Bezpiecznie i zielono na Filtrowej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

07-05-2024

Bezpiecznie i zielono na Filtrowej

Planujemy ważne zmiany na ul. Filtrowej. Właśnie ruszył przetarg na odbetonowanie i zazielenienie odcinka między Raszyńską a pl. Narutowicza. Uzupełnimy też braki w szpalerze drzew oraz wyremontujemy chodnik. Jednocześnie poprawimy bezpieczeństwo pieszych, którzy w tym miejscu muszą przeciskać się między manewrującymi i zaparkowanymi samochodami.

Kontynuujemy tegoroczne rozpłytowania. Tym razem bierzemy się za północną stronę ul. Filtrowej. Właśnie wystartował przetarg na odbetonowanie odcinka między pl. Narutowicza a ul. Raszyńską. Na oferty czekamy do 24 maja. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 90 dni na wykonanie zadania.

Na razie wspomniany odcinek to szeroki chodnik, który piesi muszą jednak dzielić z samochodami. Od strony jezdni zorganizowana jest Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Ciąg miejsc postojowych jest z kolei momentami przerywany przez rosnące tam drzewa.

W ramach inwestycji zlikwidujemy część chodnika dotychczas przeznaczoną na parkowanie. Zamiast niego pojawi się zieleń. Uzupełnimy między innymi braki w szpalerze drzew. Najwięcej jednak przybędzie żywopłotów, krzewów i bylin. Pozostała część chodnika przejdzie z kolei remont – kostkę zastąpią betonowe płyty.

Ulica Filtrowa przed rozpłytowaniem.

Niewygodnie i niebezpiecznie

Planowane zmiany oznaczają także likwidację parkowania na wspomnianym chodniku. Parkowania chaotycznego i przede wszystkim niebezpiecznego. Na wyznaczone tam miejsca postojowe nie da się wjechać od strony jezdni. Kierowcy muszą najpierw przejechać przez tory tramwajowe. Następnie do wybranego miejsca dojeżdżają chodnikiem, po którym poruszają się piesi.

Chociaż chodnik ten jest szeroki – nawet po odjęciu części przeznaczonej na parkowanie – to jednak zbyt wąski, by parkujące samochody na nim manewrowały i poruszały się w obu kierunkach. Taka organizacja ruchu jest więc niewygodna dla jego uczestników i może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Co prawda, obowiązuje tam strefa zamieszkania, która daje pierwszeństwo pieszym. Nie da się jednak ukryć, że to wciąż typowy chodnik.

Co więcej, kierowcy zniszczyli słupki wygradzające i nielegalnie wyjeżdżają z tego parkingu w stronę ul. Raszyńskiej przez torowisko i przejście dla pieszych. Biorąc to wszystko pod uwagę, likwidacja parkowania w tej części ul. Filtrowej – części, która do parkowania zwyczajnie nie jest przystosowana – jest konieczna.

Ulica Filtrowa przed rozpłytowaniem.

 

Dbamy o estetykę i o środowisko

Dzięki planowanym zmianom chodnik wzdłuż ul. Filtrowej będzie bardziej przyjazny zarówno pieszym, jak i środowisku. W końcu rozpłytowania nie tylko poprawiają estetykę, ale przyczyniają się do powiększenia powierzchni biologicznie czynnej, która umożliwia wegetację roślin i zapewnia retencję wód opadowych. Pomagają także zwalczać zjawisko „wyspy ciepła”, którymi nazywamy miejskie obszary o temperaturze wyższej niż w otaczających je obszarach.

Rozpłytowania przeprowadzamy od dłuższego czasu, w ramach większych inwestycji lub jako samodzielne projekty. Na przykład w zeszłym roku zazieleniliśmy w ten sposób ulice Targową i Zamoyskiego. Natomiast rozpłytowanie na ul. Filtrowej nie będzie ani pierwszym, ani ostatnim w tym roku. Na początku kwietnia usunęliśmy ok. 200 m2 betonu na pl. Bankowym i posadziliśmy 9 dębów. Pracujemy też na ul. Koszykowej. Już niedługo na odcinku między ulicami Chałubińskiego a Lindleya także pojawi się więcej zieleni kosztem zbędnego betonu. Więcej o naszych planach na tegoroczne rozpłytowania można przeczytać w osobnym artykule.

Powered by Projectic.pl