Bruk pod “Pięcioma Rogami” - znalezisko na ulicy Szpitalnej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

15-03-2021

Bruk pod “Pięcioma Rogami” – znalezisko na ulicy Szpitalnej

W pierwszych dniach realizacji miejskiej inwestycji w Śródmieściu, po sfrezowaniu asfaltu znajdującego się na jezdni, wykonawca odkrył fragmenty dawnej brukowanej drogi. Standardową procedurą jest w takiej sytuacji niezwłoczne powiadomienie konserwatora zabytków.

Bruk odkryty podczas zrywania nawierzchni placu Pięciu Rogów.

Bruk pod lupą

Na razie bruk został odkryty w dwóch skupiskach. Jest go stosunkowo niewiele, zajmuje powierzchnię kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W tamtym momencie roboty na większości placu budowy zostały od razu wstrzymane do czasu podjęcia dalszych decyzji. Jesteśmy już jednak po rozmowach ze służbami konserwatora.

W obszarze na południe od linii ulicy Chmielnej budowa może toczyć się bez przeszkód. Specjaliści stwierdzili jednak konieczność wykonania dalszych badań na ulicy Szpitalnej, gdzie w ziemi można się spodziewać dalszych znalezisk. Na miejscu pracować będą archeolodzy, a drogowcy ponownie wejdą na ten teren po jego przebadaniu.

Tak powstaje Nowe Centrum Warszawy

Prace przy przebudowie przestrzeni znanej jako plac Pięciu Rogów rozpoczęły się 1 marca i zgodnie z planem mają potrwać do lata. Na tym etapie nie można jeszcze jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób odkrycie bruku wpłynie na ostateczny termin oddania inwestycji.

Po zakończeniu robót w tym miejscu pojawią się 22 dorodne drzewa oraz nowa elegancka nawierzchnia. Zupełnie zmieni się organizacja ruchu – ograniczony będzie ruch samochodowy, a priorytet zyskają piesi. Przebudowa stanowi element prezydenckiego projektu pod nazwą Nowe Centrum Warszawy. Równolegle ze startem przebudowy ogłoszony został konkurs architektoniczny na projekt rewitalizacji ulicy Chmielnej.

Bruk odkryty podczas zrywania nawierzchni placu Pięciu Rogów.

Odkrycia bez niespodzianek

Ulica Szpitalna została wytyczona jeszcze w pierwszej połowie XVI wieku. Takie odkrycie nie jest więc żadnym zaskoczeniem. Warszawskie inwestycje mają długą historię znalezisk archeologicznych, do których dochodzi praktycznie co roku.

W 2018 roku pod przebudowywanym placem Krasińskich wykonawca znalazł pozostałości drewnianej piwnicy z XVII wieku. W ramach tej samej inwestycji szereg mniejszych obiektów odkopano w ciągu ulicy Miodowej. Wykonawcą tamtej przebudowy była firma Strabag Polska, która obecnie pracuje właśnie na placu Pięciu Rogów.

Rok później doszło do analogicznego odkrycia jak teraz na Szpitalnej. W ramach przebudowy tzw. “obwodnicy” Targówka został odsłonięty zabytkowy bruk na ulicy Ossowskiego. Badania archeologiczne objęły teren ok. 2 tys. metrów kwadratowych. Pozostałości nawierzchni brukowej, która została odnaleziona w tym miejscu, stanowią część drogi z okresu 20-lecia międzywojennego. Droga ta prowadziła do fabryki amunicji, która została wybudowana na Targówku w 1926 roku.

Z kolei w zeszłym roku w trakcie remontu nawierzchni chodnika pod aleją Armii Ludowej robotnicy odkryli przedwojenną piwnicę. Według znanych nam informacji wszystkie piwnice powinny już dawno być zasypane przy okazji stawiania bloków lub też wraz z budową Trasy Łazienkowskiej. Budowniczowie z okresu Polski Ludowej zostawili jednak po sobie niespodziewaną pamiątkę. Z nieznanych przyczyn jedna piwnica nie została wtedy zlikwidowana. Zamiast tego asfalt został po prostu ułożony bezpośrednio na jej stropie.

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl