Zarząd Dróg Miejskich przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego rozpoczął realizację projektu RESOLVE w ramach programu Interreg Europe, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt będzie realizowany w latach 2016 – 2021. Jego głównymi celami będą działania w zakresie zrównoważonej mobilności związanej z handlem detalicznym, co wpisuje się w konsultowaną obecnie Warszawską Politykę Mobilności.
Szacuje się, że w miastach europejskich 64% podróży związanych z zakupami odbywa się samochodem, a prawie 100% towarów jest przewożonych samochodami dostawczymi i ciężarowymi. Warszawa, podobnie jak inne miasta i regiony europejskie, staje przed trudnym wyborem pomiędzy koniecznością zmniejszania emisji zanieczyszczeń i hałasu a potrzebą ożywienia sektora handlowego.
Ruch drogowy związany z handlem detalicznym stanowi sporą uciążliwość dla mieszkańców: przyczynia się nie tylko do problemów z parkowaniem i hałasem, ale też zanieczyszczeniem powietrza dwutlenkiem węgla. Stanowi to potencjalne zagrożenie dla realizacji jednego z kluczowych celów Unii Europejskiej, tj. przejścia na gospodarkę niskoemisyjną. Dlatego Warszawa wspólnie z innymi miastami chce opracować nowe podejście do mobilności osób i towarów. O problemach na styku mobilności i handlu chcemy rozmawiać z osobami najbardziej zainteresowanymi – klientami, dostawcami i sklepami.
Czym jest RESOLVE?
Europejski projekt “RESOLVE – Zrównoważona mobilność i przejście na niskoemisyjną gospodarkę w zakresie handlu detalicznego” ma na celu wymianę najlepszych praktyk dotyczących polityki mobilności i działań w kierunku ograniczenia emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń generowanych przez handel detaliczny. Polega na zajęciu się problemem pogarszającej się koniunktury w handlu detalicznym i potrzebą przejścia na politykę zrównoważonej mobilności w obszarach miejskich.
Dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi interesariuszami, partnerskie miasta będą udoskonalać lokalne polityki, z możliwym wsparciem finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz podejmować działania, które będą zmieniać sposób organizacji dostaw czy zachęcać do innego sposobu podróżowania po mieście.
W początkowej fazie, partnerskie miasta będą wymieniać się przykładami dobrych praktyk. W każdym mieście lub regionie przeprowadzone zostaną też ewaluacje dotychczasowych działań związanych z tematyką projektu, przy wsparciu ekspertów z dziedziny zrównoważonej mobilności.
W projekt RESOLVE zaangażowanych jest 9 partnerów z 8 różnych krajów UE. Głównym partnerem jest miasto Roermond w Holandii. Oprócz Warszawy, w projekcie biorą udział: region Reggio Emilia (Włochy), Manchester (Wielka Brytania), Maribor (Słowenia), okręg Kronoberg (Szwecja), Almada (Portugalia), region morawsko-śląski (Czechy) a także Uniwersytet Erazma w Rotterdamie. W Warszawie projekt koordynowany jest przez Zarząd Dróg Miejskich przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego.
Pierwsze spotkanie partnerów odbyło się w kwietniu w Roermond, dotyczyło interakcji pomiędzy sektorem handlu detalicznego, a mobilnością i aktualnie opracowywanymi planami zrównoważonej mobilności. Kolejne spotkanie odbędzie się na początku października w Vaxjo (Szwecja).
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: zdm.waw.pl/resolve oraz na stronie programu: www.interregeurope.eu