Bliżej ważnego usprawnienia drogowego na Wilanowie - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

16-09-2020

Bliżej ważnego usprawnienia drogowego na Wilanowie

Następny krok do utworzenia nowego wjazdu do miasteczka Wilanów. Ogłosiliśmy przetarg na przebudowę skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy pod włączenie do niego ul. Sarmackiej. O jej przedłużenie, które wiąże się z budową przejazdu nad Potokiem Służewieckim, zadba deweloper.

Dzięki tej inwestycji znacznie skróci się dojazd na Wilanów. Aby dziś dostać się do jednej z ważniejszych arterii w dzielnicy, kierowcy muszą jechać ul. Oś Królewska, a następnie do al. Rzeczypospolitej lub do ul. Kieślowskiego. Jeśli wybiorą drugą drogę, i tak nie są w komfortowej sytuacji – w al. Wilanowską mogą tylko skręcić w prawo. Z kolei aby wjechać do „miasteczka”, od skrzyżowania al. Wilanowskiej z al. Rzeczypospolitej muszą poruszać się tą drugą i następnie ul. Oś Królewska. To najkrótsza trasa – alternatywny wariant zakłada skręt z ul. Przyczółkowej w ul. Klimczaka, a potem przejazd ulicami Kieślowskiego i Oś Królewska.

Rozwiązaniem będzie właśnie przedłużenie kończącej się dziś ślepo ul. Sarmackiej i włączenie jej do skrzyżowania al. Wilanowskiej i ul. Kosiarzy. Zajmie się tym firma Robyg. Deweloper przedłuży ulicę budując przepust na Potoku Służewieckim, gdzie obecnie znajduje się używana przez pieszych kładka. Roboty z tym związane już trwają, prowadzone są od blisko miesiąca.

Nadwodne przedłużenie ul. Sarmackiej będzie składało się z jezdni z jednym pasem w każdą stronę, przedzielonych pasem z kostki. Po zachodniej stronie przeprawy ulokowany zostanie przejazd rowerowy, który stanie się przedłużeniem drogi rowerowej na ul. Sarmackiej. Będzie się łączył z ciągiem po południowej stronie potoku. Po stronach jezdni znajdzie się zieleń i chodniki. Na południe od przeprawy zostanie wytyczone przejście dla pieszych i przejazd rowerowy w ciągu popularnej trasy wzdłuż potoku.

Prace na skrzyżowaniu 

Zarząd Dróg Miejskich przebuduje natomiast skrzyżowanie al. Wilanowskiej z ul. Kosiarzy. Zrobimy to tak, aby możliwe stało się podłączenie do niego ul. Sarmackiej. W tym celu ogłosiliśmy już przetarg na wykonanie prac z tym związanych. Na oferty czekamy do 28 września.

 

Wybrany przez nas wykonawca będzie miał za zadanie przebudować sygnalizację świetlną. Przygotuje ją do podpięcia przedłużonej ul. Sarmackiej. Światła staną się nowocześniejsze – będą działać w akomodacji i zostaną wyposażone w detekcję ruchu. Skrzyżowanie będzie miało osygnalizowane przejścia dla pieszych z każdej strony – dziś zebry brakuje od wschodu, a od południa nie ma przez co przechodzić. Każde z nich będzie miało pośrodku azyl, zostanie wyposażone w płyty z wypustkami dla niedowidzących.

 

Na skrzyżowaniu z al. Wilanowskiej w ulicę Sarmacką i na odwrót będzie można skręcić w każdej relacji – zostaną wyznaczone dodatkowe pasy do skrętu. Zachodnią stroną skrzyżowania będzie poprowadzona droga rowerowa od ul. Sarmackiej, która połączy się z trasą po północnej stronie al. Wilanowskiej.

3.plansza org. ruchu 594_930

Powered by Projectic.pl