Zmiany na Powiślu. Ludna z nowymi chodnikami, zielenią i miejscami do parkowania - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

14-10-2020

Zmiany na Powiślu. Ludna z nowymi chodnikami, zielenią i miejscami do parkowania

Ul. Ludna już po „liftingu”. Po obu jej stronach wymieniliśmy chodniki, a na jezdni utworzyliśmy pasy do parkowania równoległego. Wzbogaciliśmy ją też o nową zieleń.

Jedna z ważniejszych zmian wiązała się z parkowaniem. Do czasu rozpoczęcia prac można było zatrzymywać auta na chodnikach. Teraz, po wytyczeniu pasów postojowych po obu stronach drogi i zmianie przekroju ulicy Ludnej na odcinku od Czerniakowskiej do Solca, jest to możliwe na jezdni.

Dzięki temu kierowcy znacznie zyskali. Wcześniej, ze względu na stosunkowo małą liczbę miejsc parkingowych (w części utworzonych niewygodnie na chodniku), zatrzymanie samochodu w tym rejonie Powiśla nie było zbyt proste. Między Czerniakowską a Solec przygotowaliśmy 61 stanowisk postojowych, w tym trzy dla osób niepełnosprawnych – zastąpiły 35 miejsc, w tym jedno dla osób z niepełnosprawnościami.

Estetyka, funkcjonalność i bezpieczeństwo

Uwolnione od samochodów chodniki wyremontowaliśmy. Nowe, betonowe płyty zastąpiły stare, które praktycznie na całym odnowionym fragmencie były popękane i pozapadane. Przy przejściach dla pieszych zamontowaliśmy pasy ostrzegawcze i płyty prowadzące. Zyskały więc także osoby niewidome i niedowidzące.

Istotne prace przeprowadziliśmy wokół skrzyżowania ul. Ludnej z ul. Czerniakowską. Ponieważ celem inwestycji – obok estetyki i funkcjonalności – była też poprawa bezpieczeństwa, zmieniliśmy geometrię wjazdu w tę drugą ulicę. Krawężniki ułożyliśmy w nowym śladzie, przesunęliśmy nieco chodnik i utworzyliśmy zieleniec. Dzięki temu wyeliminowaliśmy nielegalne parkowanie – do niedawna kierowcy „korzystali” z dużej powierzchni skrzyżowania, która była wyłączona z ruchu. Tuż przed skrętem w ul. Czerniakowską, niemal naprzeciwko wejścia na izbę przyjęć Szpitala Klinicznego, wyznaczyliśmy cztery miejsca postojowe zarezerwowane wyłącznie dla ambulansów. W okolicy namalowaliśmy też dodatkową niebieską „kopertę”.

Beton zamieniamy w zieleń

Ważną zmianą jest także „zazielenienie” ul. Ludnej. W wielu miejscach, gdzie jeszcze do niedawna był chodnik, nie położyliśmy nowych płyt. Takie lokalizacje przygotowaliśmy pod nasadzenie niskiej zieleni. Aby nie były „puste”, tymczasowo zasialiśmy na nich trawę. We wtorek rozpoczęliśmy „ozdabiać” je roślinami – nasadzimy m.in. róże, byliny i trawy ozdobne. Uzupełnimy także istniejący żywopłot, aby był bardziej bujny. Dzięki nowej roślinności Ludna stanie się jednym z wielu miejsc, gdzie w tym roku zamieniamy beton w trawnik. Przykłady to m.in. ul. Saska, al. Jana Pawła II, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie czy fragment Trasy Łazienkowskiej od ul. Polnej do ul. Marszałkowskiej, gdzie posadzone rośliny już cieszą oko.

Prace przy ul. Ludnej stanowiły jeden z elementów zapowiedzianego przez nas programu przenoszenia parkowania z chodników na jezdnię. Efekt takich zmian można zaobserwować już m.in. na ulicach Bonifraterskiej, Pięknej i Odyńca. Na tej ostatniej zatrzymywanie samochodów według nowego oznakowania obowiązuje na odcinku od al. Niepodległości do ul. Puławskiej.

Powered by Projectic.pl