12-02-2018

Jak płacimy za parkowanie?

Kierowcy coraz chętniej płacą za parkowanie kartą lub przez urządzenie mobilne, a coraz rzadziej gotówką. W 2017 roku łączne wpływy z parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wyniosły 94,9 mln zł i były o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Środki te możemy przeznaczyć na remonty dróg.

Jak płacimy za parkowanie?

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego to dziś ok. 30 tys. miejsc postojowych. Do naszych zadań należy nie tylko rozwój i modernizacja SPPN, ale przede wszystkim pobór i kontrola opłat. Zebrane w ten sposób pieniądze są przeznaczanie m.in. na remonty i unowocześnianie infrastruktury drogowej.

Strefa Płatnego Parkowania zmienia się i unowocześnia. Pracujemy m.in. nad wprowadzeniem usługi e-parkowanie, która pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsce postojowe oraz e-kontroli, która usprawni kontrolę opłat za parkowanie i przyczyni się do większej rotacji miejsc postojowych, a co za tym idzie, lepszej ich dostępności dla kierowców.

Kartą i mobilnie

W 2017 roku było 247 dni płatnego postoju w SPPN, a łączne wpływy ze strefy wyniosły 94,9 mln zł. Odkąd w 2015 roku wymieniliśmy parkomaty na urządzenia wyposażone w terminal płatniczy, płatności gotówkowe są powoli zastępowane przez płatności kartą. Coraz częściej kierowcy płacą za parkowanie z pominięciem parkomatu – za pomocą aplikacji mobilnej. Przez cały roku kierowcy zapłacili gotówką w parkomatach 32,6 mln zł – o ponad 12 proc. mniej niż w 2016 roku. Znaczący wzrost odnotowaliśmy z kolei w płatnościach kartą – tu wpływy wyniosły 32,4 mln i były o 23 proc. większe niż rok wcześniej, oraz w płatnościach mobilnych – 14,2 mln zł i ponad 24-proc. wzrost.

Średnia wartość jednego biletu parkingowego wyniosła 5,16 zł, a jednej opłaty mobilnej – 6,35 zł.

Wciąż jednak sporo kierowców nie płaci za parkowanie. Za brak opłaty wystawiliśmy w 2017 roku 351 606 tzw. DOD-ów (Dokumentów Opłaty Dodatkowej), a wysokość zapłaconych z tego tytułu kar wyniosła 13,9 mln zł. 

Powered by Projectic.pl