Plac Powstańców i inne, czyli rzecz o parkingach w stolicy - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

02-04-2025

Plac Powstańców i inne, czyli rzecz o parkingach w stolicy

W piątek 21 marca otwarty został nowy parking podziemny w centrum. To pierwszy garaż wybudowany w Warszawie w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Różnego rodzaju parkingów wielkopowierzchniowych jest jednak w stolicy pod dostatkiem. Ogólnodostępne miejsca zapewniają zarówno parkingi publiczne, jak i prywatne.

Niebieska tablica wskazuje drogę

Na ulicy Świętokrzyskiej znajdują się dwie tablice zmiennej treści, które kierują kierowców na parking pod placem Powstańców Warszawy oraz informują o aktualnej liczbie wolnych miejsc na nim. To element Systemu Informacji Parkingowej.

W centrum obejmuje on jeszcze 12 parkingów Zarządu Terenów Publicznych, parking naziemny na placu Defilad, 2 parkingi podziemne ZDM (pod ul. Waryńskiego oraz pod pl. Krasińskich) oraz parkingi prywatne – w centrum handlowym Złote Tarasy oraz na ulicy Pięknej 20. Poza Śródmieściem SIP obejmuje parkingi Park&Ride oraz zespół parkingów prywatnych w kompleksie Browary Warszawskie na Woli.

Cały czas jest otwarty nabór do projektu dla podmiotów prywatnych – zachęcamy do kontaktu z ZDM. Koszty produkcji, montażu i utrzymania tablic znajdują się po stronie podmiotu prywatnego zainteresowanego współpracą. Po stronie zysków są lepsze zapełnienie parkingu oraz związany z tym większy porządek na terenach wokół danego miejsca.


  • ℹ️ parking pod pl. Powstańców Warszawy - szczegółowe informacje

    Parking został otwarty w piątek 21 marca 2025 r. o godzinie 13:00. Przez pierwsze dwa tygodnie, tj. od 21 marca, do 4 kwietnia parkowanie na nim jest bezpłatne.

    Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy jest 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostały przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony jest m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę.

    Nowy dogodny dojazd do parkingu prowadzi ulicą Mazowiecką, która została przekwalifikowana na dwukierunkową.

    • Opłaty

      • stawka godzinowa – 7,50 zł
      • karnety:
        • dzienny (10 h, 8:00 – 19:00) – 65 zł
        • 24 h (od momentu wjazdu) – 90 zł
        • miesięczny (19:00 – 8:00) – 650 zł
        • miesięczny (bez limitu) – 960 zł
        • miesięczny dla mieszkańca (19:00 – 8:00) – 550 zł*
        • miesięczny dla mieszkańca (bez limitu) – 800 zł*

    * Koncesjonariusz, zgodnie z postanowieniami Umowy koncesji przeznacza 63 miejsca parkingowe (15% wszystkich miejsc na parkingu) dla osób posiadających adres zamieszkania lub zameldowania w granicach Strefy Buforowej (obszar w promieniu ok. 300 m od parkingu), za cenę niższą o co najmniej 15% od cen odpowiednich abonamentów oferowanych innym użytkownikom.

    Spółka IMMO Park Warszawa w całości sfinansowała koszty inwestycji i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu. Immo Park Warszawa Sp. z o.o. należy do Mota-Engil Central Europe, która jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie drogowym i mostowym, kubaturowym, kolejowym, elektroenergetycznym oraz Real Estate.

    Kontakt w sprawie rezerwacji abonamentów oraz regulaminu korzystania z parkingu: warszawa@immo-park.pl


Parkingi w internecie

Na miejskiej platformie IoT.warszawa.pl znajduje się mapa z lokalizacjami wybranych miejskich parkingów wielkopowierzchniowych. To te same parkingi, na które kierują również fizyczne tablice zamontowane wzdłuż ulic. Internetowa mapa, która dostępna jest też w aplikacji mobilnej Warszawa 19 115, pokazuje na żywo liczbę wolnych miejsc postojowych oraz zawiera cennik danego parkingu i inne przydatne informacje.

Niektórzy operatorzy powielają te informacje również u źródła, czyli na swoich stronach internetowych. Z aktualna liczbą wolnych miejsc na parkingach pod ul. Waryńskiego i placem Krasińskich można się zapoznać na stronie ZDM w sekcji “Parkingi podziemne”. Z kolei Zarząd Transportu Miejskiego posiada dla częśći lokalizacji analogiczne liczniki na stronie wtp.waw.pl w sekcji, która informuje o parkingach P&R znajdujących się pod opieką tej jednostki.

Parking nie musi być publiczny

Oprócz tego w Warszawie, w tym w szczególności w Śródmieściu, funkcjonuje wiele ogólnodostępnych parkingów zarządzanych przez podmioty prywatne lub publicznie, ale niezwiązane z samorządem. Łącznie oferują one tysiące miejsc postojowych. Znajdują się m.in. w biurowcach, przy obiektach sportowych i dworcach kolejowych oraz na terenach centrów handlowych.

Zachęcamy do korzystania z internetu, usług nawigacji, aplikacji mobilnych oraz zwracania uwagi na znaki w celu znalezienia optymalnego dla siebie miejsca postojowego. Informacji o nich dostarczają również strony operatorów parkingów oraz firm prowadzących bazy danych, takie jak np.:

  • Apcoa Parking – m.in. parking podziemny pod placem Defilad (wjazd od ul. Marszałkowskiej), Centrum Praskie Koneser
  • Interparking Poland – m.in. Browary Warszawskie, CH Złote Tarasy, CEDET (ul. Krucza 50, przed placem Pięciu Rogów)
  • PGEnarodowy.pl – Stadion Narodowy (parking podziemny oraz błonia)
  • PKPmobility – cztery parkingi przy dworcach kolejowych
  • PolskieParkingi – m.in. Centralny Ośrodek Sportu Torwar (ul. Łazienkowska 6)
  • Naviparking – m.in. stadion Legii Warszawa (ul. Łazienkowska 3)

Powered by Projectic.pl