Kolejne usprawnienia sygnalizacji na Modlińskiej - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Menu główne

05-08-2020

Kolejne usprawnienia sygnalizacji na Modlińskiej

Coraz bliżej rozpoczęcia prac, dzięki którym sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu u zbiegu ulic Modlińskiej i Kowalczyka zostanie włączona do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Obok poprawy płynności ruchu i bezpieczeństwa inwestycja oznacza też wyznaczenie przejazdu rowerowego przez obie drogi.

Skrzyżowanie ulic Modlińskiej i Kowalczyka w nową sygnalizację zostało wyposażone jesienią 2017 r. Poprzednia była wyeksploatowana, poza tym nie spełniała nowoczesnych standardów. Obecna posiada m.in. dodatkowe fazy dla istniejących lewoskrętów z ul. Modlińskiej w Kowalczyka i w Żerańską.

Sama sygnalizacja to nie wszystko

Kolejnym etapem jest podłączenie tej sygnalizacji do Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem. Dzięki temu na skrzyżowaniu poprawi się płynność ruchu, wzrośnie też bezpieczeństwo – poprzez ustawienie koordynacji na prędkość dopuszczalną, co zniechęca do rozpędzania się. Składające się na ZSZR sygnalizacje to nowoczesne urządzenia skoordynowane ze sobą i dostosowujące program do natężenia ruchu.

Prace nie ograniczą się wyłącznie do samej sygnalizacji. Obejmą cały obszar skrzyżowania, aby usprawnić poruszanie się tam pieszym i rowerzystom. Wyznaczymy wygodny przejazd rowerowy przez ulice Modlińską i Kowalczyka, który pozwoli na połączenie istniejącej drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Modlińskiej z planowaną w przyszłości, mającą biec po południowej stronie ulicy Kowalczyka.

Zyskają także osoby niewidome i niedowidzące. Przed przejściami dla pieszych przy jezdni zamontujemy pasy ostrzegawcze i płyty prowadzące. Ponadto powstaną nowe chodniki, które zamienią stare asfaltowe i te składające się ze zniszczonych już płyt. Po południowej stronie ul. Kowalczyka, tuż za skrzyżowaniem, utworzony zostanie przystanek autobusowy. Umożliwi on obsługę autobusami nowych osiedli nad Kanałem Żerańskim.

Przy każdym narożniku skrzyżowania pojawi się niska zieleń, która obecnie znajduje się tylko przy dwóch. To również ważny element zmian – jest estetyczna, spełnia także funkcję retencyjną.

Kolejne dwa skrzyżowania

Osygnalizowane skrzyżowanie u zbiegu Modlińskiej i Kowalczyka jest jednym z trzech w ciągu tej pierwszej ulicy, przy którym obecnie trwają prace związane z włączeniem go do ZSZR. W poczet tego systemu wejdą także sygnalizacje na skrzyżowaniach z ulicami Ekspresową i Elektronową. Uruchomienie wszystkich trzech sygnalizacji po dokonaniu prac planowane jest na przełom września i października.

Zatwierdzony projekt stałej organizacji ruchu:

SOR Modlińska

Pliki do pobrania

Powered by Projectic.pl