Kontynuujemy prace związane z likwidacją barier architektonicznych na ciągach pieszych. Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich, Fundacja Mama wykona audyt i opis utrudnień dla 500 lokalizacji, które zostały rozpoznane jako problematyczne dla osób o ograniczonej mobilności.
Fundacja Mama to organizacja pozarządowa znana z walki o przestrzeń przyjazną rodzicom i opiekunkom podróżującym po mieście z dziećmi. W ramach kampanii „O Mamma Mia! Tu wózkiem nie wjadę!” Mamy przez kilka lat zabiegały o poprawę infrastruktury w kluczowych miejscach stolicy, organizując happeningi, wydając publikacje tematyczne oraz doradzając miejskim instytucjom.
Ze względu na duże doświadczenie fundacji oraz przekonanie o potrzebie współpracy z przedstawicielami organizacji reprezentujących osoby o ograniczonej możliwości poruszania się, zleciliśmy przebadanie, zgodnie z przyjętą przez nas metodologią, 500 problematycznych miejsc w przestrzeni publicznej Warszawy, położonych w ramach głównych ciągów komunikacyjnych. Miejsca obejmują takie obiekty jak przejścia dla pieszych, przejścia podziemne, kładki czy przystanki komunikacji miejskiej.
Zebrane dane obejmą dokumentację fotograficzną, opis utrudnień oraz aktualizację danych, a także stworzenie mapy GIS prezentującej utrudnienia. Tworząc zbiór, korzystaliśmy z informacji zebranych w projekcie Warszawska Mapa Barier (http://mapabarier.siskom.waw.pl/), tworzonym przez stowarzyszenie SISKOM. Zweryfikowane oraz zaktualizowane dane posłużą nam w przyszłym roku do planowania kolejnych działań związanych z likwidacją barier architektonicznych na terenie poszczególnych dzielnic Warszawy.
To kolejne działania prowadzone przez ZDM i związane z poprawą dostępności architektonicznej Warszawy dla wszystkich mieszkańców. Od obecnego sezonu w ramach frezowań jezdni oraz remontów chodników wyznaczamy pasy prowadzące dla osób niewidomych oraz przebudowujemy przystanki. Kontynuujemy likwidację barier architektonicznych na ciągach pieszych w poszczególnych dzielnicach, obniżając krawężniki i stosując płytki z wypustkami – w ten sposób poprawiliśmy już kilkaset miejsc uciążliwych dla pieszych. Uzupełnieniem tych działań są szkolenia dla ponad 70 pracowników ZDM dotyczące potrzeb osób z niepełnosprawnością, które prowadzi Fundacja Polska Bez Barier.