Pomimo dwóch lat przerwy spowodowanej pandemią, Rowerowy Maj wrócił do stolicy z rozmachem. Do kampanii zgłosiło się aż 340 placówek.
Rowerowy Maj po raz piąty promował zrównoważoną mobilność, zdrowy tryb życia, ekologię, samodzielność wśród dzieci oraz kreował pozytywne zmiany w bezpieczeństwie ruchu drogowego w okolicy placówek edukacyjnych.
Dodatkowo, w 2022 kampania została zrealizowana „dla klimatu”, by podnieść świadomość dzieci i młodzieży na temat wagi decyzji dotyczących sposobu przemieszczania się w kontekście ochrony klimatu. Działania w ramach Rowerowego Maja miały zachęcić do korzystania ze zrównoważonego transportu nie tylko w maju i nie tylko najmłodszych.
Każdy aktywny dojazd, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce był premiowany dwiema naklejkami. Jedna służyła do tego, by umieścić ją w indywidualnym, rowerowym dzienniczku, a drugą uczestnicy kampanii umieszczali na plakacie. Dzięki temu dzieci widzą swój wspólny postęp i wspierana jest idea współdziałania nakierowanego na cel, jakim jest zdobycie wycieczki, czy warsztatów, na które jeździ jednak najaktywniejsza klasa/grupa w placówce.
Przygotowania do kampanii
Do piątej warszawskiej edycji Rowerowego Maja zgłosiło się 340 placówek – to o 111 więcej, niż w 2019. Taki wzrost zainteresowania kampanią wymagał od nas zmiany dotychczasowej formuły. Chcieliśmy wciąż stawiać na edukację, jednak z uwagi na ograniczenia osobowe i budżetowe nie mogliśmy przeprowadzić warsztatów wprowadzających do kampanii jak dotychczas. Postanowiliśmy wprowadzić w tematykę wszystkich uczestników za pośrednictwem filmów, które w przystępny sposób opowiadały o zasadach Rowerowego Maja, idei kampanii, a także niezbędnych przepisach i zaleceniach odnośnie przypinania roweru:
Filmy przygotowaliśmy w trzech wersjach – dla przedszkolaków, uczniów klas 1-3 i uczniów klas 4-8. Dynamiczna, atrakcyjna dla dzieci formuła przekazywania informacji, dobre wzorce – promowanie prawidłowych zachowań użytkowników jednośladów w ruchu miejskim, prezentowanie infrastruktury rowerowej w mieście – to główne idee, którymi kierowaliśmy się tworząc materiał. Dodatkową zaletą filmów jest możliwość ich odtworzenia przez nauczyciela w dowolnym czasie, skupienia się na istotnych dla danej grupy elementach a także możliwość prezentacji filmów rodzicom i opiekunom.
W 2022 roku kampania stanęła także przed wyjątkowym wyzwaniem, jakim była sytuacja polityczna w Ukrainie. Zależało nam, by przybywające z Ukrainy dzieci mogły w pełni włączyć się w akcję. W tym celu przygotowaliśmy materiały w języku ukraińskim, w tym wersje ukraińskojęzyczne filmów oraz zachęcaliśmy placówki do organizowania wewnętrznych zbiórek sprzętów dla najbardziej potrzebujących, aby każde dziecko czuło się włączone w Rowerowy Maj.
Jak co roku, ogromną rolę odegrali w kampanii koordynatorzy, którzy motywowali do aktywnych dojazdów oraz czuwali nad przebiegiem akcji w swoich placówkach. W 2022 roku nad przebiegiem kampanii czuwało 643 koordynatorów szkolnych i przedszkolnych.
Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii do szkół trafiły tymczasowe barierki, które miały za zadanie wesprzeć placówki w organizacji przestrzeni parkingowych. Ponadto regularnie przez cały rok przekazywaliśmy stojaki rowerowe typu odwrócone „U”. W 2022 roku przekazaliśmy łącznie ponad 900 stojaków.
Rowerowy Maj 2022
Do udziału w piątej warszawskiej edycji kampanii zgłosiło się aż 340 placówek, w tym 184 przedszkola i 156 szkoły podstawowe, z których blisko 75 tys. aktywnych uczestników zrealizowało łącznie ponad milion siedemset tysięcy przejazdów. 65% uczniów i przedszkolaków ze zgłoszonych placówek dojechały aktywnie na zajęcia co najmniej raz. Dojazdy na rowerach, hulajnogach, rolkach, deskorolkach stanowiły 39% wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji.
Zwycięzcami w czterech kategoriach zostali:
Kategoria | Nazwa placówki | Frekwencja rowerowa placówki |
Szkoła „mała” | Szkoła Podstawowa nr 399 | 70% |
Szkoła „średnia” | Szkoła Podstawowa nr 66 | 93% |
Szkoła „duża” | Szkoła Podstawowa nr 336 | 88% |
Przedszkola | Przedszkole nr 77 | 81% |
Wyniki kampanii Rowerowy Maj 2022 w Warszawie
Tabela jest przeszukiwalna, wyszukiwarka znajduje się w jej prawym górnym rogu. Domyślnie wyświetla się 6 pierwszych wyników.
Działania dodatkowe
W maju wystartowaliśmy z programem warsztatów doskonalących jazdę na rowerze, które były skierowane do najstarszych uczniów szkół podstawowych. Stowarzyszenie Idee przez Miasto zorganizowało na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich łącznie 62 warsztaty dla 1874 uczestników w okresie maj – czerwiec.
Zatroszczyliśmy się także o sprzęty uczestników kampanii. Zorganizowaliśmy Mobilny Serwis Rowerowy oferujący przegląd i drobne naprawy rowerów, by aktywne dojazdy były nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne. Od 16.05 do 23.06 Mobilny Serwis Rowerowy gościł w 30 szkołach podstawowych, realizując bezpłatne przeglądy i drobne naprawy ponad 800 rowerów.
A żeby dać wyraz kreatywności uczestników Rowerowego Maja w ramach kampanii Szkoła Podstawowa nr 16 im. Tony Halika zorganizowała w partnerstwie z Zarządem Dróg Miejskich konkurs na animację poklatkową „Rowery – bezpieczeństwo i ekologia”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które zostały im wręczone podczas pikniku ekologicznego stanowiącego zwieńczenie kampanii.
Ponadto przygotowaliśmy cykl 6 webinarów – spotkań online, który trwał przez cały maj. Zaprosiliśmy na nie nauczycieli, którzy mieli okazję do podniesienia swoich kompetencji z zakresu bikefittingu, wolontariatu, edukacji rowerowej i klimatycznej.
Spotkanie koordynatorów
Jak w każdej edycji Rowerowego Maja na początku czerwca zorganizowaliśmy spotkanie podsumowujące kampanię. 9 czerwca 2022 roku zaprosiliśmy koordynatorów do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie koordynatorzy mieli okazję do poznania się i wymiany doświadczeń. To był też czas podsumowania i ewaluacji projektu, a dodatkowo szansa na integrację oraz warsztaty, będące formą podziękowania za nieodpłatną pracę koordynatorów przy organizacji kampanii.
Finał kampanii
Plenerowym, a zarazem aktywnym zwieńczeniem kampanii Rowerowy Maj był w Piknik ekologiczny i wspólny przejazd rowerowo – rolkowy ulicami stolicy. Finał kampanii odbył się 18.06.2022 roku przy współpracy z Zarządem Zieleni, który udostępnił zieloną przestrzeń wokół Pawilonu Edukacyjnego „Kamień”. To tam uczestnicy kampanii i mieszkańcy mogli korzystać z atrakcji przygotowanych w duchu ekologicznym. Stanowiły one efekt współpracy z Partnerami kampanii, którzy mieli ciekawą i różnorodną ofertę, w tym grę terenową, spacery przyrodnicze, warsztaty z robotyki, aktywne zabawy i zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu, czy warsztaty plastyczne dla najmłodszych.
Na pikniku odbyło się także uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych placówek oraz za udział w konkursie na animację „Rowery – bezpieczeństwo i ekologia”.
Na aktywnych uczestników kampanii czekały następujące nagrody:
- indywidualne – dla każdego ucznia (zniżki i bezpłatne wejściówki na różne aktywności w Warszawie – zrezygnowaliśmy z gadżetów dla każdego ucznia/przedszkolaka na rzecz bardziej ekologicznej formy wyróżniania);
- klasowe – wycieczki, warsztaty lub pakiety gier dla najlepszej klasy/grupy przedszkolnej w każdej placówce;
- szkolne – dla trzech najlepszych szkół w Warszawie i jednego przedszkola przyznane zostały nagrody rzeczowe dedykowane całej społeczności.
Ekologiczne nawyki na dłużej
Zaangażowanie młodych warszawiaków w kolejną edycję Rowerowego Maja to zdecydowanie powód do dumy. W kampanii nie chodzi bowiem o nagrody, ale przede wszystkim o wypracowanie dobrych nawyków – dla siebie i innych, w trosce o zdrowie, klimat oraz wspólne bezpieczeństwo. Mamy nadzieję, że przyzwyczajenie do aktywnego podróżowania pozostało z uczestnikami Rowerowego Maja na dłużej.
Placówki, które wzięły udział w kampanii Rowerowy Maj 2022 w Warszawie