Nowe Aleje Jerozolimskie. Umowa podpisana, projektowanie rozpoczęte - Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Wyszukiwarka

Menu główne

25-11-2021

Nowe Aleje Jerozolimskie. Umowa podpisana, projektowanie rozpoczęte

Jak w szczegółach będą wyglądały Aleje Jerozolimskie, które z wersji PRL-owskiej przeskoczą w XXI wiek? Odpowiedź m.in. na to pytanie da nam projekt wykonawczy, którego sporządzanie właśnie się rozpoczęło. ZDM podpisał umowę z katowicką firmą Meritum Projekt na opracowanie nowego wyglądu głównej ulicy Warszawy.

Zaproponowany nowy wygląd Al. Jerozolimskich poznamy po 30 miesiącach. Tyle czasu ma Meritum Projekt, by sporządzić oczekiwany przez nas projekt. Znacznie wcześniej, bo już po 16 miesiącach wykonawca przedstawi dokumentację dla części objętej pracami PKP PLK, czyli od ul. Poznańskiej do ronda de Gaulle’a

To dlatego, że projekt nowej przestrzeni na dwukilometrowym odcinku od ronda Czterdziestolatka do ronda de Gaulle’a i dalej do wjazdu na wiadukt mostu Poniatowskiego powstanie w ścisłej koordynacji z PKP PLK, które planują przebudowę tunelu średnicowego metodą odkrywkową oraz budowę nowej stacji w rejonie ulicy Nowy Świat. Następnie zostanie wykorzystany w procesie przebudowy linii kolejowej przez kolejarzy, którzy wprowadzą zakładane zmiany – zamiast odtwarzać obecny wygląd Alej. Termin realizacji tej inwestycji będzie uzależniony od harmonogramu prac kolejowych w centrum stolicy. Te, według kolejarzy, mają ruszyć w 2024 r.

Więcej miejsca dla pieszych

Dziś Al. Jerozolimskie to m.in. wąskie przystanki tramwajowe, niewygodne przesiadki, duże odległości między przejściami dla pieszych i do kolei podmiejskiej, a także wąskie chodniki. Przy okazji remontu linii średnicowej mamy niepowtarzalną okazję, by naprawić to kompleksowo.

Spora część tych niedogodności zniknie dzięki likwidacji rond Dmowskiego i de Gaulle’a. Zamiast nich powstaną zwyczajne skrzyżowania, co pozwoli zwiększyć miejsce dla pieszych i poprawić przesiadki – przystanki tramwajowe i autobusowe zostaną przesunięte, wydłużone i poszerzone. Na obu skrzyżowaniach powstanie komplet naziemnych przejść dla pieszych. Nowe zebry powstaną również na wysokości ul. Pankiewicza i Brackiej, przy stacji PKP Powiśle, a także na wysokości „Domu Partii” (drugie dojście do przystanku tramwajowego) i po wschodniej stronie ronda Czterdziestolatka. 

Proponowany przekrój Alei Jerozolimskich na odcinku Marszałkowska - Nowy Świat.

 

Zgodnie z założeniami, w obu kierunkach ruch samochodowy będzie się odbywał dwoma pasami ruchu, z czego jeden będzie ogólny, a drugi przeznaczony dla komunikacji miejskiej. Trzeci zewnętrzy pas będzie służył do parkowania. Po obu stronach ulicy znajdą się drogi rowerowe, zadrzewione pasy zieleni i szersze niż dziś chodniki z wyznaczonymi miejscami dla ogródków restauracyjnych. Taki układ jest zgodny z przekrojem ulicy na moście Poniatowskiego i ustaleniami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Dzięki niemu Al. Jerozolimskie staną się wygodniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, choć oczywiście priorytet będzie miała komunikacja tramwajowa i autobusowa.

 

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa Alej Jerozolimskich to jeden z elementów Nowego Centrum Warszawy. Jest to plan przemiany centralnej części miasta w bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń, realizowanego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. 

Zmiany w tym kierunku postępują już od dłuższego czasu. W ubiegłym roku przebudowano al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka. Obecnie trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej, toczą się prace na tzw. placu Pięciu Rogów, przebudowywane jest rondzie Dmowskiego (prowadzone są roboty brukarskie, rozpoczęło się sadzenie drzew). Na ul. Marszałkowskiej dwa miesiące temu zakończyła się budowa drogi dla rowerów i wymiana chodnika wzdłuż pl. Defilad, które okraszone zostały nowymi nasadzeniami krzewów i drzew. Niebawem zmienią się także ulice Chmielna i Krucza, a kilka dni temu rozstrzygnięty został konkurs dla rejonu Złotej i Zgoda. W planach jest też przebudowa placu przed Pałacem Kultury (tzw. Placu Centralnego).


 

 

 

 

Powered by Projectic.pl