Kruszymy beton na kolejnych ulicach - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

23-09-2022

Kruszymy beton na kolejnych ulicach

Rozpoczęliśmy realizację drobnych, ale przydatnych w przestrzeni publicznej zmian. Chodzi o przywracanie miejskiej zieleni w miejscach, które do tej pory były zdominowane przez nadmiar betonu. Niebawem nowe nasadzenia znajdą się m.in. na ulicach Międzynarodowej i M. Rodziewiczówny oraz ciągu J. Zamoyskiego i Targowej.

Kruszenie betonu.

W 2019 r. stołeczni radni uchwalili warszawską „Strategię adaptacji do zmian klimatu”. Zawiera szereg działań zapobiegających i łagodzących negatywne zmiany klimatyczne, którymi są m.in. anomalie pogodowe. Działając w zgodzie z tym dokumentem, dążymy do zwiększania na naszych ulicach powierzchni biologicznie czynnej. Wzbogacamy przestrzeń publiczną nowymi nasadzeniami nie tylko przy okazji modernizacji lub przebudów, ale również realizując remonty o mniejszej skali lub wykonując inwestycje stricte związane z zazielenianiem bądź z poprawą bezpieczeństwa.

Właśnie taki charakter ma zadanie, którego realizacja rozpoczęła się kilka dni temu na ul. Międzynarodowej. Przy wjazdach pod budynki Międzynarodowa 45 i Międzynarodowa 52 powstanie wyposażone w azyl przejście dla pieszych. Nowa zebra skróci mieszkańcom drogę do pobliskich sklepów i budynków użyteczności publicznej. Aby przy trzech narożnikach wjazdów i obok przejścia nie było nadmiaru betonu, utworzymy zieleńce. Obecnie trwa tam rozbieranie zbędnych płyt chodnikowych. Następnym krokiem będzie przygotowanie tych miejsc pod nasadzenia.

Beton zostanie zastąpiony krzewami i bylinami również na ulicach J. Zamoyskiego i Targowej. Chodzi o ok. 150-metrowy odcinek ciągu tych ulic po północnej stronie, przed skrętem w ul. Skaryszewską. Tutaj też już trwa rozpłytowanie. Zbędne płyty chodnikowe ustąpią miejsca roślinom, które – jako naturalne słupki – zabezpieczą teren przed nielegalnym parkowaniem.

Zieleń upiększy też:

  • ul. M. Rodziewiczówny – powstaje rabata w pasie dzielącym jezdnie przy dojeździe do ul. Ostrobramskiej,
  • ul. Globusową – przy budynku Globusowa 14 powstaje pas zieleni uniemożliwiający nieprzepisowe parkowanie przed przejściem dla pieszych,
  • al. Komisji Edukacji Narodowej – na wysokości budynku al. KEN 105 niebawem zostanie rozebrany fragment chodnika i będzie powiększona rabata przy drzewie; powiększenie rabaty poprawi warunki siedliskowe osiki, obok zniknie nierówna nawierzchnia na chodniku.

 

 

O większą liczbę zieleńców dbają też prywatni inwestorzy. Jeden z nich niedawno utworzył pas zieleni między jezdnią a chodnikiem na ul. Wybrzeże Kościuszkowskie – między ulicami Zajęczą a Tamką – oraz rozpłytował fragment chodnika przy ul. Tamka u zbiegu z ul. Elektryczną. Nowe krzewy i byliny stanowią uzupełnienie naszej „zielonej” inwestycji sprzed dwóch lat. Jesienią 2020 r. obsadziliśmy roślinami zachodnią stronę ulicy od Tamki do S. Jaracza. Wtedy też wyremontowaliśmy tam chodnik i utworzyliśmy 30 nowych miejsc do parkowania od strony parku.

Zielenią będziemy obsadzać kolejne miejsca, gdzie jest zbyt dużo kostki, betonu lub asfaltu. Jednym z nich będzie północno-zachodni narożnik skrzyżowania ulic W. Broniewskiego i Z. Krasińskiego. Po przeprowadzonym niedawno w ramach budżetu obywatelskiego remoncie drogi dla rowerów i chodnika, rozebraliśmy zbędne płyty chodnikowe. W narożniku została przygotowana ziemia pod przyszłe rośliny, wstawiono też barierki uniemożliwiające wjazd na zieleniec. Krzewy i byliny zaczną cieszyć oczy przechodniów jednak najwcześniej w przyszłym roku.

Ogrody deszczowe

Ulice zazieleniamy znacznie większymi połaciami roślin. Zazwyczaj w takim przypadku sadzimy również drzewa i wykonujemy ogrody deszczowe. Tegorocznym najlepszym przykładem takiej „zielonej” inwestycji jest tzw. obwodnica Gocławia. Zazieleniliśmy ją, sadząc 51 tys. krzewów i bylin oraz 210 drzew, a także tworząc 18 ogrodów deszczowych.

Ogrody deszczowe aktualnie powstają na przebudowywanej ul. Sokratesa oraz remontowanej ul. Odyńca. Na tej drugiej (prace trwają na odcinku od al. Niepodległości do ul. Puławskiej) w najbliższych tygodniach przybędzie osiem ogrodów, które znajdą się w miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami.

Powered by Projectic.pl