Zmiany za Muzeum Niepodległości - ogród deszczowy zamiast betonu - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

14-05-2024

Zmiany za Muzeum Niepodległości – ogród deszczowy zamiast betonu

Na terenie znajdującym się za Muzeum Niepodległości, między jezdniami trasy W-Z, powiększymy istniejący już skwer. Będzie bardziej zielono, a co najważniejsze, za sprawą ogrodu deszczowego zadbamy o odpowiednią retencję wód opadowych.

Przedłużymy istniejący w pobliżu skwer, na którym rosną już klony pospolite. Dołączą do nich trzy nowe drzewa – ambrowce balsamiczne, przybierające jesienią zjawiskowe barwy.

Zamiast betonowej nawierzchni po nieczynnym od lat parkingu powstanie ogród deszczowy. Chcemy nawiązać do twórczości słynnej warszawskiej architektki krajobrazu Aliny Scholtz, która w latach 50. XX w. opracowywała projekt zieleni towarzyszącej budowanej trasie W-Z.

Zaplanowaliśmy niski wał ziemny (60 cm wysokości), który będzie zbierał wodę do ogrodu deszczowego, obniżonego w stosunku do terenu o 40 cm. Projekt zakłada wykonanie w ogrodzie deszczowym nasadzeń o powierzchni 40 m kw. Będą tam rosły m.in. mięta wodna, bodziszek błotny, pełnik europejski, czy liliowiec „Anzac”.

Kształt wału zbierającego wodę koresponduje z kształtem założenia przedogródka Pałacu Przebendowskich/Radziwiłów, który został przebudowany w 2020 r. na wzór pierwotnego projektu z XVIII w.

To kolejna inwestycja Zarządu Dróg Miejskich, która polega głównie na powiększeniu powierzchni biologicznie czynnej, umożliwiającej wegetację roślin i zapewniającej retencję wód opadowych. Odbetonowanie i zazielenienie skweru za Muzeum Niepodległości jest elementem większego, już otwartego przetargu. Na oferty czekamy do 24 maja 2024 r.

Al. Solidarności (Muzeum Niepodległości) – projekt zagospodarowania terenu

2023-11-09 zagospodarowanie terenu al. Solidarności

Powered by Projectic.pl