BRD w Warszawie. W co czwartym wypadku drogowym bierze udział rowerzysta - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

05-09-2023

BRD w Warszawie. W co czwartym wypadku drogowym bierze udział rowerzysta

Mężczyzna jadący rowerem

W 2022 r. w Warszawie miały miejsce 194 wypadki drogowe z udziałem rowerzystów. To 26 proc. wszystkich wypadków drogowych. Najczęściej w tych wypadkach poszkodowani są sami rowerzyści, najechani przez auto. 68 wypadków spowodowali sami rowerzyści – raniąc siebie, innych rowerzystów lub pieszych.

Co roku dochodzi w Warszawie do ok. dwustu wypadków z udziałem roweru. Ta liczba – wyłączając dwa lata pandemii – się praktycznie nie zmienia. Dzieje się tak, choć z jednej strony ruch rowerowy dynamicznie rośnie (w 2022 r. zanotowaliśmy 30-procentowy wzrost w stosunku do czasu przed pandemią), ale z drugiej – ogólna liczba wypadków spada (o mniej więcej 1/4 w stosunku do czasu przed pandemią).

W ubiegłym roku aż 100 razy doszło do wypadku, w którym kierowca auta osobowego był sprawcą najechania na rowerzystę (poza tym – 8 razy sprawcą takiego wypadku był kierowca autobusu lub ciężarówki). 24 rowerzystów odniosło obrażenia w wypadkach, które sami spowodowali, a 25 kolejnych – w wypadkach, które spowodowali inni rowerzyści.

Rower to specyficzny środek transportu, który w zestawieniu z kierowcą auta stawia rowerzystę w roli słabiej chronionego uczestnika ruchu. Ale w zestawieniu z pieszym, to kierujący rowerem jest cięższy, szybszy i potencjalnie niebezpieczny, co nakłada na niego obowiązek jazdy uważnej i bezpiecznej.

Rowerzyści są drugą co do liczebności grupą powodującą wypadki drogowe w Warszawie. Kierowcy aut osobowych stanowią zdecydowaną większość sprawców (483 spośród 753 wypadków drogowych w 2022 r.), ale 68 wypadków spowodowanych przez rowerzystów to dwukrotnie więcej niż wypadki spowodowane przez kierowców samochodów ciężarowych i dostawczych (35), prowadzących autobusy i tramwaje (32), czy przez pieszych (33).

W 2022 r. rowerzyści 27 razy najechali na pieszego. Aż 23 razy do zdarzenia doszło na chodniku lub na przejściu dla pieszych, a tylko 2 razy na drodze dla rowerów. W zdecydowanej większości (23 razy) winnym zdarzenia był rowerzysta.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl