Zmieniamy okolice szkół, poprawiamy bezpieczeństwo. Bierzemy udział w projekcie REALLOCATE - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-07-2023

Zmieniamy okolice szkół, poprawiamy bezpieczeństwo. Bierzemy udział w projekcie REALLOCATE

Pracujemy nad wprowadzaniem innowacji, które będą zmieniać Warszawę na miasto szyte na miarę swoich mieszkańców. Dlatego Zarząd Dróg Miejskich uczestniczy w międzynarodowym projekcie REALLOCATE. Efektem projektu będą przyszkolne ulice sprzyjające zrównoważonej mobilności. Działamy z innymi miastami i instytucjami badawczymi, najściślej z Fundacją Na Miejscu.

Chodniki z widoku drona.

Zrównoważona mobilność miejska, rozwiązania neutralne dla klimatu, optymalne zarządzanie przestrzenią publiczną czy innowacyjne projektowanie urbanistyczne, które zaspokaja potrzeby różnych grup i społeczności – to zagadnienia będące kluczowymi obszarami zainteresowań międzynarodowego projektu REALLOCATE, w którym uczestniczy Zarząd Dróg Miejskich. Ważnym aspektem projektu jest również transfer wiedzy i uczenie się poprzez mentoring i współpracę partnerską z innymi miastami oraz instytucjami badawczymi.

Celem projektu są między innymi przekształcenia ulic i przestrzeni miejskich sprzyjające rozwojowi zrównoważonej mobilności przyjaznej klimatowi. Będą one realizowane w ramach programu Horyzont Europa, współfinansowanego ze środków unijnych. Horyzont Europa jest największym programem w zakresie badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej.

Łączny budżet projektu REALLOCATE to 11 998 600 €, z czego 309 555 € to kwota dofinansowania dla m.st. Warszawy. Projekt rozpoczął się w 1 maja 2023 r. i potrwa do końca kwietnia 2027 r. Liderem projektu jest Uniwersytet w Dublinie.

Inauguracja REALLOCATE

Wizyta studyjna w Dublinie w dniach 19 i 20 czerwca 2023 r., była pierwszą z kilku zaplanowanych spotkań, w których uczestniczyć będzie miasto stołeczne Warszawa w najbliższych latach.

Oprócz przedstawicieli ZDM, w spotkaniu wzięli udział pozostali partnerzy konsorcjum. Poza Warszawą, w projekcie bierze udział również 9 innych miast europejskich, tj.: Göteborg, Tampere, Heidelberg, Utrecht, Lyon, Budapeszt, Zagrzeb, Barcelona i Bolonia. Ponadto, dużą część konsorcjum stanowią organizacje pozarządowe, instytucje badawcze oraz placówki naukowe, które swoją wiedzą i doświadczeniem będą wspierały miasta we wdrażaniu pilotażowych rozwiązań.

Celem spotkania było omówienie założeń projektu REALLOCATE, przypomnienie planu kluczowych działań, ustalenie zasad współpracy i zarządzania projektem. Spotkanie było również dobrą okazją do poznania się osób zaangażowanych w projekt i wymienienia pierwszych uwag i pomysłów.

Efekty projektu

W ramach projektu REALLOCATE planujemy przeprowadzić interwencje poprawiające bezpieczeństwo ruchu drogowego oraz jakości przestrzeni publicznych w rejonie wybranych szkół podstawowych. Wybór obszarów interwencji będzie oparty o dostępne dane, a zwłaszcza wyniki przeprowadzonego w latach 2016-2020 audytu przejść dla pieszych. Objął on ponad 4 tyś. lokalizacji.

Kolejnym etapem będzie analiza istniejącego zagospodarowania terenu i potencjału przekształcenia przestrzeni tak, aby w jak największym stopniu wypełnić jeden z celów misji klimatycznej dotyczący zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej. Wypracowanie rozwiązań będzie się odbywać poprzez proces partycypacyjny włączający społeczność szkolną oraz badania komunikacyjne osób objętych projektem.

Czy wiesz, że…

Zarząd Dróg Miejskich bierze aktywny udział w naborach oraz projektach międzynarodowych. Możesz o nich przeczytać na stronie: Projekty międzynarodowe

W efekcie zostanie przygotowana koncepcja, a następnie wdrożony projekt przekształcenia przestrzeni w bezpośrednim oddziaływaniu szkół podstawowych.

Zmiany te odbędą się w ramach programu Droga na szóstkę, realizowanego przez Zarząd Dróg Miejskich. Celem programu jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w rejonie szkół podstawowych oraz wspieranie aktywnej mobilności najmłodszych. Więcej na temat programu: Droga na szóstkę

Zarząd Dróg Miejskich w ramach projektu REALLOCATE będzie współpracować z miastami Lyon i Utrecht. Z kolei lokalnie najściślejsza współpraca została zawiązana z Fundacją Na Miejscu, odpowiedzialną za wymiar edukacyjny oraz włączenie mieszkańców w proces projektowania zmian, które później będziemy wprowadzać.

Działania Fundacji Na Miejscu

Fundacja Na Miejscu działa na rzecz partycypacyjnego projektowania przestrzeni miejskich. W ramach projektu CoMobility, w którym udział bierze też m.st. Warszawa, Fundacja przeprowadziła cykl edukacyjno-badawczy w trzech szkołach podstawowych. Działając w formule city labs koncentrowali się na tematyce związanej z tematyką mobilności, klimatu i ekologii oraz bezpieczeństwa. Uczestniczyli w nich uczniowie wybranych klas II oraz III, nauczyciele i dyrekcja szkoły oraz rodzice.

Efektem było stworzenie „Gry po drodze”. Dzięki Fundacji Na Miejscu na chodnikach przy szkołach podstawowych na Targówku oraz na Wawrze namalowane zostały gry chodnikowe. Taka prosta interwencja może wpłynąć na odbieranie przestrzeni przez najmłodszych. Gra potencjalnie stanowi motywację do pokonywania drogi do szkoły na piechotę lub na kółkach, może być pretekstem do rozmowy, czy wyboru zrównoważonego środka transportu. Ponadto jest to innowacja wypracowana wspólnie z dziećmi i wprowadzona w tkankę miasta, która może był powielana w wielu miejscach zarówno w Warszawie, jak i w całej Polsce.

Z inicjatywy Fundacji Na Miejscu na Targówku stanął także pomnik Hulajnożystki, będący pomysłem uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 377. Ma on za zadanie wzmocnić widoczność szkoły od strony ulicy, sygnalizując obecność najmłodszych. Ponadto jest on symbolem mikro mobilności, która jest tak ważna w rozwoju miasta przyjaznego swoim mieszkańcom. A sama realizacja pomysłu najmłodszych daje im poczucie sprawczości i możliwości wpływu na przestrzeń, w której codziennie się poruszają.

Powered by Projectic.pl