BRD w Warszawie. Co piąte potrącenie pieszego-seniora ma miejsce na chodniku - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-07-2023

BRD w Warszawie. Co piąte potrącenie pieszego-seniora ma miejsce na chodniku

Para seniorów przechodząca przez przejście dla pieszych

Zbyt często kierowcy, w tym kierujący ciężkimi pojazdami, manewrują w sposób bardzo niebezpieczny w miejscach, w których mogą być pewni, że obok mogą się poruszać piesi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób starszych, które bardzo często gorzej widzą i słyszą niż osoby młodsze. Ponieważ trudniej im się poruszać, nie mają szans na uniknięcie zderzenia w starciu z nieodpowiedzialnym kierowcą.

W 2022 r. doszło w Warszawie do 91 potrąceń osób w wieku 60 lat i więcej. 45 z nich miało miejsce na przejściach dla pieszych, aż 19 na chodnikach, do tego 7 miało miejsce na parkingach. W ich efekcie 8 seniorów zginęło a 83 odniosło obrażenia.

W ubiegłym roku nie doszło w stolicy do śmiertelnego potrącenia na chodniku (choć w poprzednich latach były takie przypadki). Mimo to w marcu ubiegłego roku, w przeciągu tygodnia, 57-latka został przejechana na placu manewrowym przez kierowcę forda transita, a 82-letnia pani na parkingu przez kierowcę mercedesa. Obaj kierowcy cofali. Obie kobiety zmarły w wyniku obrażeń.

Osoby starsze poruszają się po ulicach bardzo uważnie. Spośród wspomnianych 91 wypadków, zostały uznane za winne ich spowodowania tylko sześciokrotnie. Aż 85 razy winny okazał się kierujący pojazdem.

Powered by Projectic.pl