Drogi to nie tylko beton i asfalt. To także zieleń uliczna. Działając w zgodzie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską „Strategią adaptacji do zmian klimatu”, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Dla warszawiaków „zielona” ulica jest miejscem, gdzie przyjemniej mieszkać.
Liczne nasadzenia drzew i krzewów zaplanował na jesień Zarząd Zieleni. Niezależnie od tego, przy okazji prowadzonych przez ZDM remontów, jesienią planujemy zazielenić ul. Ludną, al. Jana Pawła II, Wybrzeże Kościuszkowskie czy Saską. Właśnie podpisaliśmy umowę na bodaj największy taki „zielony” projekt w tym roku – na ul. Francuskiej.
Zielona Francuska
Ulica przeszła generalny remont w 2010 roku. Wówczas zyskała nową nawierzchnię, eleganckie chodniki i oświetlenie. Teraz czas na prace, które będą uzupełnieniem i zwieńczeniem przebudowy. Obejmą one całą ul. Francuską i pl. Przymierza (do skrzyżowania z ul. Meksykańską).
Pomysł „liftingu” i zazielenienia Francuskiej został zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim i wybrany do realizacji w głosowaniu. Jego podstawowym założeniem jest zwiększenie powierzchni zielonej dzięki rozebraniu zbędnego betonu i kostki – w tym wybrukowanych powierzchni wyłączonych z ruchu, narożników skrzyżowań i wysepek. W sumie do rozbrukowania przeznaczono ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni w kilkudziesięciu miejscach. W to miejsce planujemy nowe nasadzenia: blisko 9 tysięcy krzewów irgi, róży i lilaku, a także byliny.
Projekt obejmuje również budowę trzech ogrodów deszczowych. Pojawią się one na odcinku od ul. Walecznych do ul. Zwycięzców, pomiędzy jezdnią a chodnikiem, zamiast dotychczasowych powierzchni brukowanych. Ogród deszczowy to naturalna forma zapewniająca odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składa z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt. Nadmiar wody po napełnieniu się ogrodu jest odprowadzany do kanalizacji. Ogrody zostaną obsadzone roślinami lubiącymi wilgoć: bodziszkiem błotnym, miętą wodną, irysem, krwawnicą, pięciornikiem błotnym, kosaćcem żółtym i sitem rozpierzchłym.
Projekt nie wiąże się z dużymi zmianami w organizacji ruchu, będą to raczej drobne korekty podnoszące poziom bezpieczeństwa. Zlikwidowane zostaną powierzchnie wyłączone z ruchu, wykorzystywane niestety do nielegalnego parkowania ograniczającego widoczność pieszych na przejściach. Dzięki temu, będzie można bezpieczniej przejść przez ulicę w rejonie ul. Berezyńskiej, Walecznych, Obrońców i Meksykańskiej. Zniknie też jedna zatoka do parkowania, mieszcząca 4 samochody, w rejonie przystanku Francuska 02. Usuniemy też część słupków wygradzających i znaków drogowych.
Na całej długości ul. Francuskiej planujemy wyznaczyć 4 „koperty” dla pojazdów dostawczych. To efekt współpracy ZDM z lokalnymi firmami i restauracjami w ramach programu RESOLVE. Ich przedstawiciele wraz z urzędnikami ustalali zasady prowadzenia dostaw w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Koperty będą zastrzeżone dla dostawców w godzinach 7-17.
Umowa na realizację prac została właśnie podpisana. Wykona je firma Adrog. Roboty powinny się rozpocząć w ciągu kilku tygodni i zakończyć jeszcze w tym roku.
Stan obecny