Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom realnie wpływać na zmianę swojego otoczenia. W ciągu 9 lat warszawiacy i warszawianki zgłosili kilkanaście tysięcy pomysłów do wykonania w oparciu o środki z budżetu miasta. Do tej pory ZDM zrealizował 271 projektów.
W 2022 r. wykonaliśmy 22 zadania wskazane przez mieszkańców. Finalizacja niektórych nastąpiła już w roku bieżącym. Przykładem budowa oświetlenia na ul. W. Broniewskiego na Żoliborzu – chodzi o południowo-zachodnią stronę od ul. Elbląskiej do ul. Krasińskiego i chodnik między drogą dojazdową a blokami. Zamontowaliśmy przy nim 36 latarni z energooszczędnymi oprawami LED. Ponieważ w sumie ich moc wynosi 1,42 kW, a w ciągu dwunastu miesięcy będą świecić przez ok. 4100 godzin, w tym czasie zużyją 5,822 MWh. Biorąc pod uwagę aktualną stawkę 1265,55 zł za MWh, roczny koszt energii elektrycznej wyniesie zatem 7368 zł. To kwota bardzo niska, ale w zestawieniu z poprawą bezpieczeństwa zupełnie bez znaczenia – po zmroku mieszkańcy nie muszą już po ciemku iść do domów, pobliskich sklepów czy na przystanki.
Mała skala, ale wielkie znaczenie
Tylko część zgłaszanych i wybieranych przez mieszkańców pomysłów to szeroko rozumiane projekty drogowe. Propozycje są często o małej skali, ale za to wielkim znaczeniu dla najbliższej okolicy. Poprawiają bowiem dojazdy na parkingi czy dojścia na przystanki i pod obiekty użyteczności publicznej. Niekiedy zdarzają się projekty duże. Jednym z takich będzie w tym roku doświetlenie 13 przejść dla pieszych na Białołęce.