Modernizacja rozpoczęła się w tym tygodniu. Obejmuje ul. Sosnkowskiego na odcinku od alej Jerozolimskich do ul. Kościuszki. Prace postępują od południa i kierują się w stronę ul. Pużaka. Trwa układanie przewodów w ziemi, które chowane są w specjalnych niebieskich osłonach. Okablowanie zakopano już na ok. 200-metrowym odcinku. Likwidacji ulegnie więc istniejąca dotąd napowietrzna linia oświetleniowa.
56 NOWYCH LATARNI
Zdemontowanych zostanie 47 słupów oświetleniowych, które są w bardzo złym stanie technicznym. Zastąpi je 56 latarni 9-metrowych. Na tych, które ulokowane są przy skrzyżowaniach, zostaną zamontowane wysięgniki w kształcie litery V, aby drogi w miejscu przecięcia się były lepiej doświetlone. Przy przejściach dla pieszych wykonawca umieści 5 słupów 6-metrowych z oprawami dedykowanymi „zebrom”.
Na latarniach zawiśnie łącznie 69 nowych, ledowych opraw. Dzięki nim nie tylko zmniejszy się zużycie energii, ale także ryzyko wystąpienia awarii oświetlenia. Nowe lampy sprawią też, że w nocy będzie widniej.
Warto pamiętać, że miarą jakości źródła światła jest ilość strumienia świetlnego przez nie emitowanego, wyrażana w lumenach [lm]. Skuteczność świetlna źródła światła, wyrażana w lm/W określa jaki strumień świetlny emituje źródło w stosunku do jednostki pobieranej energii. Wysokoprężne lampy sodowe posiadają skuteczność rzędu 65-150lm/W, niskoprężne lampy sodowe (nie stosowane już w oświetleniu dróg ze względu na bardzo niski współczynnik oddawania barwy) – 206 lm/W, a lampy metalohalogenkowe – 80-125lm/W. Tymczasem wymagania stawiane przez ZDM dla lamp w technologii LED w oświetleniu ulicznym to minimum 120lm/W.
Zakończenie prac przy ul. Sosnkowskiego przewidziane jest na przełom listopada i grudnia. Ulica ta jest kolejną, przy której trwa wymiana oświetlenia w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. Nowe, ledowe lampy montowane są także przy ulicach Stryjeńskich, Szczęśliwickiej i Sokratesa. Niebawem modernizacja oświetlenia rozpocznie się m.in. na ulicach Jarzębskiego i Lektykarskiej.
CZYM JEST „SOWA”
Celem programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” jest wymiana starego oświetlenia niedopasowanego do najnowszych norm jakości i bezpieczeństwa. Jednolite, lepiej świecące, trwalsze i precyzyjnie ustawione lampy zapewnią lepszą widoczność na drogach, zmniejszając jednocześnie zjawisko tzw. “zanieczyszczenia światłem”. Dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa oświetlenia 13 ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 62 proc. Oznacza to roczne oszczędności w zużyciu energii elektrycznej na poziomie ponad 335 tys. zł rocznie. Dodatkowo koszty naprawy i konserwacji nowoczesnych opraw są o wiele niższe, co oznacza, że inwestycja powinna zwrócić się na przestrzeni kilku lat. Oprócz aspektu finansowego ważny jest również wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie energii oznacza także zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.