsce na podium zajęło Przedszkole nr 271 „Wróbelka Elemelka” (Bielany) z frekwencją 80,6%. Natomiast grupa 3 latków to grupa z najwyższą w tej placówce –  85% frekwencją.

I miejsce w tym roku zajęło Przedszkole nr 77 Akademia Pana Kleksa (Włochy) z ogólną frekwencją aktywnych przejazdów 81%. W tym przedszkolu najwyższą frekwencją wykazała się Grupa 5 latków, która uzyskała wynik 88,8%.

Najlepsze szkoły w trzech kategoriach

W kategorii Szkoły Podstawowe małe na pierwszym miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 399 z Ursynowa z frekwencją 69,8% uzyskaną przez uczestników Rowerowego Maja. W szkole najwyższą frekwencję uzyskała klasa II b – 88,8%.

W kategorii Szkoły Podstawowe średnie na najwyższym podium znalazła się Szkoła Podstawowa nr 66 im. ks. Juliana Chrościckiego z dzielnicy Włochy uzyskując frekwencję 93,1 %. Najwyższą frekwencję
w tej placówce uzyskała klasa III b – 96,3%.

W kategorii Szkoły Podstawowe duże najwyższe podium przypadło Szkole Podstawowej nr 336 im. Janka Bytnara Rudego z Ursynowa – placówka osiągnęła frekwencję 58,3%. W szkole najwyższą frekwencję uzyskała klasa III c – 93%.

W Rowerowym Maju zwyciężają wszyscy

Fundatorem nagród głównych dla najaktywniejszych grup przedszkolnych jest Rodzinny Park Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa, natomiast dla 3 najaktywniejszych klas ze szkół podstawowych – Manufaktura Przygody. Zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie spędzą dzień pełen wrażeń na jednodniowej wycieczce ufundowanej przez sponsorów.

Laureaci miejskiego konkursu informatycznego na animację komputerową „Rowery-ekologia i bezpieczeństwo” otrzymali jednodniowe wejściówki do Parku Rozrywki Julinek oraz gadżety przekazane między innymi przez Ambasadę Królestwa Szwecji.

Po wręczeniu nagród przekazaliśmy gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników kampanii – uczniów, przedszkolaków, rodziców, dyrekcji, kadry pedagogicznej oraz szkolnych i przedszkolnych koordynatorów kampanii. Tak naprawdę wszyscy jesteśmy wygrani, ponieważ aktywne dojazdy to mniejszy ruch samochodowy, czystsze powietrze, mniej korków, hałasu, za to lepszy humor, wzmocnione mięśnie, wyostrzona uwaga i koncentracja.

Piknikowe atrakcje

Po części oficjalnej przyszedł czas na korzystanie z piknikowych atrakcji. A było ich naprawdę wiele. Drużyna Pawilonu Edukacyjnego Kamień przygotowała rodzinną grę terenową i ciekawe zagadki ekologiczne dla najmłodszych. Lasy Miejskie zorganizowały spacery przyrodnicze z leśnikiem oraz quizy i przyrodnicze ciekawostki. Z animatorkami z Sadów Klemensa można było uczestniczyć w zabawach tanecznych i z chustą Klanzy. Julinek Park stworzył kącik plastyczny dla najmłodszych.

U animatorek z Sali Zabaw Fikołki można było zdobyć uroczy tatuaż lub malunek na buzi. TEPFactor Warszawa przygotował gry zręcznościowe, pomysłowe wyzwania angażujące koncentrację
i równowagę, a Planeta Robotów pokazowe warsztaty z robotyki i makietę LEGO Eko-miasta.

Z animatorem z Manufaktury Przygody można było postrzelać z łuku, a z wolontariuszami z Fundacji Legii – gole. Rozgrywki piłkarskie na mini boisku stworzonym przez Fundacje Legii utwierdziły nas w przekonaniu, że wśród małych warszawiaków są bez wątpienia godni następcy Lewandowskiego, Messiego i Ronaldo!

Na gości czekała też strefa kreatywna, gdzie można było zbudować domek dla owadów, czy pomalować kamyki. Dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu przygotowaliśmy strefę sportową z możliwością gry w badmintona, w bule, zabawy z frisbee oraz Twisterem. A na zmęczonych aktywnościami i potrzebujących chwili odpoczynku, w strefie piknikowej czekały leżaki, koce i gry planszowe. Momentami upał dawał się we znaki, lecz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapewniło orzeźwiającą warszawską kranówkę.

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – prócz piknikowych atrakcji zapewniliśmy także możliwość przeglądu jednośladów w Mobilnym Serwisie Rowerowym, którego usługi cieszyły się dużą popularnością.

Do zobaczenia za rok

Wspólnym Przejazdem Rowerowo-Hulajnogowo-Rolkowym i Piknikiem Ekologicznym zakończyliśmy tegoroczną edycję Rowerowego Maja dla klimatu. Uczestnicy kampanii mogą teraz cieszyć się nagrodami indywidualnymi i grupowymi.

Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj, ale zachęcamy też, by aktywne dojazdy na stałe zapisały się w naszych nawykach transportowych. Nie chodzi tu bowiem
o nagrody, lecz o wyrabianie zdrowych nawyków, dbanie o środowisko i współtworzenie przyjaznego miasta.

Powered by Projectic.pl