Rowerowy Maj 2024 - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

Rowerowy Maj 2024

Powiększ obraz: 2024

W 2024 roku Rowerowy Maj w Warszawie odbył się po raz siódmy. Niemal 112 tys. uczestników z 501 stołecznych placówek oświatowych wykręciło w trakcie kampanii ponad 2,5 miliona aktywnych przejazdów potwierdzając, że drogę do szkoły czy przedszkola można szybko i przyjemnie przebyć rowerem, hulajnogą lub na innym sprzęcie napędzanym siłą mięśni.

Rowerowy Maj cieszy się w stolicy niesłabnącym zainteresowaniem, zachęca oraz mobilizuje młodych warszawiaków do aktywnego dojeżdżania na rowerach, hulajnogach, rolkach, wrotkach czy deskorolkach na poranne zajęcia w szkołach i przedszkolach. Nie inaczej było podczas siódmej kampanii w stolicy.

Powiększ obraz: Podsumowanie kampanii Rowerowy Maj 2024 w liczbach

Przygotowania do kampanii

Start Rowerowego Maja poprzedziły szkolenia oraz konsultacje organizowane przez Zespół miejskich koordynatorek kampanii, które przygotowały nauczycieli do prowadzenia kampanii w placówkach, opracowanie, wydruk i kolportaż materiałów graficznych, czyli dzienniczków rowerowych, plakatów i naklejek, a przede wszystkim rozmowy i negocjacje z partnerami akcji, którzy ufundowali nagrody dla uczestników.

Przed rozpoczęciem Rowerowego Maja wypożyczyliśmy do placówek barierki, pełniące funkcje tymczasowych stojaków rowerowych. Łącznie prawie 1500 sztuk barierek trafiło do ponad 250 szkół i przedszkoli. Dodatkowo przekazywane były stojaki u-kształtne do zamontowania na stałe na parkingach przy placówkach oświatowych.

Dla rodziców i opiekunów uczestników Rowerowego Maja został opracowany Panel Informacyjnyotwiera się w nowej karcie z najważniejszymi informacjami dotyczącymi przebiegu kampanii, w tym z Informatorem dla rodzica aktywnego dziecka oraz dostępem do filmów, w których omówiono zasady kampanii i przepisy ruchu drogowego istotne z punktu widzenia bezpiecznych aktywnych dojazdów na poranne zajęcia.

Jak co roku, nad sprawnym przebiegiem kampanii w placówkach czuwali szkolni i przedszkolni koordynatorzy, którzy motywowali do aktywnych przejazdów, zajmowali się dystrybucją materiałów graficznych, obsługiwali system informatyczny, komunikowali się z dziećmi, ich rodzicami, opiekunami oraz gronem pedagogicznym, czyli współtworzyli kampanię w swojej szkole lub przedszkolu. W 2024 r w stolicy w koordynację kampanii oficjalnie zaangażowało się 953 nauczycieli – to o 107 koordynatorów więcej niż w roku wcześniejszym.

Rowerowy Maj 2024

Do udziału w Rowerowym Maju zgłosiło się aż 501 placówek, w tym 272 przedszkola i 229 szkół podstawowych, z których 111 771 aktywnych uczestników zrealizowało łącznie 2 535 556 przejazdów. Aktywni uczestnicy stanowili 69% wszystkich uczniów i przedszkolaków ze zgłoszonych placówek. W maju 2024 roku 48% wszystkich możliwych podróży do warszawskich szkół i przedszkoli biorących udział w akcji zostało zrealizowanych aktywnie.

Zwycięzcami w czterech kategoriach zostali:

Kategoria Nazwa placówki Frekwencja rowerowa placówki
Szkoła „mała” Szkoła Podstawowa nr 391 71%
Szkoła „średnia” Szkoła Podstawowa nr 173 76%
Szkoła „duża” Szkoła Podstawowa nr 403 75%
Przedszkola Przedszkole nr 253 87%

Działania dodatkowe – wsparcie uczestników kampanii

Rowerowy Maj to przede wszystkim uczestnicy, szkolni i przedszkolni koordynatorzy, aktywne dojazdy, ale również dodatkowe działania i wydarzenia, które nadają kształt warszawskiej kampanii.
Na początku maja dla wszystkich zainteresowanych przypomnieniem i utrwaleniem umiejętności stosowania przepisów prawa o ruchu drogowym, zorganizowaliśmy otwarte spotkanie online, które poprowadził edukator ze Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Można było posłuchać o najważniejszych zasadach ruchu drogowego, przede wszystkim w kontekście jazdy na jednośladach i urządzeniach wspomagających ruch, porozmawiać o karcie rowerowej, ale też zadawać pytania i dzielić się wątpliwościami.

W ramach dodatkowego wsparcia młodych uczestników kampanii również w tym roku zorganizowaliśmy warsztaty doskonalące jazdę na rowerze. Były dedykowane uczniom z klas IV-VIII szkół podstawowych, a ich cel to szlifowanie umiejętności, dzięki którym młodzi rowerzyści z większą pewnością poruszają się rowerem po mieście. W zajęciach mogli uczestniczyć uczniowie posiadający uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych, jak i ci, którzy dopiero przygotowywali się do zdobycia Karty Rowerowej. Warsztaty były realizowane w maju i w czerwcu przez Stowarzyszenie Idee przez Miasto. Łącznie odbyło się 119 warsztatów, w których wzięło udział 1953 uczniów.

Dla uczestników kampanii zostały także zorganizowane Szkolne Serwisy Rowerowe, oferujące przeglądy i drobne naprawy rowerów. W tym roku serwisy działały w weekendy, by zwiększyć dostępność usług, w tym dla dzieci uczęszczających do przedszkoli. Przeglądy i naprawy były całkowicie darmowe, wystarczyło mieć ze sobą dzienniczek rowerowy, świadczący o uczestnictwie w kampanii Rowerowy Maj. Serwis odwiedził 12 lokalizacji, w których łącznie przeserwisowano 499 jednośladów. Serwisanci wydali także 50 lampek rowerowych, które uzupełniły obowiązkowe wyposażenie rowerów.

Badanie preferencji transportowych

Jeszcze przed rozpoczęciem Rowerowego Maja powróciliśmy do badania preferencji transportowych wśród uczniów szkół biorących udział w kampanii. Kolejny raz postanowiliśmy sprawdzić, jak uczniowie szkół podstawowych docierają na zajęcia również w innych, nie majowych miesiącach roku. W przeprowadzenie badania zaangażowaliśmy koordynatorów i nauczycieli z placówek, które zgłosiły się do kampanii.

W kwietniu zapytali oni uczniów o to, jak dotarli do szkoły danego dnia i, co równie istotne, jak chcieliby do niej docierać. Te same pytania powtórzyli w czerwcu.

W kwietniowym badaniu wzięło udział ponad 28 tysięcy uczniów zgłoszonych do Rowerowego Maja. 28% spośród nich dojechało do szkoły aktywnie: na rowerze, rolkach, hulajnodze lub deskorolce, a 24% samochodem. W porównaniu do analogicznego badania w zeszłym roku aż o 5 p.p. wzrósł odsetek dzieci, które zadeklarowały dojazd rowerem do szkoły (odpowiednio 9% w 2023 r. i 14% w 2024 r.).

A jak chcieliby pokonywać drogę do szkoły? Aż 66% zadeklarowało, że chciałoby dojeżdżać aktywnie, a jedynie 8% wybrałoby samochód. Najwięcej uczniów zadeklarowało chęć docierania do szkoły rowerem (40%).

Spotkanie podsumowujące

Już tradycyjnie, tuż po zakończeniu Rowerowego Maja, spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z przedstawicielami szkolnych i przedszkolnych koordynatorów, by podsumować tegoroczną kampanię, wymienić doświadczenia i lepiej się poznać. Spotkanie odbyło się 6 czerwca, uczestniczyło w nim około 300 nauczycieli i było świetną okazją, by na ręce obecnych złożyć podziękowania i gratulacje za zaangażowanie w tworzenie i prowadzenie warszawskiego Rowerowego Maja.

Honorowymi gośćmi spotkania byli Renata Kaznowska – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, Łukasz Puchalski – Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich oraz Anna Czerwińska – Kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Polin. Wśród gości znalazły się także przedstawicielki Partnera tegorocznej kampanii – Festiwalu Młode Horyzonty, w tym Kamila Tomkiel-Skowrońska, która zaprosiła uczestników spotkania do zapoznania się z bogatą ofertą zaplanowanej na wrzesień 2024 r. kolejnej edycji Festiwalu. Po oficjalnej części wydarzenia oraz wspólnej ewaluacji kampanii wysłuchaliśmy ciekawych opowieści o turystyce rowerowej przygotowanych przez Szymona Nitkę – twórcę portalu Znajkraj.

Powiększ obraz: Przedstawiciele zespołów koordynujących Rowerowy Maj 2024 w Warszawie na spotkaniu koordynatorów

Finał kampanii

Po Rowerowym Maju 2024 nie zabrakło plenerowego zakończenia kampanii – finał Rowerowego Maja odbył się 16 czerwca na Targówku w gościnnym, zielonym otoczeniu Parku Bródnowskiego. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy przy Rondzie Waszyngtona, skąd w samo południe, po tanecznej rozgrzewce w kierunku parku wyruszył na rolkach, hulajnogach, rowerach ponad 700-osobowy peleton. Pomimo upalnej pogody uczestnicy pokonali blisko 10 kilometrową trasę.

W trakcie pikniku zostały uroczyście ogłoszone wyniki kampanii Rowerowy Maj 2024 oraz wręczone pamiątkowe puchary dla trzech najaktywniejszych klas i trzech grup przedszkolnych z najaktywniejszych placówek uczestniczących w kampanii. Puchary i gratulacje przekazali Katarzyna Górska-Manczenko – Zastępczyni Burmistrza Dzielnicy Targówek, Jan Mackiewicz – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Białołęka oraz dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski.

Wręczone zostały także nagrody dla laureatów miejskiego konkursu informatycznego na animację komputerową „Rowerowy Maj zmienia Warszawę” realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 16 pod Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Ursynów.

W Parku Bródnowskim na gości czekało wiele atrakcji oferowanych przede wszystkim przez Partnerów kampanii – ciekawe warsztaty, gry, animacje plastyczne, strzelanie z łuku, robienie wianków, coctail bike i mnóstwo innych aktywności. Można też było przeserwisować rower, pograć w gry, potańczyć, a potem poodpoczywać w cieniu rozłożystych drzew.

Nagrody za aktywność w Rowerowy Maju

Aktywny udział w kampanii to szansa na zdobycie nagród, które są formą gratyfikacji za zaangażowanie i okazją do aktywnego spędzenia czasu w atrakcyjnych miejscach zlokalizowanych w różnych punktach stolicy. Już kolejny rok w Warszawie aktywność nagradzamy innymi aktywnościami – zabawą w parku trampolin, możliwością udziału w treningu kolarskim, wizytą w muzeum, teatrze, udziałem w warsztatach lub spotkaniu ze znanym sportowcem.

W każdej placówce biorącej udział w kampanii nagradzamy po jednej klasie lub grupie przedszkolnej z najwyższą frekwencją. Z nagrody może skorzystać cała klasa/grupa przedszkolna, co jest świetną okazją do integracji i wspólnego świętowania sukcesu.

Dodatkowo, w trzech najaktywniejszych szkołach, po jednej z każdej kategorii, za ponadprzeciętne zaangażowanie i wysoką frekwencję w kampanii, najaktywniejsze klasy otrzymały nagrodę główną w postaci jednodniowej wycieczki z Manufakturą Przygody. Z kolei w trzech przedszkolach z najwyższą frekwencją wyróżnieniem dla najaktywniejszych grup jest wycieczka do rodzinnego Parku Rozrywki i Wypoczynku Sady Klemensa.

Na uczestników czekają także nagrody indywidualne. Każdy uczeń, przedszkolak lub nauczyciel może odebrać zniżki i bezpłatne wejściówki. Wystarczy okazać dzienniczek z naklejkami uzyskanymi za aktywne dojazdy.

Powiększ obraz: Dzienniczek rowerowy w kampanii Rowerowy Maj 2024

Niemal wszystkie nagrody zostały ufundowane przez Partnerów kampanii, którzy wyjątkowo licznie wsparli Rowerowy Maj 2024. Dzięki partnerstwom nagrody dla uczestników były zróżnicowane, ciekawe i dobrane do wieku korzystających – w tym roku przygotowaliśmy 4 kategorie nagród: dla przedszkolaków, uczniów klas I-III i IV-VIII szkół podstawowych oraz dla dorosłych uczestników kampanii.

Najaktywniejsze szkoły i przedszkola otrzymały pamiątkowe puchary podczas pikniku zwieńczającego kampanię.

Kolejna edycja – kolejny sukces

Kolejna odsłona warszawskiego Rowerowego Maja potwierdza, że kampania jest jednym z najbardziej popularnych wiosennych wydarzeń, a szkolna i przedszkolna społeczność jest aktywna i coraz chętniej przesiada się na rowery, hulajnogi czy inne sprzęty napędzane siłą własnych mięśni. Rośnie liczba uczestników kampanii, ale i partnerów, którzy wspierają akcję, sponsorują nagrody i z przyjemnością podpisują się pod marką Rowerowego Maja.

Placówki, które wzięły udział w kampanii Rowerowy Maj 2024 w Warszawie

 

Powered by Projectic.plotwiera się w nowej karcie