Oświetlenie większości warszawskich ulic wybudowano kilkadziesiąt lat temu. Dlatego co roku sukcesywnie wymieniamy nadgryzione zębem czasu latarnie i oprawy z sodowych na ledowe. Celem jest poprawa efektywności, zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz zminimalizowanie ryzyka wystąpienia awarii.
W drugiej połowie stycznia rozpoczęliśmy wymianę słupów oświetleniowych na ul. Hynka. Stare i wyeksploatowane latarnie betonowe zastępujemy stalowymi w kolorze szarym antracytowym na odcinku między ulicami Żwirki i Wigury a Radarową. Za wymianę nie musimy dodatkowo płacić, ponieważ odbywa się w ramach 3-letniej umowy z jedną z firm na konserwację oświetlenia na drogach podlegających ZDM.
Na ul. Hynka wymienionych zostanie 80 słupów oświetleniowych. Aby po zmroku nie było tam ciemno, na latarniach z powrotem zamontowaliśmy lampy sodowe. Będą wisiały dotąd, aż w związku z tegoroczną modernizacją oświetlenia w Warszawie otrzymamy pierwszą dostawę opraw SAVA. Spodziewamy się, że powinny do nas dotrzeć w połowie lutego i jeszcze w tym miesiącu zawisnąć w docelowej lokalizacji. Temperatura barwowa lamp LED, które oświetlą ul. Hynka, będzie wynosić 3000K.
Modernizujemy oświetlenie
Oświetlenie warszawskich ulic jest przez nas konsekwentnie modernizowane. W zeszłym roku wybudowaliśmy je na dwóch odcinkach ul. Przyczółkowej, a nowe lampy w miejsce starych zamontowaliśmy na ulicach Lubelskiej, Ratuszowej, Przy Agorze, przebudowywanej Sokratesa, w ciągu ulic Grzybowej i Szosowej, a także na pl. Inwalidów. Oświetlenie wymienialiśmy również w tunelach – w czterech przeprawach w ciągu Trasy Łazienkowskiej oraz w ośmiu innych lokalizacjach w mieście, m.in. w Alejach Jerozolimskich (przy ul. Włodarzewskiej i Jutrzenki) i w al. 4 Czerwca 1989 r. przy ul. Szamoty (wiadukt pod torami kolejowymi). Ponadto sodowe oprawy zastąpiliśmy ledowymi na masztach na węzłach drogowych.
W tym roku wymienimy wszystkie oprawy oświetleniowe na latarniach przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych, które po zmroku nie są jeszcze oświetlane przez LED-y. Koszt operacji wyniesie 32,3 mln zł, ale dzięki mniejszemu zużyciu prądu miasto zaoszczędzi aż 23 mln zł rocznie.
Po aktualne informacje zapraszamy do działu “Wymiana opraw oświetleniowych”
To jest tekst archiwalny, który nie jest aktualizowany na bieżąco. Dokładna liczba opraw oświetleniowych przewidzianych do wymiany, zakres i tempo tych prac oraz oszczędności z tym związane są zmienne, zwłaszcza w długim okresie. Wynika to koordynacji z innymi inwestycjami, z istotnych czynników zewnętrznych występujących na przestrzeni lat (wojna, pandemia, inflacja itp.) oraz ze zmian cen energii elektrycznej rok po roku.