Na drogi składają się nie tylko beton i asfalt. To także zieleń uliczna, która dodaje im estetyki, ożywia je oraz sprawia, że przyjemniej przy nich mieszkać. Dlatego zgodnie z uchwaloną w zeszłym roku warszawską „Strategia adaptacji do zmian klimatu” dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej.
Coraz więcej zieleni zamiast bruku
Jedną z ulic, które w tym roku zaplanowaliśmy do zazielenienia, jest właśnie Francuska. Prace z tym związane ruszyły na początku listopada. Do tej pory wiele miejsc, które do niedawna składały się wyłącznie z bruku, cieszy oko roślinami. To m.in. narożniki skrzyżowań z ulicami Berezyńską czy Lipską, a także te przy wjeździe na posesję obok budynku Francuska 33. Pod nasadzenia codziennie przygotowujemy kolejne lokalizacje. Dlatego pozostało już coraz mniej pracy brukarskiej, a nieco więcej tej, która wiąże się z ozdabianiem drogi zielenią. Łącznie pojawi się blisko 9 tys. krzewów irgi, róży i lilaku. W sumie rozbrukowanych zostanie w sumie ponad tysiąc metrów kwadratowych nawierzchni.
Utworzymy również trzy ogrody deszczowe. Pojawią się one między jezdnią a chodnikiem na odcinku od ul. Walecznych do ul. Zwycięzców – w miejscu dotychczasowych powierzchni brukowanych. Ogrody te zapewnią odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Będą składać się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu się ogrodu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody obsadzimy roślinami lubiącymi wilgoć: bodziszkiem błotnym, miętą wodną, irysem, krwawnicą, pięciornikiem błotnym, kosaćcem żółtym i sitem rozpierzchłym.
Zasadzone przy ul. Francuskiej rośliny uzupełnią i zwieńczą przebudowę, która miała miejsce w 2010 r. Wówczas ulica zyskała nową nawierzchnię, eleganckie chodniki i oświetlenie. Wprowadzane zmiany obejmą całą Francuską, pl. Przymierza i ok. 50-metrowy fragment ul. Paryskiej do skrzyżowania z ul. Meksykańską. Pomysł „liftingu” ulicy został zgłoszony przez mieszkańców w budżecie obywatelskim i wybrany do realizacji w głosowaniu.
4 „koperty” dla pojazdów dostawczych
Projekt nie spowoduje dużych zmian w organizacji ruchu. W ramach jego realizacji poczynimy kilka drobnych korekt, które podniosą poziom bezpieczeństwa. Zlikwidujemy powierzchnie wyłączone z ruchu, które dotąd wykorzystywane były przez niektórych kierowców do nielegalnego parkowania ograniczającego widoczność pieszych na przejściach. Dzięki temu bezpieczniej będzie można przejść przez ulicę w rejonie ulic Berezyńskiej, Walecznych, Obrońców i Meksykańskiej. Usuniemy część słupków wygradzających i znaków drogowych, a w rejonie przystanku Francuska 02 zniknie jedna zatoka do parkowania.
Na całej długości ul. Francuskiej wyznaczymy 4 „koperty” dla pojazdów dostawczych. To efekt współpracy ZDM z lokalnymi firmami i restauracjami w ramach programu RESOLVE. Ich przedstawiciele wraz z urzędnikami ustalali zasady prowadzenia dostaw w sposób najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Koperty będą zastrzeżone dla dostawców w godzinach 7-17.
Zazieleniamy kolejne ulice
Lokalizacji, w których przeprowadziliśmy lub prowadzimy zmiany polegające na przywracaniu miejskiej zieleni w miejscu zbędnych płyt chodnikowych, betonu i kostki, jest więcej. Nowa zieleń pojawiła się już m.in. na ulicach Ludnej czy Górczewskiej. Zazieleniliśmy także jeden z narożników skrzyżowania ulic Modlińskiej i Płużnickiej. Kończymy nasadzać rośliny na al. Jana Pawła II i wzdłuż al. Armii Ludowej między ulicami Polną a Marszałkowską w ramach realizacji projektu „Bulwar nad Trasą Łazienkowską – chodniki i zieleń”. Nowe krzewy niebawem będą również zdobić ulice Saską, Wybrzeże Kościuszkowskie (na odcinku od ul. Tamka do ul. Jaracza) i Nowy Zjazd.
Zmiany związane z zazielenianiem dróg nie są trudne do przeprowadzenia, ale często wymagają projektowej koordynacji, aby nie wejść w szkodę innym miejskim służbą. Do tego dochodzą akceptacje zmian w organizacji ruchu, aby nowe rozwiązania były bezpieczne, a czasami także zgody konserwatora zabytków, gdy chodzi o miejsca ważne historycznie.
Projekt nowej zieleni
R.02.FRA.PW.Z.PLAN SYTUACYJNY.GOSPODARKA ZIELENIĄ