Plac Powstańców Warszawy zmienił się po budowie II linii metra. Przestrzeń została uporządkowana, więcej miejsca przeznaczono dla pieszych, pojawiła się mała architektura. Teraz na placu przybyło zieleni – drzew, krzewów, kwiatów – której dotychczas brakowało.
Na początku był mały projekt z Budżetu Partycypacyjnego
Projekt zgłoszony do Budżetu Partycypacyjnego ,,Pogońmy plastikowe donice – wymiana betonowej nawierzchni między jezdniami pl. Powstańców na zieleniec” zyskał głosy prawie 1650 mieszkańców. Zakładał usunięcie betonowej nawierzchni placu między jezdniami placu Powstańców Warszawy – z zachowaniem chodników w osiach przejść dla pieszych i przy pomniku Napoleona – wraz z plastikowymi donicami i zastąpieniu jej zieleńcem z łąką kwietną. Środki przewidziane na ten cel z budżetu partycypacyjnego wyniosły 80 320 zł.
Krok drugi: konsultacje społeczne
Realizacja projektu była poprzedzona konsultacjami społecznymi. Uczestnicy konsultacji przychylili się do pomysłu, by oprócz łąki kwietnej na placu Powstańców Warszawy pojawiły się również drzewa. Tu największym poparciem cieszył się pomysł wydzielenia terenu placu drzewami posadzonymi po jego obwodzie. W trakcie warsztatów dyskutowano, w jaki sposób pogodzić potrzebę wprowadzenia zieleni na teren placu z możliwościami jego użytkowania jako miejsca wydarzeń miejskich.
Rada m.st. Warszawy zgodziła się na wyjście poza projekt z BP oraz całościową zmianę wyglądu placu i jego wizerunku. Oznaczało to przede wszystkim zwielokrotnienie kwoty pierwotnego budżetu, a sam projekt rozrósł się aż 14-krotnie (!) – do kwoty 1 137 002,32 zł.
Plac nie do poznania
Zmiany na placu Powstańców Warszawy widać gołym okiem. Ponad 1000 m kw. nawierzchni zmieniło się w zieloną łąkę kwietną, obsadzoną tysiącami kwiatów i bylin. Na placu pojawiło się też ponad tysiąc krzewów (wierzby purpurowej i wierzby rokity). Posadziliśmy 25 lip srebrzystych, wysokich na 6,5-7 m.
Drzewa zostały zasadzone w stalowych misach, dzięki czemu będzie je można przesadzić podczas planowanej w kolejnych latach budowy garażu podziemnego pod placem. Na placu pojawiły się także dodatkowe atrakcje: uliczne instrumenty muzyczne (bębny, dzwony, piszczałki) i dwie trampoliny. Powstał system zraszaczy, rozpylających wodną mgiełkę podczas upałów.
Ulica Świętokrzyska
Równolegle trwają prace na ul. Świętokrzyskiej, które zakończą się w trzecim kwartale tego roku. Rozpoczyna się sadzenie wysokich na 8-9 metrów drzew. Oprócz drzew rosnących w szpalerach, wzdłuż ulicy pojawią się też formy krzewiaste: 18 rozłożystych wiśni różowych o wysokości 2,5-3 m. Wzdłuż całej ulicy posadzimy też żywopłoty z irgi (40 tys. sadzonek) oraz kilkanaście tysięcy bylin i kwiatów. W kilku miejscach zaaranżowane zostaną kąciki do siedzenia wśród zieleni, tzw. parklety. Przybędzie kilkadziesiąt dodatkowych ławek, część z nich będzie wyposażona w wygodne podłokietniki i oparcia. Przybędzie też koszy na śmieci i stojaków dla rowerów.