Rowerowy Maj 2019 - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Rowerowy Maj 2019

Powiększ obraz: 2019

W 2019 roku kampania Rowerowy Maj wystartowała w Warszawie już po raz czwarty, ale po raz pierwszy do akcji zaprosiliśmy przedszkolaki.

Kampania trwała od 6 do 31 maja 2019 roku, promując zrównoważoną mobilność, zdrowy tryb życia, ekologię, samodzielność wśród dzieci oraz kreując pozytywne zmiany w bezpieczeństwie ruchu drogowego w okolicy placówek edukacyjnych.

Za każdy aktywny dojazd na zajęcia uczniowie i przedszkolaki otrzymywali 2 naklejki – jedną na klasowy/grupowy plakat, drugą do indywidualnego dzienniczka rowerowego. Im więcej aktywnych dojazdów, tym większa frekwencja rowerowa i szansa na nagrody.

Rowerowa edukacja – w teorii i praktyce

Jak co roku ważnym elementem kampanii była edukacja. Młodsi uczniowie i przedszkolaki w okresie 02.04 a 31.05 uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez firmę szkoleniową Centrum Rozwoju Fontes, podczas których przypominali sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, rozmawiali o swojej drodze do szkoły czy przedszkola, nakręcali się pozytywnie na aktywność fizyczną i poznawali zasady kampanii. Warsztaty zostały zrealizowane wśród uczniów klas pierwszych i dzieci z klas/grup, które brały udział w kampanii po raz pierwszy. Łącznie zrealizowanych zostało 2387 godzin warsztatowych.

To jednak nie były jedyne warsztaty w ramach czwartej edycji Rowerowego Maja. Uczniowie starszych klas, posiadający kartę rowerową, mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w ruchu ulicznym w obecności doświadczonych instruktorów. Trenowali wykonywanie manewrów: rozglądania się, sygnalizowania skrętów, włączania się do ruchu. Za przebieg i realizację warsztatów praktycznych odpowiadali Rowerowy Szczecin oraz Fundacja Mobilności Aktywnej.

Ponadto w kilkunastu szkołach w Warszawie przeprowadzona została też akcja edukacyjna dla młodszych: „Razem na drodze”, gdzie wykorzystując mobilne centrum nauki o ruchu drogowym, promowano odpowiedzialne zachowania.

Przygotowania do kampanii

W ramach przygotowań do czwartej edycji kampanii Rowerowy Maj wprowadziliśmy własną, warszawską identyfikację wizualną materiałów graficznych, dzięki czemu kampania nabrała bardziej lokalnego charakteru. To właśnie w 2019 roku powstał rozpoznawalny wśród uczniów i przedszkolaków „plakat z Syrenką”, na którym w maju umieszczane są naklejki.

Jak co roku w każdej szkole i przedszkolu za przebieg akcji byli odpowiedzialni nauczyciele – koordynatorzy rowerowi, którzy dystrybuowali materiały pomiędzy swoich podopiecznych i rodziców, uzupełniali obecności w dedykowanym systemie, przekazywali informacje. W ramach czwartej edycji kampania była koordynowana przez 382 nauczycieli szkolnych i przedszkolnych. Właśnie z myślą o nich 1 marca 2019 roku kampania Rowerowy Maj została zainaugurowana konferencją „Rowerowa Edukacja”, w której wzięli udział reprezentanci niemal wszystkich placówek. Konferencja okazała się ciekawym i efektywnym przedsięwzięciem. Umożliwiła integrację, pomogła w budowaniu poczucia wspólnoty koordynatorów, ale służyła też podniesieniu kompetencji, wymianie doświadczeń i dobrych praktyk.

W ramach wsparcia szkół i przedszkoli w tworzeniu bezpiecznych parkingów przekazaliśmy łącznie 984 stojaki rowerowe przez cały 2019 rok. Dodatkowo, jako odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie na miejsca do przypinania rowerów i hulajnóg, do 49 placówek wypożyczyliśmy barierki, które miały pełnić funkcję tymczasowych stojaków.

Rowerowy Maj 2019

Do kampanii zgłosiło się łącznie 250 placówek (w tym 37 nowych szkół). W 2019 miały miejsce strajki nauczycieli, które zaważyły na decyzji brania udziału w kampanii w części szkół. W ostatniej chwili wycofało się 21 placówek i ostatecznie w Rowerowym Maju wzięło udział 229 szkół i przedszkoli.

Mimo trudnej sytuacji w oświacie 6 maja 2019 roku Rowerowy Maj wystartował. Przynajmniej raz aktywnie dotarło 65 135 uczniów i przedszkolaków, czyli o ponad 20 tysięcy więcej niż przed rokiem. To ogromny przeskok w liczbie zaktywizowanych warszawiaków, do czego przyczyniło się zaproszenie do akcji przedszkolaków. Ze zgłoszonych 229 placówek 77% dzieci wzięło udział w kampanii, a rowerowa frekwencja w Warszawie wyniosła 44%.

Zwycięzcami w czterech kategoriach zostali:

Kategoria Nazwa placówki Frekwencja rowerowa placówki
Szkoła „mała” Szkoła Podstawowa nr 318 73%
Szkoła „średnia” Szkoła Podstawowa nr 66 92%
Szkoła „duża” Szkoła Podstawowa nr 356 85%
Przedszkola Przedszkole nr 35 84%

 

Wyniki kampanii Rowerowy Maj 2019 w Warszawie

Tabela jest przeszukiwalna, wyszukiwarka znajduje się w jej prawym górnym rogu. Domyślnie wyświetla się 6 pierwszych wyników.

Wolontariat, badanie rodziców

Wartą podkreślenia inicjatywą w kampanii były Szkolne kluby wolontariatu, czyli uczniowie zaangażowani we wsparcie nauczycieli-koordynatorów oraz młodszych uczestników Rowerowego Maja. W 17 szkołach ponad 250 wolontariuszy rozdawało naklejki, kierowało ruchem rowerowym, wspomagało organizacje parkingów rowerowych.

Wyróżniające się pomysły to zaprojektowanie i wykonanie kolorowanek dla uczniów w nagrodę za wzorowe parkowanie oraz prowadzenie Gazetki Rowerowy Maj.

Ciekawą warszawską inicjatywą było badanie zrealizowane wśród rodziców w formie ankiety, w której zbierane były informacje na temat potrzeb, obaw i oczekiwań opiekunów dzieci z placówek zgłoszonych do udziału w Rowerowym Maju. Zebrane odpowiedzi pomogły w planowaniu pracy nad przebiegiem tej i przyszłych edycji kampanii.

Spotkanie koordynatorów

Spotkanie podsumowujące Rowerowy Maj ze szkolnymi i przedszkolnymi koordynatorami kampanii odbyło się 7 czerwca 2019 roku. Wzięło w nim udział około 300 uczestników – reprezentantów szkół i przedszkoli. Spotkanie było podzielone na część informacyjno-organizacyjną, odbywającą się w auli na terenie Uczelni Techniczno-Handlowej oraz integracyjną na terenie Centrum Rozrywki Hulakula. Celem spotkania było podsumowanie czwartej edycji Rowerowego Maja, przedstawienie działań towarzyszących, w tym edukacyjnych, oraz stworzenie okazji do integracji i wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami koordynującymi kampanię i zespołem miejskich koordynatorów.

Koordynatorzy czwartek edycji kampanii Rowerowy Maj w Warszawie

Finał kampanii

A w kolejnym tygodniu, 16 czerwca 2019 roku odbył się finał kampanii w postaci pikniku rodzinnego, na który wspólnie pojechaliśmy na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. W przejeździe wzięło udział ok. 400 osób, które wspólnie dotarły na teren pikniku na Plaży Wilanów. A tam odbyło się podsumowanie kampanii, uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród dla najaktywniejszych szkół i przedszkoli, w tym dla jednej zwycięskiej placówki z każdej dzielnicy.

Nagrody i dyplomy wręczał zastępca Prezydenta Warszawy – Robert Soszyński, a także przedstawiciele Ambasady Holandii, zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich – Tamas Dombi oraz miejscy koordynatorzy akcji. Sukcesu gratulowali także obecni na pikniku burmistrzowie: Sebastian Piliński z Włochów, Krzysztof Skolimowski z Mokotowa, Artur Buczyński z Wilanowa oraz Paweł Michalec z Żoliborza. Vouchery na klasowe wycieczki i wyjazdy przekazali reprezentantom szkół i przedszkoli partnerzy kampanii.

Wśród atrakcji były stoiska partnerów kampanii: zarówno miejskich, organizacji pozarządowych jak i podmiotów komercyjnych. W pobliżu pikniku odbywały się zawody kolarskie Lang Team, które również stanowiły atrakcję dla gości. Dzieci brały udział w konkursach: grze terenowej, sztafecie, turnieju wiedzy o mieście. Był pokaz magika i muzyczne występy, warsztaty z tworzenia lasów w słoiku i pocztówek botanicznych i wiele innych. Sensacją okazał się skatepark i pumptrack, gdzie odbywał się trening pod okiem doświadczonych instruktorów.

Rowerowy Maj nie tylko w maju

Dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków maj stał się najbardziej rowerowym miesiącem w roku. Wielu z nich przekonało się, że aktywny rodzaj podróżowania to wygodny i wartościowy sposób dotarcia na zajęcia. Nabyli pewności siebie w podróżowaniu po mieście, są bardziej samodzielni, zdrowsi i bardziej skoncentrowani na nauce. Do aktywnych podróży przekonali się też rodzice. W wielu placówkach, choć nieoficjalnie, rozpoczął się rowerowy czerwiec, a po wakacjach także wrzesień. Mamy ogromną nadzieję, że wypracowane w trakcie kampanii nawyki będą trwały jak najdłużej.

Placówki, które wzięły udział w kampanii Rowerowy Maj 2019 w Warszawie

Powered by Projectic.plotwiera się w nowej karcie