Budżet obywatelski daje mieszkańcom realny wpływ na swoje otoczenie. W ciągu 6 lat warszawiacy zgłosili kilkanaście tysięcy pomysłów na to, na co należy ich zdaniem przeznaczyć środki z budżetu miasta. Dużą część projektów stanowią te związane z infrastrukturą drogową.
Do tej pory ZDM zrealizował 147 projektów z budżetu obywatelskiego. – Staramy się, aby projekty zgłaszane przez mieszkańców wpisywać w nasze plany, tak aby kompleksowo zmieniać oblicze remontowanych ulic. Pomysły mieszkańców są dla nas często inspiracją do dalszych działań – mówi dyrektor ZDM Łukasz Puchalski. W ten sposób metamorfozę przeszła ul. Krasińskiego, która oprócz zgłoszonej przez mieszkańców drogi dla rowerów zyskała nowe chodniki i oświetlenie. Podobnie dzieje się obecnie na ul. Słowackiego, która w ciągu najbliższych miesięcy zyska nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych, infrastrukturę dla rowerów i miejsca do parkowania. To dlatego dotychczasowy koszt zrealizowanych projektów wynosi aż 35 mln zł, czyli dwukrotnie więcej niż w pierwotnym założeniu.
Efekty połączonych działań miasta oraz inicjatywy mieszkańców można również zobaczyć w al. Wojska Polskiego. Ulica zyskała nową nawierzchnię jezdni i chodników oraz nowe oświetlenie stylizowanymi latarniami typu „pastorał”. Z inicjatywy mieszkańców, którzy zgłosili projekt do budżetu obywatelskiego, zmieniła się również przestrzeń pomiędzy jezdniami. Zaniedbany do tej pory pas zieleni zyskał nową, wygodną centralną aleję z nawierzchni mineralnej, wraz z ławkami i koszami na śmieci. Na przecięciu z poprzecznymi uliczkami powstały przejścia dla pieszych.
Zwieńczeniem prac będą nasadzenia zieleni, o które również apelowali mieszkańcy. Właśnie rozpoczęliśmy pierwszy etap tych prac. Wzdłuż alei, pomiędzy chodnikiem a jezdnią, posadzimy 2 tys. m kw. żywopłotu z irgi. Drugi etap tych prac (w pasie dzielącym między jezdniami) będzie realizował w przyszłym roku Zarząd Zieleni. – Gdy tylko to możliwe realizacji projektów drogowych towarzyszą również nasadzenia i zazielenianie przestrzeni przyulicznej. Staramy się przy tym kierować wskazówkami, które dają nam sami mieszkańcy, np. podczas konsultacji społecznych. Współdziałanie w tym obszarze pozwala m.in. zastępować zielenią słupki, co z kolei pomaga nam w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Coraz więcej tego typu projektów zgłaszanych jest również w ramach budżetu obywatelskiego – mówi zastępca prezydenta Robert Soszyński.
Tylko w tym roku ZDM wykonał już 40 projektów wybranych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Są wśród nich zarówno drobne projekty (montaż stojaków rowerowych czy luster drogowych) jak i większe (budowa dróg dla rowerów na Rudzkiej, Głębockiej, Drewny czy al. Reymonta, remont chodników na Radiowej, Mehoffera, Przewodowej, Sosnkowskiego i Wale Miedzeszyńskim). Realizowane są również projekty poprawiające bezpieczeństwo na drogach – m.in. nowe przejścia dla pieszych i doświetlanie istniejących przejść.
W trakcie budowy jest kolejne 20 projektów drogowych – największym z nich jest przebudowa ul. Słowackiego. Trwają prace przy remoncie drogi dla rowerów na al. Zjednoczenia, budujemy też drogę rowerową na ul. Kaliskiego oraz chodnik na ul. Czwartaków. Do końca roku doświetlone zostaną kolejne przejścia zgłoszone przez mieszkańców, a nową nawierzchnię zyska parking wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Wybudujemy też nowe przejście dla pieszych na rondzie Unii Europejskiej.
ZDM ma przed sobą do zrealizowania jeszcze ok. 100 projektów wybranych dotychczas przez mieszkańców. Wśród nich jest remont lub budowa kilkunastu chodników, a także nowe trasy rowerowe (np. na Gocławiu czy w centrum). W przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego ZDM będzie realizował kolejne 26 projektów o łącznej wartości ponad 10 mln zł. Już od 3 grudnia będzie zaś można zgłaszać projekty w kolejnej edycji – na 2021 rok.