Doświetlenie polega zamontowaniu dodatkowych źródeł światła w rejonie przejścia dla pieszych. Ich jedynym zadaniem jest oświetlanie zebry i dojścia do niej. Światła są precyzyjnie ustawiane tak, aby zapewnić jak najlepszą widoczność pieszych i jednocześnie nie oślepiać kierowców. W bieżącej pracy wykorzystujemy prawdopodobnie najnowocześniejsze w Polsce urządzenia pomiarowe.
Widoczność pieszych na pasach poprawiamy na dwa sposoby. Pierwszym jest instalacja tzw. oświetlenia dedykowanego – polega na montażu dodatkowych słupów i opraw oświetleniowych, które są zaprojektowane tak, by oświetlały przechodzącego przez zebrę. Druga metoda to wymiana słupów jeden do jednego. Oznacza usuwanie znajdujących się tuż przy przejściach starych słupów i wstawianie w ich miejsce nowych, które wyposażamy w podwójne wysięgniki, aby jeden skierowany był na jezdnię, a drugi na zebrę.
Program masowego doświetlania przejść ruszył w Warszawie w 2016 roku. Od tego czasu na samych tylko ulicach podległych ZDM dodatkowe oświetlenie zyskało blisko półtora tysiąca przejść. Do tego należy doliczyć oczywiście przejścia, które zostały poprawione przy okazji kompleksowej przebudowy ulic oraz mniejsze inwestycje urzędów dzielnic na lokalnych uliczkach. Tegoroczna edycja programu, obejmująca kilkaset lokalizacji, jest prawdopodobnie ostatnią zakrojoną na tak dużą skalę. To bardzo dobra wiadomość – po prostu zbliżamy się już do końca. Większość głównych ulic otrzymała już doświetlenia lub niedługo je otrzyma.
Przetarg ogłoszony 23 lipca obejmuje kolejnych 331 przejść na terenie 17 dzielnic. Na oferty czekamy do 9 sierpnia. Wybrany wykonawca będzie miał na realizację prac 4 miesiące od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że montaż doświetleń powinien zakończyć się na przełomie jesieni i zimy, czyli dokładnie wtedy, kiedy są one najbardziej potrzebne.
Liczba przejść przewidzianych do doświetlenia w podziale na dzielnice:
- Bemowo – 11 przejść
- Białołęka – 15 przejść
- Bielany – 19 przejść
- Mokotów – 20 przejść
- Praga-Południe – 32 przejścia
- Praga-Północ – 6 przejść
- Rembertów – 1 przejście
- Śródmieście – 32 przejścia
- Targówek – 22 przejścia
- Ursus – 48 przejść
- Ursynów – 20 przejść
- Wawer – 24 przejścia
- Wesoła – 16 przejść
- Wilanów – 23 przejścia
- Włochy – 2 przejścia
- Wola – 9 przejść
- Żoliborz – 30 przejść
W jednej lokalizacji (np. na skrzyżowaniu) może znajdować się więcej niż jedno przejście. Dlatego doświetlenie ponad 330 przejść oznacza prace w 229 lokalizacjach. To nie wszystko – oprócz tego przejścia będą doświetlane również w ramach innych inwestycji. Rozstrzygnięty został już przetarg na kompleksową modernizację oświetlenia w ciągu ul. Ratuszowej. Kilkanaście przejść zyska dodatkowe oświetlenie w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego.
Na proces doświetlania przejść należy patrzeć w dłuższej perspektywie. Liczba doświetlonych lokalizacji w ramach konkretnego przetargu zależy m.in. od całkowitej liczby przejść, przede wszystkim tych bez sygnalizacji świetlnej, na terenie danej dzielnicy oraz od liczby przejść już doświetlonych. We Włochach, na Woli, na Ochocie czy też w Rembertowie w poprzednich latach doświetliliśmy odpowiednio 88, 91, 77 i 70 miejsc.