Aktywne przejścia dla bezpieczeństwa. Otwarcie ofert - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-06-2018

Aktywne przejścia dla bezpieczeństwa. Otwarcie ofert

Aktywne przejścia dla pieszych w 21 nowych lokalizacjach – w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i ich budowę w terenie otrzymaliśmy jedną ofertę. Chcemy, aby "zebry" powstały do końca listopada.

To będą kolejne aktywne przejścia. W 2017 r.  pojawiły się juz w 20 miejscach w Warszawie – na dużych, ruchliwych ulicach, gdzie nie można zastosować innych środków uspokojenia ruchu. Sprawdziły się, zmieniając zachowania kierowców i wpływając na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Dlatego zdecydowaliśmy o budowie następnych.

W przetargu na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej i realizację inwestycji w terenie otrzymaliśmy ofertę od firmy Euroasfalt. Zadeklarowane kwoty, w zależności od części, wynoszą 888 436,50 zł brutto (część I) i 1 240 542,81 zł brutto (część II). Mieszczą się one w przygotowanym przez nas kosztorysie. Wykonawca zadeklarował też 7-letnią gwarancję na prace. Dokumenty będą teraz analizowane. Po dopełnieniu niezbędnych formalności przystąpimy do prac.

Chcemy, aby wszystkie przejścia powstały do 30 listopada.

WIĘCEJ INFORMACJI O PRZETARGU

Jak to działa?

Aktywne przejście dla pieszych to rozwiązanie, które od ponad roku z sukcesem wprowadzamy na drogach. Ich głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi kierowcom na zachowanie szczególnej ostrożności  w rejonie przejść, poprawa dostrzegalności pieszego i ułatwienie mu przejścia przez jezdnię.

Kluczowym elementem aktywnego przejścia jest pulsacyjne żółte światło, uruchamiane za pomocą czujnika ruchu. Wykrywa on pieszych zbliżających się do "zebry" i uruchamia sygnał ostrzegawczy dla kierowców. Dodatkowo, przejście jest wyposażone w punktowe elementy typu LED, również pulsujące po wykryciu pieszego. Sama "zebra" jest dodatkowo oznakowana (m.in. czerwonym malowaniem), zaś na odcinku dojazdowym nawierzchnia jest bardziej szorstka, aby ułatwić hamowanie. Przejście jest też odpowiednio doświetlone po zmroku.

Lokalizacje, w których planujemy aktywne przejścia:

– Emilii Plater – Złota (pierwsze od Jerozolimskich)

– Roentgena – Makolągwy

– Kasprowicza – Kleczewska

– Marymoncka – Twardowska

– gen. Maczka – Niedzielskiego

– Światowida – Milenijna

– Matki Teresy z Kalkuty – Chodecka

– Krasińskiego (przy Wisłostradzie)

– Moliera (przy pl. Teatralnym)

– Stawki – Edelmana

– pl. Powstańców Warszawy

– Al. Ujazdowskie – Wilcza

– Kasprowicza – Lisowska

– Wrocławska – Kaden-Bandrowskiego

– Jana Pawła II – Klimatyczna (dwa przejścia)

– Łopuszańska – Czereśniowa

– Banacha (rejon UW)

– Wysockiego – Palestyńska

– Krzyckiego – Reja

– Gagarina – Sułkowicka

– Niemcewicza –Kaliska

Powered by Projectic.pl